Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Niku, slez. Ne, pojedu dál. Jak Tour servírovala den v pekle a kurz přežití

  9:47
Tignes (Od našeho zpravodaje) - Druhým dnem po sobě si cyklisté připadali, jako by se během celé etapy dlouhé hodiny sprchovali studenou vodou. A kdyby jen to. Oproti sobotě se navíc ochladilo a kopců na trati ještě přibylo, včetně první mimořádné prémie tohoto ročníku Col du Pré. Tour vyslala v neděli své jezdce v Alpách na kurz přežití v divočině.

Julian Alaphilippe (uprostřed) šlape v úniku během deváté etapy Tour de France. | foto: AP

„To byl den v pekle,“ prohlásil za cílem Simon Geschke z Cofidisu.

Thomas de Gendt z Lotta se nechal vyfotit na Twitter, jak večer na hotelovém pokoji zmoženě sedí na zemi s krabičkou jídla v ruce. Carlos Barbero z Qhubeky natočil video, jak okamžitě po vstupu na pokoj leze celý oblečený do sprchy a pouští si tam na sebe vodu, aby nevyšel ze cviku. A Michael Kwiatkowski z Ineosu k fotografii svého utrápeného obličeje připsal: „A jaká byla vaše neděle?“

Dokonce i vítěz dne Ben O’Connor vyprávěl: „Na vrcholu Cormet de Roselend jsem od chladu neměl žádný cit v rukách a sjížděl jsem pak dolů jako lenochod.“

Už před etapou při pohledu na předpověď počasí ukončili své působení na této Tour její dvě hvězdy Mathieu van der Poel („Olympiáda má letos přednost. Za rok snad dojedu až do Paříže.“) a potlučený i demoralizovaný Primož Roglič („Po pádu ve 3. etapě nedělám s rekonvalescencí žádné pokroky. Je to špatné.“).

Rogličův parťák Sepp Kuss na startu v Cluses vzdychl: „Pro někoho, kdo viděl, jak tvrdě Primož před Tour dřel, je těžké přijmout, že odjíždí. Ale je to teď pro něj nejlepší, aby se co nejrychleji zotavil.“

Mnozí další se snažili v závodě pokračovat, jenže na to neměli dost sil. Vítěz třetí etapy Tim Merlier z Alpecinu slezl z kola v půlce etapy. Stejně tak Nans Peters z AG2R, před rokem triumfující v Pyrenejích. 

9. etapa Tour

Zpravodajství

Elitní sprinteři Arnaud Démare a Bryan Coquard rovněž na Tour končí, protože dorazili do cíle u jezera v Tignes po limitu. Stejně jako další čtyři jezdci.

A až po 19. hodině, více než 80 minut po vítězi a 43 minut po vypršení limitu, projel cílovou čarou Nic Dlamini.

„Slez Niku, nemusíš šlapat dál, nemůžeš stihnout limit,“ říkali mu dlouho předtím týmoví šéfové ze stáje Qhubeka. 

„Ne, já dojedu,“ zatvrzele opakoval. A dojel. 

Na trati předtím upadl, ztratil kontakt a už se k nikomu nedotáhl. V minulosti psal historii coby první Jihoafričan černé barvy pleti na Grand Tour, letos debutoval i na Tour. Teď se svěřoval: „Chtěl jsem aspoň svým dojetím do cíle etapy poctít můj splněný dětský sen startovat na Tour.“ 

Mark Cavendish dorazil na rozdíl od něj do cíle včas. Načež prohlásil: „Je to pro mě sladší než vítězství.“

Tolik se speciálně této etapy bál. V Alpách fyzicky zkolaboval při své dosud poslední Tour v roce 2018, nevešel se tehdy do limitu. Tentokrát však přijel o 1:31 minuty dříve.

„Jsem dojatý, že jsem stále v závodě,“ prohlásil.

A zbylo jich šest. Vakočův tým prořídl. Tour bude dál bláznivá, očekává Čech

Do posledních metrů jej jako pretoriánská garda doprovázeli pomocníci Michael Morköv a Tim Declercq. Za cílem je oba vděčně objal.

„Sám jsem fyzicky na dně, ale společně jsme to zvládli,“ říkal Cavendish. „V posledních letech jsem při sledování Tour v televizi tak trochu záviděl, jak se Quick-Step v horách o svého sprintera vždycky postaral, zatímco já byl na mé poslední Tour odkázán jen sám na sebe. Dnes jsem se mohl spolehnout, že mě Tim a Michael podrží.“

Díky tomu může dál usilovat o vyrovnání Merckxova rekordu 34 etapových vítězství na Tour, poslední dvě mu k Belgičanovi zbývají. A může také snít, že až na Champs-Elysées doveze zelený dres lídra bodovací soutěže.

„Nejhorší na tom všem je, že takových těžkých dnů, jako byl tento, ještě přijde hodně,“ připustil. „Jakkoli mi Tour chyběla, tyhle horské etapy bych docela rád vynechal.“

S čímž by Ben O’Connor rozhodně nesouhlasil. 

Když se srdce a plíce zastaví

Také australský jezdec stáje AG2R byl v cíli nesmírně emotivní, jeho dojetí však bylo na rozdíl od toho Cavendishova vítězné nefalšovaně. O’Connor byl nejodolnější ze všech uprchlíků - a to doslova o parník. Cílem projel o pět minut dříve než nejbližší pronásledovatelé.

Už před metou úlevně vyplazoval jazyk do kamery a slavil se svými šéfy, doprovázejícími ho v týmovém autě. Na tiskové konferenci pak mluvil a mluvil, aby se ze všech svých pocitů vymluvil. 

Premiové čtení k Tour de France

„Je to tak naplňující a plné radosti. Prostě si užívám každý okamžik. Jsem šťastný za sebe i za můj tým, který mi letos tolik věřil. Teď je vidět, kolik štěstí nám všem ta víra přinesla. Je to vážně výjimečný den.“

Triumf na Tour přidal k prvenství v podobně obtížné horské etapě do Madonny di Campiglio na loňském Giru.

„Možná mi tyhle dlouhé dny v horách sedí, jedu pořád dál a dál a ono to tak nějak jde,“ usoudil. „Šlo jen o to, abych nepanikařil. Protože jakmile si začnete myslet, že vyhrajete etapu Tour, může vám to zastavit plíce a srdce. I mně se na chvilku zastavily.“

Skvostná jízda jej katapultovala až na druhou příčku celkového pořadí, o 2:01 minuty za suverénního vládce Pogačara. Najednou může pomýšlet také na boj o stupně vítězů v Paříži.

„Tadej je o úroveň výš než já,“ přemítal. „A také ti kluci, co jsou v pořadí za mnou, jsou asi silnější. Ale hodlám si to co nejvíc užít.“

Útočíte? Tak vás musím umravnit

Po devíti dnech Tour je závod postaven na hlavu.

Stačí pohled na celkovou klasifikaci.

Kde jsou favorité bookmakerů Primož Roglič (doma), Geraint Thomas (v sobotu ztratil 35 minut) nebo Miguel Ángel López (po už čtvrtém pádu na tomto ročníku dojel v neděli mezi posledními)?

Tour de France

příloha iDNES.cz

A kdo by naopak očekával, že druhý celkově bude Ben O’Connor a čtvrtý Jonas Vingegaard z Jumba, původně Rogličův pomocník do hor?

„Může v Paříži vystoupit na pódium. Jen na něj jeho tým nesmí tlačit a musí mu věřit,“ říká Dánův krajan Bryan Nygaard, někdejší týmový šéf  bratří Schlecků.

Tým na Vingegaarda - zdá se - netlačí. „Je to Jonasova první Tour,“ připomíná sportovní ředitel Merijn Zeeman. „Máme s ním dlouhodobý plán. Letošní start je pro něj cennou zkušeností. V budoucnu mu tady budeme klást i vyšší cíle, ale letos zatím ne.“

Při všech těch nečekaných zvratech posledních dnů je na Tour alespoň jedna jistota: Tadej Pogačar. Ačkoliv i v tomto případě bychom mohli říci: Kdo očekával, že jeho dominance bude až tak obrovská?

Po vítězství ve středeční časovce měl list L’Equipe na první straně u obří fotky 22letého Slovince titulek: „La Tornade“.

A po impozantním sobotním útoku vyšel tentýž list u Pogačarova snímku s titulkem „Hors categorie“. Mimořádná kategorie.

V neděli tým UAE Emirates kontroloval skupinu favoritů, která jela daleko za uprchlíky, přesto i Ben O’Connor tvrdil: „Bál jsem se, že Tadej na úpatí posledního kopce vypálí vpřed, dojede mě a vezme mi etapu.“

Takovou supermanskou pověst si už Pogačar během devíti etap letošní Tour vybudoval.

ŽLUTÝ MUŽ. Tadej Pogačar přijíždí na start deváté etapy Tour de France.

Před tou nedělní avizoval, že ji po velkém sobotním útoku pojme defenzivně.

Což v jeho podání znamenalo: 

Nejprve nechal vlastní tým vyniknout na špici pelotonu a chlapci kolem žlutého muže tam pracovali přímo ukázkově. „Nevím, proč všichni pořád říkají, že moji pomocníci jsou slabí,“ poukázal. „Naopak. Jen se na ně podívejte. Máme tu jeden z nejsilnějších týmů.“

Později, když O’Connorův náskok činil už osm minut, si Pogačar na chvíli pohrával s myšlenkou, že by možná nebylo špatné pustit Australana na pár dnů do žlutého trikotu a nechat tým AG2R, ať kontroluje závod.

Jenže pak začal zlobit Ineos, jehož jezdci se snažili rozjet tempo pro další z útoků Richarda Carapaze.

Ben O'Connor se raduje z vítězství v deváté etapě Tour de France.

Tak to ne, pánové, řekl si Pogačar, zvedl se - a opět všem jakoby nic ujel. O’Connora sice už dostihnout nemohl, ale pěknou řádku uprchlíků za sebou nechal.

„Šel jsem do protiútoku, protože jinak by zase všichni pořád útočili na mě. Takhle jsem byl v pohodě,“ bilancoval.

Jednou větou: Umravnil je.

Pomohlo mi kafe

Dokonce už i Carapaz uznal současnou nadvládu slovinského protivníka: „Pogačar si na Tour jede svůj vlastní závod. Já útočil spíš proto, abych zkusil získat čas na některé mé soupeře v boji o pařížské stupně vítězů. A budu to dělat i nadále.“

Pomáhat mu s tím může v roli pomocníka někdejší spolulídr Geraint Thomas, který po sobotním kolapsu pookřál a potáhl Ekvádorci tempo.

10. etapa Tour ONLINE

úterý od 13.20 hodin

„V sobotu jsem byl k.o. hned na prvním kopci. Zato dnes jsem se cítil desetkrát lépe,“ sdělil Velšan a zavtipkoval: „Kafe navíc, které jsem si před etapou dal v autobuse, mi zjevně pomohlo.“

S vyhlídkou na další deštivé utrpení bojoval také on v nedělním ránu s pokušením hodit ručník do pomyslného alpského ringu a soustředit se na olympiádu v Tokiu.

Ovšem Thomas je rváč. Ze svých jedenácti Tour vzdal pouze jednou, když si v roce 2017 zlomil klíční kost. Letos ho zranění ze třetího dne závodu stále bolí, další nálož etap není vhodnou léčbou, nedělní výkon mu však dodal optimismus.

„Takže teď mám dilema,“ nezastírá. „Jet, nebo skončit? Sedneme si s týmem a vše zvážíme.“

Předpověď počasí pro středeční trmácení se na mytický Mont Ventoux by mohla přihrát plusové body pro rozhodnutí zůstat. 

Meteorologové očekávají 24 stupňů, polojasno, žádný déšť.

A to je po dvoudenní alpské sprše nejen pro Thomase, ale i pro dalších 164 zbylých cyklistů skvělá zpráva.

Autor:

Vuelta 2022

Letošní 77. ročník startuje v nizozemském Utrechtu a na závodníky čeká od 19. srpna do 11. září jedenadvacet etap o celkové délce 3280 kilometrů. Na startu jsou dva Češi Jan HirtVojtěch Řepa. Předchozí tři ročníky vyhrál Primož Roglič ze Slovinska.

  • Nejčtenější

Česko - USA 4:2. Fantastický výkon juniorů znamená senzační postup do semifinále

Překvapení, senzace, ale hlavně vítězství a postup do semifinále. Čeští junioři porazili ve čtvrtfinále hokejového...

Karabach - Plzeň 0:0, skvělý brankář Staněk udržel naději na Ligu mistrů

Zbývá poslední krok. Fotbalová Plzeň rozehrála závěrečné předkolo o postup do Champions League proti Karabachu nadějně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raków - Slavia 2:1, komplikace v Polsku, naději dává jen šťastná trefa Holeše

Fotbalisté Slavie mají po prvním zápase play off Konferenční ligy do skupiny dál než soupeř. Raków Čenstochová doma...

Úspěšný, ale bez práce. Přivřel jsem si dveře, ví Varaďa. Kde si sjednal stáž?

Premium Dlouho se rozebíralo, zda právě on nevzkřísí hokejovou reprezentaci. Třikrát v řadě dovedl Třinec k extraligovému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výhry Slavie i Sparty. Ligu vedou Bohemians a Brno, Plzeň je hned za nimi

Největší favorité nezaváhali, byť jak Plzeň, tak o den později Slavia se na tři body ve venkovních zápasech nadřely....

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Carapaz končí v Ineosu, jezdit bude za tým EF Education-EasyPost

Richard Carapaz skončí po sezoně v týmu Ineos Grenadiers a bude jezdit za EF Education-EasyPost. Americká cyklistická...

Jumbo-Visma opět vítězné. Roglič a spol. si podmanili první etapu Vuelty

Ovládli Tour de France a sílu ukázali i na startu Vuelty. Jezdci Jumbo-Visma opanovali při úvodní etapě španělské Grand...

Jsem tady, jsem připravený. Roglič vyhlíží Vueltu. Opět má být jeho útěchou

Dlouhou dobu nad jeho účastí visel otazník. Stihne se Slovinec Primož Roglič vyléčit z pádu na Tour de France? V...

Dva cyklisté měli před startem Vuelty pozitivní test na koronavirus

Dva jezdci španělské druhodivizní stáje Burgos-BH měli před startem cyklistické Vuelty pozitivní test na koronavirus....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...