Mika Häkkinen třikrát zvítězil

Praha - Současný okruh Velké ceny Španělska se nachází severně od Barcelony. Všechny jezdci a týmy ho dokonale znají, protože většinu zimního období probíhá testování právě zde. Proto jakékoliv překvapení vpředu na startovním roštu lze jen stěží očekávat. Znovupovolení systému trakce však může dát závodu zajímavý náboj. Očekává se, jak se technici stájí a výrobci pneumatik vyrovnají s tímto novým faktorem. Zajímavostí je, že oba současní piloti BARu se zde umístili v roce 1997 na prvním a druhém místě. Villeneuve získal vítězství pro Williams a Panis druhé místo pro Prost. Před rokem se zde podařilo Miku Häkkinenovi ukončit sérii pěti závodů bez vítězství a vyhoupl se na druhé místo v celkovém pořadí jezdců. Bylo to jeho třetí vítězství v Barceloně.

Druhé místo získal jeho kolega z týmu McLaren David Coulthard, i když byl pouhých pět dní po letecké havárii, při níž zahynul pilot.  Třetí dojel Rubens Barrichello s Ferrari. Jednička Ferrari Michael Schumacher dojel pátý, až za svým bratrem Ralfem. K nešťastné události došlo v boxech, když Michael Schumacher těžce zranil mechanika Nigela Stepneye.

V roce 1999 zde Mika Häkkinen získal páté pole position v řadě před Ferrari Eddieho Irvina. Fin vedl od startu před Irem a třetím Villeneuvem. Kanaďan v BARu ale brzy pro technické problémy odstoupil. Nakonec Fina na druhém místě doplnil druhý pilot McLarenu David Coulthard a třetí Michael Schumacher s Ferrari. Osmý dojel Barrichello se Stewartem, ale po závodě byl diskvalifikován, protože jeho monopost neprošel technickou kontrolou.

O rok dříve opět na prvních dvou místech byly McLareny v čele s Häkkinenem. Ferrari Michaela Schumahcera se nepovedl start, ale dokázal se během závodu posunout až na konečné třetí místo. Nejzajímavějším momentem závodu byl vzájemný střet Giancarla Fisichelly s Davidem Coulthardem ve 28 kole, kdy oba skončili ve štěrkové ochranné zóně.

V roce 1997 se zde Jacques Villeneuve s Williamsem vrátil na první místo v celkové klasifikaci, když dominoval kvalifikaci i závodu. Druhý překvapivě dojel Panis v Prostu, když na startu stál až na dvanáctém místě. Třetí dokončil jeho krajan Jean Alesi s Benettonem. Eddie Irvine byl potrestán desetivteřinovou penalizací za blokování Panise a ignorování modré vlajky.

V roce 1996 zde Michael Schumacher získal své první vítězství pro Ferrari. Angličan Damon Hill, který startoval z pole position, dvakrát vyjel v prvních osmi kolech z trati a nakonec v jedenáctém kole narazil do bariéry. Druhý dojel pilot Benettonu Jean Alesi a třetí byl Williams Jacquese Villeneuva. Do cíle dojelo jen šest vozů.

Výsledky aktivních pilotů z Barcelony:

                       00 99  98  97  96  95  94  93  92  91
 Michael Schumacher     5  3   3   4   1   1   2   3   2   6
 Mika Hakkinen          1  1   1   7   5   R   R   -   R   R
 David Coulthard        2  2   2   6   R   R   R   -   -   -
 Rubens Barrichello     3 DQ   5   R   R   7   R  12   -   -
 Ralf Schumacher        4  5  11   R   -   -   -   -   -   -
 Giancarlo Fischella    9  9   R   9   R   -   -   -   -   -
 Jacques Villeneuve     R  R   6   1   3   -   -   -   -   -
 Jenson Button         17  -   -   -   -   -   -   -   -   -
 H-H Frentzen           6  R   8   8   4   8   R   -   -   -
 Jarno Trulli          12  6   9  15   -   -   -   -   -   -
 Jos Verstappen         R  -   -  11   R  12   -   -   -   -
 Eddie Irvine          11  4   R  12   R   5   6   -   -   -
 Pedro De La Rosa       R 11   -   -   -   -   -   -   -   -
 Nick Heidfeld         16  -   -   -   -   -   -   -   -   -
 Jean Alesi             R  R  10   3   2   R   4   R   3   4
 Olivier Panis          -  R  16   2   R   6   7   -   -   -
    R=vypadl, DQ=diskvalifikován

Mika Hakkinen s mechaniky před kvalifikací na Velkou cenu Brazílie


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž