Házenkáři Karviné prohráli v Plzni o gól.

Házenkáři Karviné prohráli v Plzni o gól. | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Extraligové překvapení: mistr z Karviné klopýtl v Plzni

Úřadující pětinásobní mistři z Karviné našli v novém ročníku extraligy házenkářů přemožitele hned v druhém kole. Výrazně omlazený tým pod vedením nového trenéra Martina Kostelníka podlehl v Plzni těsně 27:28.

Lovosice - Bystřice pod Hostýnem 29:26 (18:14)

Utkání průměrné úrovně viděli diváci v Lovosicích. Ty splnily roli favorita, i když soupeři nedokázaly utéct na větší brankový rozdíl. V 15. minutě byl stav 7:7, pak domácí zlepšili obranu a pěti brankami v řadě odskočili na 12:7. Dostatečný brankový náskok si drželi až do samého konce, ve kterém vedli již 29:23. Nakonec Bystřice třemi brankami v řadě, z toho dvěma ze sedmimetrového hodu, snížila na konečných 29:26. U domácích vynikl s devíti brankami Vaněk.

Lovosice: Šálek, Kylíšek D. – Vaněk 9, Havíř, Měchýř, Kratochvíl 3, Motl 7/3, Brecko 1, Miler 2, Jelínek, Jablonka 2, Havlát, Kogoj 2, Kylíšek D. 3.
Bystřice pod Hostýnem: Baránek, Cagášek – Vacula 3, Kropáč, Juránek 4/4, Tiller J. 3, Šíra 5, Indrák 5, Tiller R., Kroupa 1, Dobeš 2, Žůrek 3/3, Zbránek.
Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 3/3 - 7/7. Vyloučení: 2:3. Diváci: 200.

Prešov - Hranice 38:29 (18:15)

Slovenský tým Prešova potvrdil svoji roli favorita, když v domácím prostředí přehrál Hranice rozdílem devíti branek. Hosté se ale dlouho drželi, v samém začátku střetnutí dokonce vedli 4:2 a 6:4. Prešov ale vzápětí sérií čtyř branek otočil skóre na 8:7 a v závěru poločasu se dostal do vedení 17:11. Bez zábran bojující hosté se mu ale opět přiblížili na poločasových 18:15. V samém úvodu druhého poločasu se dokonce po brankách Brůny a Hradila přiblížili na rozdíl jediné branky 18:17. Prešov základ svému vítězství položil až v poslední čtvrthodině hry, kdy odskočil na větší brankový rozdíl, aby nakonec zvítězil 38:29.

Prešov: Krupa, Kaminský – Mazur 2, Mazur 2, Huňady 6/2, Urban, Pekár 5, Mokriš 3/2, Tuňák 4, Radčenko 1, Tumidalský 1, Mikéci 5, Kozlov 8/1, Dudáš 1.
Hranice: Fabián, Vydra - Brůna 2, Samiec T. 1, Stržíínek 3, Hradil 7/1, Toms 5/1, Ruber 2, Skřídlo 2, Čadra, Spuchlák 2, Samiec J., Kovařík 4/1, Godál 1.
Rozhodčí: Haščík, Oťapka. Sedmimetrové hody: 6/5 - 5/3. Vyloučení: 7:5. ČK: Stržínek (Hranice). Diváci: 580.

Plzeň - Karviná 28:27 (11:15)

V utkání Plzně a Karviné byl k vidění vyrovnaný zápas se šťastnějším koncem pro domácí tým. V prvním poločase byla lepší Karviná, po většinu první půle vedla o jednu až dvě branky. Zlepšenou koncovkou vyhrála poslední desetiminutovku 5:2 a celý první poločas 15:11. Vydařil se jí i vstup do druhé půle, kdy během chvíle odskočila až na 17:11. Plzeň ale zabojovala a pětibrankovou sérií se dotáhla na jednobrankový rozdíl 17:16, aby ve 43. minutě otočila utkání ve svůj prospěch. Oba celky se pak přetahovaly o vedení, v 59.minutě vedli hosté 27:26, ale nejlepší střelec domácích Vinkelhöfer dvěma brankami zvrátil vítězství na stranu domácích. Dvě vteřiny před koncem měla Karviná devítku, ale z těžké pozice již Heinz branku Kuriala neohrozil.

"Karviná nám na konci první půle odskočila a já měl strach, aby to naše mladé družstvo psychicky zvládlo. Ale bojovností jsme se dokázali dostat zpátky do hry. Hráči začali dodržovat taktické pokyny, s čímž měli problém právě ke konci první půle. V okamžiku, kdy se nám podařilo srovnat stav, tak bylo na tým vidět, že si věří, byli jsme sebevědomější a v závěru se k nám přiklonilo i štěstí," hodnotil trenér Plzně Vladimír Haber.

Plzeň: Kurial, Broško – Kalaš, Zoubek 1, Koranda, Bečvář 3, Cvikl 4, Šik 32, Danielka, Uhlář, Soukup 4, Vinkelhöfer 9, Linhart 6, Schut 1/1.
Karviná: Mrkva, Lefan – Pavlíček 2, Brož 1, Vančo 3, Sliwka 3, Heinz 6/2, Faith, Šulc 3, Mrázek 1, Kružík 2, Petrovský 4, Požárek, Korňan 2.
Rozhodčí: Kohout, Novák. Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/2. Vyloučení: 6:7. Diváci: 500.

. Páteční utkání

Jičín - Hustopeče 27:26 (12:12)

Přestože Hustopeče dorazily do Jičína se zpožděním, na jejich hře to zpočátku vůbec nebylo znát. Hosté do utkání vstoupili mnohem lépe a v páté minutě vedli 4:0. Jičín působil v úvodu nervózně, hráči nepřesně stříleli, ale pak se dostali do tempa a pěti góly za sebou zvrátili skóre ve svůj prospěch.

Do konce poločasu se už ani jednomu z celků nepodařilo soupeři utéci na více než jednobrankový rozdíl, do šaten šly týmy za vyrovnaného stavu 12:12.

Jičínu se vydařila úvodní desetiminutovka druhé půle, kdy soupeři odskočil na 19:15. Hosté se ale nevzdali a především zásluhou střelce Chýlka opět snížili na rozdíl jediné branky. Domácí však poté zápas rozhodli dalším trhákem na 27:22, Hustopeče už dokázaly čtyřmi góly jen zkorigovat.

HBC Jičín: Barák, Veverka – Rychna, Šulc, Novotný, Král 8/3, Bareš 3, Šebek, Babák 1, Lepieš 3, Mrklas 1,  Kvasnička 5, Brykner 5, Mašát 1.
Házená Legata Hustopeče: Bavlnka, Přikryl - Semerád D. 3, Suchomel 1, Pernička 3/1, Chýlek 11/3, Zmrzlý, Mrnušík, Mrkvica, Hubáček 3, Jochman 1, Jahoda 2, Franěk 1, Zemánek 1.
Rozhodčí: Skružný, Kavulič. Sedmimetrové hody: 4/3 - 4/4. Vyloučení: 2:5.

Třeboň - Frýdek-Místek 32:23 (18:13)

Třeboň dobře bránila a technických chyb Moravanů využívala k rychlým protiútokům, z nichž střílela jednoduché branky.

Ve 22. minutě vedla již 13:8. Většímu rozdílu zabránil
brankář Šoltés, který domácím několik akcí bravurně zneškodnil.

Pětibrankový náskok si Třeboň udržela až do konce prvního poločasu. V úvodu druhé půle Frýdek-Místek vysunul obranu a ta slavila v úvodních minutách úspěch.

Třemi rychlými góly hosté snížili na 16:18 a naději na dobrý výsledek drželi do 40. minuty. Za stavu 21:18 ale Třeboň vstřelila sedm branek po sobě a utekla na 28:18.

Nejvíce branek: Mráz a Bicek po 6, Měchura a Kubík po 5 - Hes a Kolmajer po 6, Meca a Dyba po 4. Rozhodčí: Kohout, Padevět. Sedmimetrové hody: 1/1 - 8/8. Vyloučení: 5:2. Diváci: 300.