Bláznivý den na Tour. Sagan přespurtoval Frooma a podruhé slaví

TO JSEM VÁS PŘEVEZL. Peter Sagan projíždí vítězně cílem jedenácté etapy před Chrisem Froomem. Za ním slaví Maciej Bodnar. | foto: Reuters

13 2016
Vůbec to nebyla klidná a tranzitní etapa. Padalo se, peloton se několikrát na větru rozdělil na několik menších skupin, vlastně celý den byl na Tour de France nervózní, včetně úplného závěru. Až se na posledních třinácti kilometrech oddělila čtveřice Chris Froome, Peter Sagan, Maciej Bodnar a Geraint Thomas, která na větru ujela hlavnímu poli i s Romanem Kreuzigerem. V cíli pak zelený Sagan spurtoval proti žlutému Froomovi. S očekávaným výsledkem. Roman Kreuziger se po etapě posunul už na desátou příčku.

Tranzitní etapa na Tour?

Ale kdepak.

Podobně jako ta třináctá v roce 2013, ani ta letošní jedenáctá nebyla na Tour de France vůbec klidná. Pády zbrzdily Rafala Majku, Thibauta Pinota nebo Jürgena van den Broecka, vítr zase dělil peloton na prvočinitele.

Přesto se už už zdálo, že by z toho mohl být klasický hromadný dojezd. Jenže to by nesměl být vepředu Tinkoff v čele se Saganem a Bodnarem. Ti na posledních třinácti kilometrech rozjeli takové tempo, že se s nimi udrželi jen Chris Froome s Geraintem Thomasem ze Sky. „Sagan jel jak motorka,“ řekl pak v cíli Velšan.

Momentka z 11. etapy Tour de France.

Čtveřici naháněla letka Etixxu, Kaťuše, Lotta Soudal i Jumbo, přesto se její náskok zvyšoval. Nejprve deset vteřin, pak patnáct, dvacet, dvacet pět.

Na posledním kilometru jich bylo čtrnáct, což bohatě stačilo. Ve spurtu to pak byl neuvěřitelný obrázek. Rozjel ho Maciej Bodnar pro Petera Sagana, se kterým nebojoval Kittel, Greipel nebo Cavendish, ale žlutý Chris Froome. Byl pochopitelně bez šance a slovenský šampion slaví letošní druhou výhru.

„Bylo to bláznivé, nechtěl jsem věřit tomu, že jsme odjeli, ale na posledních patnácti kilometrech hodně foukalo. Nebylo to plánované, jen jsme chtěli zůstat vepředu. Pak jsme tam najednou byli, zelený a žlutý trikot. Šílené,“ smál se Sagan v cíli.

13.července 2016 v 17:18, příspěvek archivován: 13.července 2016 v 17:49

Débriefing pour @chrisfroome & @petosagan #TDF2016 pic.twitter.com/R8XeLpOUVk

Už v úterý Roman Kreuziger předpovídal: „Zítra nás čeká etapa do Montpellieru, která je známá tím, že by mohla být větrná.“ Jen vzpomeňte, jak v roce 2013 Tinkoff s Contadorem najel na Frooma ve třinácté rovinaté etapě minutu. „Ale nejsme to jenom my, kdo je na větru silný. Je tam taky Etixx, Lotto a další. Ostatní týmy zase chrání své lídry pro celkové pořadí,“ tvrdil Peter Sagan. Při dotazu na nějaký plán odvětil: „Nikdy neplánuju.“

A opravdu to tak vypadalo.

Hned po startu došlo k několika pádům a když zbývalo sto kilometrů do cíle, začal foukat boční vítr a peloton se několikrát nadělil. Ztráceli Pinot, Matthews, van den Broeck, ale třicet kilometrů před cílem se všechno sjelo. Zdálo se, že z toho nakonec opravdu bude hromadný dojezd.

Sprinterské týmy se začaly přetahovat s těmi, které chránily muže na celkové pořadí. Vepředu bylo Sky, BMC, Tinkoff s Romanem Kreuzigerem, jen Mark Cavendish chyběl. Řval něco do vysílačky a nejspíš kvůli technickým potížím z balíku vypadl.

13.července 2016 v 17:07, příspěvek archivován: 13.července 2016 v 17:51

Mechanical issue for @MarkCavendish #TDF2016 pic.twitter.com/w5BcQbcE7o

Na posledních patnácti kilometrech se balík znovu nadělil. Vzadu zůstali Meintjes i Rodríguez, Roman Kreuziger se naopak držel na úplném čele, ze kterého ještě uprchla čtveřice Froome, Thomas, Sagan a Bodnar, jež si to rozdala o vítězství.

„Froomey a Geraint Thomas se k nám připojili, tak jsem jim říkal, že jsme silní, už nás nechytí. A měl jsem pravdu. Doufám, že se dneska všichni bavili, minimálně v televizi. Mě to sice bolelo, ale taky jsem se bavil,“ glosoval etapu v cíli slovenský cyklista.

Šest sekund na to přivedl do cíle hlavní skupinu favoritů naštvaný Alexander Kristoff.

Froome tak zvýšil náskok v celkovém pořadí už na 28 sekund před Adamem Yatesem. Z elitní desítky naopak vypadli Meintjes s Rodríguezem a vrátil se do ní český cyklista.

Jak se vše odehrálo

Středověk na začátek. 192 cyklistů se podepsalo před startem ve středověké pevnosti Carcasonne. Tam, kde kdysi vládli Keltové, se rozjela jedenáctá etapa Tour, měřící 162 kilometrů až do Montpellieru, kde v roce 2013 vyhrál André Greipel.

Francouzský mistr v úniku. Poprvé v závodě na sebe strhl pozornost francouzský šampion Arthur Vichot (FDJ), když vyrazil na šestém kilometru do úniku spolu s Leighem Howardem (IAM). Možná zapomněl, že 14. července a francouzský svátek na den dobytí Bastily je až ve čtvrtek...

Chris Froome se rozjíždí před startem 11. etapy Tour de France.

Padalo se. Hned po pár kilometrech došlo v pelotonu k několika pádům. Nejprve byl na zemi Thibaut Pinot s Georgem Bennettem, pak zase Jürgen van cen Broeck a o pár kilometrů dál Lawson Craddock, Tsabu Grmay a Edward Theuns. Přes nervózní start etapy, kdy se za první hodinu odjelo 47 kilometrů, se všichni ještě dokázali vrátit do hlavního pole.

Požár. Silný vítr rovněž rozfoukal požár v lese, kolem kterého Tour projížděla. Pro závod samotný to ale problém nebyl.

Pinotův trikot v bezpečí. Na trase čekaly pouze dvě vrchařské prémie nejnižší čtvrté kategorie, kde si oba body připsal Vichot. Pro vedoucího Pinota ale žádná hrozba.

Fotogalerie

Vítr dělí peloton I. Riziko rozdělení pelotonu na několik skupin bylo velké, a tak byl od začátku na čele tým Tinkoff vedený zkušeným Matteem Tosattem. Za ním jeli Bodnar, Gatto, Kreuziger a Sagan. 91 kilometrů před cílem zkusili pozornost pelotonu poprvé, bez úspěchu.

Vítr dělí peloton II. Náskok vedoucí dvojice se smrskl na minutu, když 75 kilometrů před cílem přišel další atak na větru. Vzadu zůstali Pinot, Matthews nebo vinou defektu Kelderman. Hlavní pole se rozdělilo na šest nebo sedm skupin a o pár kilometrů dál byli oba uprchlíci dojeti.

Bonifikační sprint. Ještě těsně předtím došlo k dalšímu pádu, do kterého byl zapletený i Rafal Majka, jenž se propadl do druhé asi 80členné skupiny s Pinotem, Reichenbachem a Matthewsem. Plný počet dvaceti bodů si na prémii připsal Kittel, sedmnáct Sagan, patnáct Cavendish.

Všechno pohromadě. Třiatřicet kilometrů před cílem se obě skupiny spojily. Konečně chvíle klidu.

Nečekaný útok. Do cíle zbývalo třináct kilometrů, když další pokus o rozdělení pelotonu na větru vyšel týmu Tinkoff. Od hlavního pole odjížděli Sagan s Bodnarem, ke kterým si ještě zvládli dospurtovat Froome s Thomas. Náskok si udrželi až do posledních stovek metrů, a Sagan tak mohl slavit šestou výhru na Tour, Froome zase navýšení náskoku v celkovém pořadí.

Cyklistický etapový závod Tour de France

11. etapa: Carcassonne - Montpellier (162,5 km)

1. Sagan (SR/Tinkoff) 3:26:23, 2. Froome (Brit./Sky), 3. Bodnar (Pol./Tinkoff) všichni stejný čas, 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Laporte (Fr./Cofidis), 6. Stuyven (Belg./Trek), 7. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 8. Greipel (Něm./Lotto), 9. Enger (Nor./IAM Cycling), 10. Naesen (Belg./IAM Cycling), ...16. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni -6, 64. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -1:00, 136. Bárta (ČR/Bora-Argon) -3:50.

Průběžné pořadí: 1. Froome 52:34:37, 2. Yates (Brit./Orica) -28, 3. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -31, 4. Quintana (Kol./Movistar) -35, 5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 6. Bardet (Fr./AG2R), 7. Henao (Kol./Sky) všichni -56, 8. Valverde (Šp./Movistar), 9. Van Garderen (USA/BMC Racing) oba -1:13, 10. Kreuziger -1:28, ...103. Bárta -1:29:15, 136. Vakoč -1:45:09.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Phinney s cyklistikou končí už ve 29 letech, vydá se do světa umění

Po vážném zranění před pěti lety dlouho zvažoval svou budoucnost. Nakonec se bývalý mistr světa v dráhové cyklistice...

Tour u Pinota doma. Francouzská cyklistická naděje vyhlíží další šanci

Celou dobu, co ředitel Tour Christian Prudhomme během úterního poledne v pařížském Palais des Congres odtajňoval trasu...

Mladík Babor byl na ME dráhařů sedmý, Viviani má další titul

Cyklista Daniel Babor vybojoval krátce před svými dvacátými narozeninami sedmé místo ve vylučovacím závodě na...

Příští ročník slavné Tour: největší výzva pro Chrise Frooma

Ještě v sobotu ve Vídni povzbuzoval Eliuda Kipchogeho při heroickém pokoření dvouhodinové hranice při maratonu. V úterý...

Najdete na iDNES.cz