Hollywood na kolech. Příběh Alpe d’Huez, nejslavnějších serpentin světa

PEKELNÝ KOPEC. Peloton se šplhá do Alpe d'Huez. | foto: AP

19 2018
La Rosiere (Od našeho zpravodaje) - Cyklistická Tour de France se dnes vydává potřicáté v historii na 21 nejslavnějších serpentin sportovního světa. Peloton se bude ve dvanácté etapě škrábat do Alpe d’Huez, ke svatému grálu vrchařů.

Peter Sagan o stoupání na Alpe d’Huez povídá: „Vlastně nevím, proč je to tak slavné. Není ani nejdelší, ani nejtěžší.“

V té druhé větě má pravdu.

Přesto je to výšlap legendární.

Kvůli historii.

Kvůli nenapodobitelné atmosféře.

Kvůli památným příběhům.

A jistě, i kvůli té náloži 21 serpentin.

„Alpe d’Huez je pro Tour cosi jako rodinná zoo,“ soudí Thierry Gouvenou, autor itineráře závodu.

Ale dlouho tomu tak nebylo.

Ještě roku 1952, tedy 49 let po zrození Tour de France a 42 let po premiéře pyrenejského Tourmaletu, zná Alpe d’Huez jen pár zasvěcenců. Je tu jedna lanovka, tři hotely, nic víc. Ale místní umělec Jean Barbaglia má vizi. Nabádá Georgese Rajona, majitele hotelu Christina: „Máme tu ideální místo pro finiš etapy Tour. Tak se proslavíme.“

Tour de France 2018

Přehled etap

Konsorcium byznysmenů z Alpe d’Huez, které nechalo do střediska vybudovat i úzkou, 14kilometrovou klikatou silničku, tudíž zve na návštěvu Élie Wermelingera, šéfa rozhodčích Tour.

„Líbilo by se nám, aby tímto stoupáním končila jedna z etap,“ říká mu Rajon. Po návratu do Paříže popíše Wermelinger scenerii řediteli Tour Goddetovi. „Co myslíš?“

Nikdy předtím neměla žádná etapa Tour horský dojezd. Přesto se rozhodnou: Zkusíme to. Cíl 10. etapy umístíme do Alpe d’Huez.

Nepotřebujete psychiatra?

Je to místo jako stvořené pro Fausta Coppiho. V červenci 1952 se Ital v 31 letech vrací na Tour. Poté, co jej o rok dříve o morální sílu obrala tragická smrt bratra Sersa, chce obnovit někdejší dominanci.

Když v obci Bourg d’Oisans vjíždějí na 21 serpentin, útočí domácí hvězda Jean Robic. Coppi ho nechá, ať se chvíli vydovádí, načež se pustí do stíhací jízdy. Fanoušci sledují velké představení dvou kontrastních figur: elegance Coppiho versus sveřepý styl Robika.

06.července 2017 v 14:11, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:12

1952 saw the first mountain top finishes in the Tour de France and the first accent of Alpe Du Huez which was won by Fausto Coppi (Ita). https://t.co/OYofMEa564

Osm kilometrů pod vrcholem Francouze dojíždí, pak jej nechá za sebou, triumfuje a obléká si žlutý dres. V Paříži je posléze Coppi vítězem s převahou 28 minut! Opět se blyštivě zapisuje do historie závodu.

Jenže zapsalo se do něj stejně i Alpe d’Huez? Ne, zatím ne.

Generalita Tour jím není oslněna. Horský dojezd vyžaduje extra práci a středisko ještě nemá zázemí, jaké tam v budoucnu vyroste. Ani diváci zatím nešplhají do zdejších serpentin v mohutných davech. A mnozí ředitelé týmů posílají organizátory k psychiatrům. Dojíždět na kopci, kde není skoro nic? Proč? Kvůli komu?

Televize sice toho roku poprvé vysílala Tour, ale nikoliv živě. Kameraman, usazen zády k řidiči motocyklu, snímal záběry, po etapě film zaslal ke zpracování do Paříže a až s denním zpožděním byl vysílán.

Čas přímých přenosů teprve nadejde. A stejně tak čas Alpe d’Huez.

V sedmé serpentině teče Amstel

Trvá 24 let, než Rajon přesvědčí organizátory k návratu. Teprve potom se zrodí mýtus tohoto stoupání. Nadejde doba, kdy fanoušci budou šplhat do 21 serpentin po statisících, kdy se jich tu v roce 2004 při horské časovce usadí milion.

Doba, během níž se Tour zamiluje do horských dojezdů, garantujících drama pro televizní věk. Doba, kdy reportéři označí Alpe d’Huez hollywoodským stoupáním a publicista Tim Moore napíše: „Když se sem peloton ubírá, mění se jeho okolí v zaneřáděný, sprostý a šílený chaos. Tak to lidé milují. Je to glastonburský festival cyklistických fanoušků.“

Po vítězích etap tu pojmenují jednotlivé serpentiny a každému z nich darují ve středisku apartmán.

12. etapa Tour

Sledujte od 13 hodin online.

Paradoxně, u zrodu tohoto šílenství nestojí Francouzi, nýbrž Nizozemci. V roce 1976 tu triumfuje Joop Zoetemelk, po něm Henni Kuiper a následují další. Osm nizozemských vítězů z třinácti návštěv Tour v tomto středisku do roku 1989!

Z jejich domoviny se sem proto každým rokem stahuje více fanoušků. Stoupání je přejmenováno na Holandskou horu a sedmá serpentina, nejpopulárnější mezi oranjes, na Holandskou zatáčku. List L’Equipe píše: „Pivo Amstel tu teče takovým proudem, že snad musí mít tajný přívod od obřích píp až z Holandska.“

18.července 2018 v 20:34, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:11

Tour de France : dix choses à savoir sur les mythiques 21 virages de l'Alpe d'Huez https://t.co/OgcD3optRj #TDF2018 cc @alpedhuez @letour https://t.co/19DQqgzTtp

Ani Theo Koomen, slavný rozhlasový reportér triumfů fotbalového Ajaxu, neodolá, vydává se do Alpe d’Huez a komentuje odtud tak vášnivě (s velkým přispěním fantazie), že lidé v Nizozemsku při poslechu jeho reportáží přestávají pracovat.

Návrat ke kořenům

Už 26 let od těch dob oranjes marně čekají na svého dalšího vítěze. Hora dávno není jen jejich. Celý svět sleduje zdejší bitvy velikánů.

Tak jako roku 1986, kdy Bernard Hinault slíbí pomoci týmovému parťákovi Gregu LeMondovi, přesto na něj v etapě do Alpe d’Huez opakovaně útočí. Nakonec projíždějí cílem bok po boku, ruku v ruce, ale co se to dělo předtím?

LeMond láteří: „Hinault porušil daný slib.“ Ten se jen ušklíbne: „Útočil jsem, abych demoralizoval naše rivaly. Neútočil jsem na Grega. Jeho chyba, že to nepochopil.“

10.května 2018 v 22:46, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:13

Most famous 1-2 victory on MTF in Grand Tours | #Giro101 Bernard Hinault - Greg LeMond, Alpe d'Huez, Tour de France 1986 ( AFP) 1. Bernard Hinault 2. Greg LeMond +0:00 3. Urs Zimmermann +5:15 https://t.co/r75z63DWBA

V 90. letech, éře dopingu, na Huezech lehkou švihovou jízdou dvakrát vládne Marko Pantani a vytvoří i rekord: 13,8 kilometru se sklonem 8,1 procenta zvládl za stále nepřekonaných 37:35 minuty.

O dvě desetiletí později Chris Froome v serpentinách uhájí žlutý dres před Nairem Quintanou a Francouzi si rozdělí vítězství při třech posledních dojezdech do Alpe d’Huez, kde postupně triumfují Rolland, Riblon a v roce 2015 Pinot.

Navážou na ně Romain Bardet či Warren Barguil? Dnešek zdaleka nebude jen o 21 serpentinách. Před nimi čekají dvoutisícovky Madeleine a Croix de Fer a mezi ně vklíněné serpentiny Montvernier.

19.července 2018 v 07:29, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 08:10

#TDF2018 | STAGE 12 Bourg Saint Maurice - @LesArcs 〽️ Col de la Madeleine ➰ @MontvernierBike 〽️ Col de La Croix de Fer @alpedhuez ➡️ 175 km @LeTour https://t.co/rXk6xaLptQ

Po středečním horském sprintu se pojede klasická horská etapa a její tvůrce Thierry Gouvenou tvrdí: „Vracíme se s ní k cyklistickým kořenům. Navzdory trendu zkracování potřebuje Tour i takovéto dny, které se mohou stát legendárními.“

Od roku 2013 se v Alpách žádná podobně náročná etapa nekonala. Na 175,5 kilometru cyklisty prověří 5 000 výškových metrů!

„V takovém terénu budou i silné týmy situaci velmi těžce kontrolovat, pokud ryzí vrchaři pojedou dostatečně tvrdě,“ říká Barguil.

Nejlepšího z nich pak přivítá sportovní amfiteátr, kde je triumf slovy vítěze z roku 1992 Andyho Hampstena „sladší než na mistrovství světa, protože právě v Alpe d’Huez se nachází svatý grál vrchařů.“

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Siniaková vydřela semifinále v Bronxu, Muchová strhující bitvu prohrála

Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu

Dvě velké čtvrtfinálové bitvy na turnaji v Bronxu svedly české tenistky. Uspěla jen Kateřina...

Tak kudy? Kariéra útočníka Schicka se ocitla na křižovatce

LETOS POPRVÉ. Český útočník Patrik Schick se za AS Řím prosadil v utkání proti...

Může to být zámožné Lipsko, které se chystá na Ligu mistrů. Může to být skromnější Atalanta...

Australany nadzdvihl rekordní mač s basketbalisty USA. Ozval se i Crowe

Zachmuřený Russell Crowe v hledišti při basketbalovém utkání mezi Austrálií a...

Nejvyšší návštěvu na basketbalovém utkání v australské historii přilákal v Melbourne souboj domácí...

Šťastný gól skolil PAOK. Jsme zápas od velkého výsledku, cítí ve Slovanu

GÓLOVÝ MOMENT. Andraž Šporar a Myenty Abena ze Slovanu Bratislava doklepávají...

Nebyl to nejkrásnější gól. Spíš náhodný, šťastný. Po dlouhém nákopu brankáře, zvláštním odrazu a do...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Další z rubriky

Kittel ukončil kariéru: Ztratil jsem motivaci k trápení na kole

Marcel Kittel vítězí v závěrečném spurtu desáté etapy Tour de France.

Německý cyklista Marcel Kittel ukončil v jednatřiceti letech profesionální kariéru. Vítěz čtrnácti...

Raboň, König a kdo dál? Štybar myslí v týmové časovce na Vueltě vysoko

Cyklistý tým Sky a jeho český závodník Leopold König (na druhém místě) v týmové...

Ve 20.16, coby předposlední ze všech týmů, se na trať zahajovací týmové časovky Vueltu vydá formace...

Štybar před Vueltou: Úniků se určitě nebojím. Nemíním se šetřit

Zdeněk Štybar na Binck Bank Tour.

Původně plánovaný start na Giru mu letos tým zrušil. Z přípravy na Tour se naopak po komplikovaných...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz