Stephen John Alexander Flanagan s trofejí pro vítěze Czech Open 2010.

Stephen John Alexander Flanagan s trofejí pro vítěze Czech Open 2010. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Promotér Flanagan: Czech Open bude ještě pár let prodělečný turnaj

  • 1
Stephen John Alexander Flanagan vypadal spokojeně. "Co víc si přát? Vyhrál hráč, kterého jsem pozval na divokou kartu, počasí bylo skvělé a diváků spousty," zdůvodnil dobrou náladu promotér Czech Open bezprostředně po turnaji.

Irský manažer ve službách moravskoslezského Prosper Golf Clubu v rozhovoru pro MF Dnes vysvětlil absenci některých původně ohlášených hvězd, odhadl finanční možnosti a opět se opřel do českých politiků.

Rozpočet turnaje ze série European PGA Tour byl přibližně sto milionů korun. Jak jste tu částku rozdělili?
Přibližně padesát milionů šlo na hráčské odměny, deset milionů na catering. Velká položka je transport. Bylo tu hodně autobusů, mikrobusů, oficiální auta, kyvadlová doprava, která jezdila mezi hotely a hřištěm. Zařizovali jsme dopravu pro dobrovolníky, pro personál. Potom to byly produkční náklady, třeba na elektřinu. Obrovské náklady byly na hotely, které byly v typicky českém stylu třikrát dražší než obvykle, za což jim opravdu hodně děkuju. A něco stál i lidský faktor. Pracovalo tady 620 lidí. Každý byl nějakým stylem placený.

Momentka z golfového Czech Open 2010 v Čeladné.

Klubovna Prosper Golf Resortu v Čeladné.

Hráči a hosté turnaje si pochvalovali poskytovaný servis. Snažíte se mít ho na vyšší úrovni ve srovnání s jinými turnaji PGA?
Na nejvyšší. Ředitel turnaje Miguel Vidaor z PGA dělá sedmnáct turnajů ročně a říká, že takový servis nikde jinde neexistuje. Už mám tři přihlášky na příští rok. Od Miguela Ángela Jiméneze, Thomase Leveta a Olivera Wilsona.

Věříte, že vám tento styl včetně toho, že vstup byl zadarmo, přitáhne víc pozornosti, aby byl příští ročník ještě lepší?
Je jasné, že čím více diváků tu je, tím více roste popularita turnaje. Letos jsme chtěli ukázat, že golf není hra pro snoby, na kterou se dívá pět lidí a na kterou ostatní nemají. Moc dobře víme, co si lidé mohou dovolit, speciálně v našem regionu. Víme, jaké jsou tu problémy s nezaměstnaností. Když si spočítáme, kolik daní musíme za vstupenku zaplatit, co nás stojí organizace logistiky, tak se nám vstupenky nevyplatí. Matematika je jednoduchá.

Už na turnaji vyděláváte?
Turnaj je zatím prodělečný a myslím si, že ještě pár let bude. Ale pevně věřím, že brzy pak bude výdělečný, a to na top úrovni.

Odpal na dvanácté jamce hřiště Old Course v Čeladné při Czech Open 2010.

Odpal Miguela Ángela Jiméneze na dvanácté jamce hřiště Old Course v Čeladné při Czech Open 2010.

Pomohly by vám teď státní dotace?
Dotace od státu nepotřebuju, já potřebuju státní zájem. Jsou tu věci, které se zbytečně nevyužívají, to je na škodu. Měli jsme k dispozici osmačtyřicetiminutový film, který šel televizním signálem do 124 zemí světa. Je to přímá reklama Česka, propagace českého turismu. A je škoda, že se nenašel v tomhle státě nikdo, kdo by chtěl s námi na tom filmu spolupracovat. Byl by to zásah do téměř půl miliardy domácností.

Jak si to vysvětlujete?
V Česku jsou dvě akce, které mají celosvětové televizní krytí – golfový Czech Open a Velká cena Moto GP v Brně. A nikdo nechce tyto akce podpořit. Přitom je to o mnoho levnější než všechny veletrhy a Expa po celém světě. Kolik myslíte, že stála příprava prezentace Česka na Expu v Číně? Miliardu a dvě stě tisíc korun. A kolik myslíte, že sem přijede Číňanů? Vždyť mají vízový režim. Je to normální, investovat do takových věcí takové peníze?

Musí nastoupit stát

Zkoušel jste jednat s politiky?
Stephen FlanaganPředseda vlády byl pozván, ale má nabitý program. Pohár předával ministr (životního prostředí Pavel) Drobil, který odsud pochází. Oslovili jsme i prezidenta, ale odmítl jako minulý rok. Přitom jsou to neskutečné možnosti, jak propagovat tenhle stát. Potom bude chtít více investorů dát sem své peníze, třeba do hotelů, infrastruktury. To je na hlavu postavené. Loni jsem jednal jsem s ministerstvem pro místní rozvoj a s agenturou Czech Tourism. Přece Czech Tourism nemůže odmítat podniky jako golfový Czech Open nebo motorky v Brně.

Letos se vám na poslední chvíli omluvilo několik špičkových hráčů. Jak jste to vzal?
Když má někdo doktorský zákaz jako Molinari, nedá se nic dělat. Wood se taky zranil a to nejsou naschvály. Osobně jsem o tom mluvil i se zraněným Fisherem a byl z toho strašně smutný. O jeho startu jsme si dlouho povídali, měl tu rezervované pokoje pro sebe i manažerku. To se stává.

Proč nevyšla účast vašich krajanů McDowella a Harringtona?
Jenom moje pozvánka a fakt, že jsem Ir, negarantuje irské golfové hvězdy. Dělal jsem všechno možné. S Graemem McDowellem se osobně znám už roky. Ale vraťme se k tomuhle: hejtman nemůže pozvat prezidenta Obamu. To musí udělat prezident. To je ten státní zájem, o který mi jde. Pokud prezident pošle pozvánku sportovci, prodává se to jednoduše sponzorům. Pravděpodobnost, že na oficiální státní pozvánku dotyčný přijede, je mnohem větší, než když s ním začnete vyjednávat, kolik mu vyplatíte na startovném. To je role státu. To je cílená podpora, aby se dotáhly hvězdy.

Hlavní tribuna u 18. jamky na Czech Open 2010.

Hlavní tribuna u 18. jamky na Czech Open 2010.

Podívejte se na případ, kdy se premiér Austrálie osobně zasadil, aby přijel Tiger Woods. Vydělali na tom 600 procent. Nečekejte tu sportovní megahvězdu, dokud se o to nezačne zajímat stát.