Hollywood na kolech. Příběh Alpe d’Huez, nejslavnějších serpentin světa

PEKELNÝ KOPEC. Peloton se šplhá do Alpe d'Huez. | foto: AP

19 2018
La Rosiere (Od našeho zpravodaje) - Cyklistická Tour de France se dnes vydává potřicáté v historii na 21 nejslavnějších serpentin sportovního světa. Peloton se bude ve dvanácté etapě škrábat do Alpe d’Huez, ke svatému grálu vrchařů.

Peter Sagan o stoupání na Alpe d’Huez povídá: „Vlastně nevím, proč je to tak slavné. Není ani nejdelší, ani nejtěžší.“

V té druhé větě má pravdu.

Přesto je to výšlap legendární.

Kvůli historii.

Kvůli nenapodobitelné atmosféře.

Kvůli památným příběhům.

A jistě, i kvůli té náloži 21 serpentin.

„Alpe d’Huez je pro Tour cosi jako rodinná zoo,“ soudí Thierry Gouvenou, autor itineráře závodu.

Ale dlouho tomu tak nebylo.

Ještě roku 1952, tedy 49 let po zrození Tour de France a 42 let po premiéře pyrenejského Tourmaletu, zná Alpe d’Huez jen pár zasvěcenců. Je tu jedna lanovka, tři hotely, nic víc. Ale místní umělec Jean Barbaglia má vizi. Nabádá Georgese Rajona, majitele hotelu Christina: „Máme tu ideální místo pro finiš etapy Tour. Tak se proslavíme.“

Tour de France 2018

Přehled etap

Konsorcium byznysmenů z Alpe d’Huez, které nechalo do střediska vybudovat i úzkou, 14kilometrovou klikatou silničku, tudíž zve na návštěvu Élie Wermelingera, šéfa rozhodčích Tour.

„Líbilo by se nám, aby tímto stoupáním končila jedna z etap,“ říká mu Rajon. Po návratu do Paříže popíše Wermelinger scenerii řediteli Tour Goddetovi. „Co myslíš?“

Nikdy předtím neměla žádná etapa Tour horský dojezd. Přesto se rozhodnou: Zkusíme to. Cíl 10. etapy umístíme do Alpe d’Huez.

Nepotřebujete psychiatra?

Je to místo jako stvořené pro Fausta Coppiho. V červenci 1952 se Ital v 31 letech vrací na Tour. Poté, co jej o rok dříve o morální sílu obrala tragická smrt bratra Sersa, chce obnovit někdejší dominanci.

Když v obci Bourg d’Oisans vjíždějí na 21 serpentin, útočí domácí hvězda Jean Robic. Coppi ho nechá, ať se chvíli vydovádí, načež se pustí do stíhací jízdy. Fanoušci sledují velké představení dvou kontrastních figur: elegance Coppiho versus sveřepý styl Robika.

06.července 2017 v 14:11, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:12

1952 saw the first mountain top finishes in the Tour de France and the first accent of Alpe Du Huez which was won by Fausto Coppi (Ita). https://t.co/OYofMEa564

Osm kilometrů pod vrcholem Francouze dojíždí, pak jej nechá za sebou, triumfuje a obléká si žlutý dres. V Paříži je posléze Coppi vítězem s převahou 28 minut! Opět se blyštivě zapisuje do historie závodu.

Jenže zapsalo se do něj stejně i Alpe d’Huez? Ne, zatím ne.

Generalita Tour jím není oslněna. Horský dojezd vyžaduje extra práci a středisko ještě nemá zázemí, jaké tam v budoucnu vyroste. Ani diváci zatím nešplhají do zdejších serpentin v mohutných davech. A mnozí ředitelé týmů posílají organizátory k psychiatrům. Dojíždět na kopci, kde není skoro nic? Proč? Kvůli komu?

Televize sice toho roku poprvé vysílala Tour, ale nikoliv živě. Kameraman, usazen zády k řidiči motocyklu, snímal záběry, po etapě film zaslal ke zpracování do Paříže a až s denním zpožděním byl vysílán.

Čas přímých přenosů teprve nadejde. A stejně tak čas Alpe d’Huez.

V sedmé serpentině teče Amstel

Trvá 24 let, než Rajon přesvědčí organizátory k návratu. Teprve potom se zrodí mýtus tohoto stoupání. Nadejde doba, kdy fanoušci budou šplhat do 21 serpentin po statisících, kdy se jich tu v roce 2004 při horské časovce usadí milion.

Doba, během níž se Tour zamiluje do horských dojezdů, garantujících drama pro televizní věk. Doba, kdy reportéři označí Alpe d’Huez hollywoodským stoupáním a publicista Tim Moore napíše: „Když se sem peloton ubírá, mění se jeho okolí v zaneřáděný, sprostý a šílený chaos. Tak to lidé milují. Je to glastonburský festival cyklistických fanoušků.“

Po vítězích etap tu pojmenují jednotlivé serpentiny a každému z nich darují ve středisku apartmán.

12. etapa Tour

Sledujte od 13 hodin online.

Paradoxně, u zrodu tohoto šílenství nestojí Francouzi, nýbrž Nizozemci. V roce 1976 tu triumfuje Joop Zoetemelk, po něm Henni Kuiper a následují další. Osm nizozemských vítězů z třinácti návštěv Tour v tomto středisku do roku 1989!

Z jejich domoviny se sem proto každým rokem stahuje více fanoušků. Stoupání je přejmenováno na Holandskou horu a sedmá serpentina, nejpopulárnější mezi oranjes, na Holandskou zatáčku. List L’Equipe píše: „Pivo Amstel tu teče takovým proudem, že snad musí mít tajný přívod od obřích píp až z Holandska.“

18.července 2018 v 20:34, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:11

Tour de France : dix choses à savoir sur les mythiques 21 virages de l'Alpe d'Huez https://t.co/OgcD3optRj #TDF2018 cc @alpedhuez @letour https://t.co/19DQqgzTtp

Ani Theo Koomen, slavný rozhlasový reportér triumfů fotbalového Ajaxu, neodolá, vydává se do Alpe d’Huez a komentuje odtud tak vášnivě (s velkým přispěním fantazie), že lidé v Nizozemsku při poslechu jeho reportáží přestávají pracovat.

Návrat ke kořenům

Už 26 let od těch dob oranjes marně čekají na svého dalšího vítěze. Hora dávno není jen jejich. Celý svět sleduje zdejší bitvy velikánů.

Tak jako roku 1986, kdy Bernard Hinault slíbí pomoci týmovému parťákovi Gregu LeMondovi, přesto na něj v etapě do Alpe d’Huez opakovaně útočí. Nakonec projíždějí cílem bok po boku, ruku v ruce, ale co se to dělo předtím?

LeMond láteří: „Hinault porušil daný slib.“ Ten se jen ušklíbne: „Útočil jsem, abych demoralizoval naše rivaly. Neútočil jsem na Grega. Jeho chyba, že to nepochopil.“

10.května 2018 v 22:46, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:13

Most famous 1-2 victory on MTF in Grand Tours | #Giro101 Bernard Hinault - Greg LeMond, Alpe d'Huez, Tour de France 1986 ( AFP) 1. Bernard Hinault 2. Greg LeMond +0:00 3. Urs Zimmermann +5:15 https://t.co/r75z63DWBA

V 90. letech, éře dopingu, na Huezech lehkou švihovou jízdou dvakrát vládne Marko Pantani a vytvoří i rekord: 13,8 kilometru se sklonem 8,1 procenta zvládl za stále nepřekonaných 37:35 minuty.

O dvě desetiletí později Chris Froome v serpentinách uhájí žlutý dres před Nairem Quintanou a Francouzi si rozdělí vítězství při třech posledních dojezdech do Alpe d’Huez, kde postupně triumfují Rolland, Riblon a v roce 2015 Pinot.

Navážou na ně Romain Bardet či Warren Barguil? Dnešek zdaleka nebude jen o 21 serpentinách. Před nimi čekají dvoutisícovky Madeleine a Croix de Fer a mezi ně vklíněné serpentiny Montvernier.

19.července 2018 v 07:29, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:10

#TDF2018 | STAGE 12 Bourg Saint Maurice - @LesArcs 〽️ Col de la Madeleine ➰ @MontvernierBike 〽️ Col de La Croix de Fer @alpedhuez ➡️ 175 km @LeTour https://t.co/rXk6xaLptQ

Po středečním horském sprintu se pojede klasická horská etapa a její tvůrce Thierry Gouvenou tvrdí: „Vracíme se s ní k cyklistickým kořenům. Navzdory trendu zkracování potřebuje Tour i takovéto dny, které se mohou stát legendárními.“

Od roku 2013 se v Alpách žádná podobně náročná etapa nekonala. Na 175,5 kilometru cyklisty prověří 5 000 výškových metrů!

„V takovém terénu budou i silné týmy situaci velmi těžce kontrolovat, pokud ryzí vrchaři pojedou dostatečně tvrdě,“ říká Barguil.

Nejlepšího z nich pak přivítá sportovní amfiteátr, kde je triumf slovy vítěze z roku 1992 Andyho Hampstena „sladší než na mistrovství světa, protože právě v Alpe d’Huez se nachází svatý grál vrchařů.“

Autor:

Giro d’Italia 2019

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia se jezdí každoročně během tří květnových týdnů v Itálii a v sousedních zemích. Trasa Gira 2019 měří 3518 kilometrů, závod odstartoval 11. května časovkou v Boloni a vyvrcholí v pořadí už třetí časovkou ve Veroně v neděli 2. června. Cyklisté absolvují pět vysokohorských etap včetně zcela nového stoupání na alpský Col del Nivolet.
11. 5. - 2. 6. (Boloňa - Verona)
7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Česko - Německo 5:1. Hokejisty poslal do semifinále Voráček

Čeští hokejisté slaví čtvrtfinálový triumf nad Německem.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byly to možná větší nervy, než se čekalo. Čeští hokejisté se přesto po čtyřech letech radují z...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského...

Kanada - Švýcarsko 3:2P. Obhájcům stříbra utekl postup o vteřinu

Kanaďan Mark Stone slaví vyrovnávací branku proti Švýcarsku.

VIDEO Švýcarští hokejisté byli blízko vyřazení favorita ve čtvrtfinále mistrovství světa, jenže o těsné...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí...

Finsko - Švédsko 5:4P. Obhájci titulu ze Švédska zlatý hattrick nezískají

BITVA O PUK. Švédští a finští hokejisté po vhazování svádí tuhý boj o puk.

VIDEO Finští hokejisté rozhodli v prodloužení severský souboj se Švédy a čtvrtfinále mistrovství světa...

Další z rubriky

Fanoušci mi dokážou přidat 20 wattů, říká před Novým Městem biker Cink

Ondřej Cink na trati závodu Českého poháru ve Městě Touškově s číslem 1.

Přesun z Německa na Vysočinu nebyl tak úplně podle jeho představ. I v Novém Městě na Moravě totiž...

Dlouhý únik a triumf ve spurtu. Babor ovládl kritérium v Maďarsku

Daniel Babor jako vítěz GP Nyíregyháza

Ve své soukromé představení proměnil prostějovský cyklista Daniel Babor mezinárodní kritérium GP...

V Alpách aktivní Hirt i Černý. Giru dominují Slovinci, vede Polanc

Dvanáctou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia ovládla jezdec týmu...

Dosud v rovinatých etapách pracoval při dvou vítězstvích sprinterského esa Pascala Ackermanna. Ve...

Najdete na iDNES.cz