Kreuzigerův plán do hor: Skočit za kola Sky a Movistaru. Top 10 je reálná

Roman Kreuziger během osmé etapy Tour de France. Vedle něj v bílém dresu nejlepší cyklista do 25 let Adam Yates. | foto: Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

12 2016
Z pomocníka lídrem za jediný týden, to je příběh cyklisty Romana Kreuzigera na letošní Tour de France. „Top 10 je reálná. Tým mi pomůže,“ doufá.

Pyrenejský triptych pro něj v neděli končil pod padajícími kroupami. Také pondělní volný den se nesl v podobném duchu. „Jeli jsme se na hodinku projet a znovu nás chytla přeháňka.“

Jako by vám byla voda v Andoře předurčena. V září 2013 tu na vás při Vueltě padala taky.
Tehdy to bylo ještě horší: 38 stupňů na startu etapy, načež teplota klesla na pouhé dva a schytali jsme déšť se sněhem i ve sjezdu. V nedělní etapě teď bylo naštěstí 12 stupňů a rozpršelo se až v posledním kopci. Ale o nic příjemného nešlo.

Každopádně nebyl první týden Tour celkově až tak divoký jako loni, ne? Tehdy na kostkách a ve větru docházelo k sérii až děsivých hromadných pádů.
To je pravda, tentokrát byly nervózní první dvě etapy a potom se závod trochu zklidnil. Oproti jiným ročníkům opravdu pádů výrazně ubylo, což je poznat i z toho, že první jezdec odstoupil až v sobotu.

Jenže hned druhý letošní pád se v 1. etapě týkal vašeho lídra Alberta Contadora. Byly proto následující dny pro tým hektické?
Ten pád vypadal dost děsivě. Když se na něj zpětně podíváte, řeknete si, že Alberto je snad gumovej, protože kdokoli jiný by si po takovém nárazu na obrubník zlomil klíční kost. Kdežto on měl „jen“ spoustu odřenin. Nic takového jsme si na úvod samozřejmě nepřáli, ale doufali jsme, že se postupně zotaví. Zároveň měl první týden i dost pozitiv. Peter Sagan vyhrál etapu, oblékal žlutý dres. Poprvé jsem jel na Tour s někým, kdo vezl žluťáka.

Nejlepší Grand Tour Romana Kreuzigera

5. místo Tour 2013 (pomocník Contadora v Saxo-Tinkoff)
5. místo Giro 2011 (jediný lídr v Astaně)
8. místo Tour 2009 (spolulídr s Nibalim v Liquigasu)
8. místo Tour 2010 (spolulídr sBassem v Liquigasu)
12. místo Tour 2008 (debut, spolulídr s Nibalim v Liquigasu)
15. místo Giro 2012 (jediný lídr vAstaně, vyhraná etapa)

Letošní Tour zatím: 12. místo, ztráta jen 15 vteřin na Top 10

Jak jste snášel, když vás po kopcovité 5. etapě sportovní ředitelé Tinkoffu veřejně zkritizovali, že jste se včas nevracel k odpadajícímu Contadorovi?
Hned večer jsme si promluvili, jak s nimi, tak s Albertem a vyjasnili si to. Před první pyrenejskou etapou mi pak už řekli, že pokud se Alberto nebude cítit dobře a já ano, mohu zůstat vepředu. Teď se ukazuje, že to byla správná volba.

Mrzí vás těch 11 vteřin, které jste v 5. etapě ztratil právě z toho důvodu, že vám nakonec přikázali stahovat se ke Contadorovi? Nebo si říkáte, že ke konci Tour stejně půjde v horách o minuty?
To půjde, ale i těch 11 vteřin mě štvalo. Mohl jsem po té etapě být celkově čtvrtý nebo pátý. Ale už nemá význam se k tomu vracet.

Později se zdálo, že to byl spíše Contador než sportovní ředitelé Tinkoffu, kdo přišel s návrhem, že můžete jet na sebe. Bylo to tak?
To bych asi už nerozebíral. Myslím, že velkou zásluhu na tom má hlavně Oleg Tiňkov (majitel týmu).

Ten dokonce prohlásil, že bylo zbytečné stahovat vás tehdy ke Contadorovi.
To je pravda. V každém případě z něj cítím podporu.

Kdy jste sám vycítil, že váš lídr Tour brzy opustí?
Na Aspin ještě v pátek vyjel Alberto docela dobře, až mě to překvapilo. Ale ta etapa měla jediný kopec. V té sobotní se už trápil. Večer po ní už ani neměl hlad, bylo vidět, že se s ním něco špatného děje, což se v neděli potvrdilo.

Sportovní ředitel De Jongh poté poprvé řekl, že tým se vám pokusí pomoci i v boji o Top 10. Experti i fanoušci nicméně řeší, že tým vám zatím moc nepomáhal, že jste si v neděli dokonce sám musel dojet pro bidony.
Tak to není, pro bidon jsem si nejel ani jednou. Dovezli mi je nejdřív Tossato a Valgren, pak Kišerlovski a potom mi pro ně dojel Peter (Sagan), když jsme ho sjeli z úniku. Přivezl mi i gely. Vůbec pro mě bylo pozitivní, že tam se mnou nějaký čas ve skupině byl.

Nechyběla vám tedy větší týmová podpora?
Ne, byl jsem krytý. Tour je v tomhle směru letos vlastně jednoduchá. Je o tom, aby mě kluci dovezli pod kopec. Já pak skočím za kola Sky a Movistaru, kteří tu jsou nejsilnější a udávají tempo závodu, a pokusím se s nimi držet co nejdéle.

Tak se může Tour ve vašem podání odvíjet i nadále? S tím, že zároveň bude Sagan usilovat o zelený dres a Rafal Majka si pojede svůj závod o ten puntíkatý?
Úplně svůj asi ne. Když nebude Rafa v úniku, nejspíš tam se mnou zůstane. Oleg chce ty dva dresy, chce vyhrát i nějakou etapu a byl by současně rád, kdyby se mi povedla první desítka. A ta je reálná, jestli mi to půjde jako dosud. Máme to rozjeté na víc frontách.

Fotogalerie

Překvapilo vás, že Froome ani nikdo jiný není po úvodních horách až tak dominantní jako v minulých letech?
Tour je zatím až nečekaně otevřená, v minutě a půl se nás drží třináct. Ale přijdou Mont Ventoux i dlouhá časovka. A hlavně třetí týden v Alpách bude extrémně náročný. Je třeba mít naplánovanou formu, aby gradovala právě tam.

Což vy máte?
Doufám. V Pyrenejích jsem se cítil dobře. V minulosti jsem v nich často trpěl, zato letos jsem je přejel poměrně v pohodě.

Jak se „těšíte“ na Ventoux? Už dvakrát se vám na něm dařilo.
Jde o nepříjemný kopec, ale ty dobré vzpomínky mi pomáhají. Naopak na Andorru jsem měl až do neděle vyloženě negativní vzpomínky. Při Tour 2009 jsem v Andoře odpadl ve chvíli, kdy bylo v balíku ještě 40 lidí, a na Vueltě jsem tam zmrznul a zabalil. Určitě mi sedí míň než Ventoux. Ale nakonec stejně rozhodne aktuální stav nohou.

Hojně se nyní přetřásají také přestupy. Contador se údajně dohodl s týmem Trek. Hovořili jste o tom spolu?
Vůbec. Takové hlášky sice existují, ale pravdu se patrně dozvíme až po 1. srpnu, kdy už týmy mohou přestupy zveřejňovat.

Nastal posun také ve vašem jednání o novou smlouvu? Spekulace vás spojují s Borou, Etixxem, Cannondalem i s nově vznikající bahrajnskou stájí.
Můj agent Lombardi je v plném zápřahu. Možná se už něco začíná rýsovat, ale k podpisu je ještě daleko. Těch nejrůznějších spekulací je hodně, těžko něčemu věřit.

Snažíte se od úvah o přestupu během Tour oprostit, aby vás nevyváděly z koncentrace?
Právě teď o tom nepřemýšlím. Od toho mám manažera, kterému řeknu požadavky, co chci a co nechci a kde bych se cítil dobře. On se podle toho pokusí něco vyjednat.

Je mezi vašimi požadavky na příští stáj i přání zajet si některou Grand Tour na sebe v roli lídra?
Může být. I když nejde o hlavní podmínku. Důležité je, aby ten tým fungoval jako parta. Klidně občas někomu pomůžu. A zároveň bych chtěl dostat i prostor pro sebe.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

VIDEO Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem...

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

Šéf Ligy mistrů: Jinde soutěži věří, tady musím přesvědčovat

Výkonný ředitel Martin Baumann vystoupil na tiskové konferenci k dalšímu...

Jsou to historicky dva nejoblíbenější sporty v Česku. Tenhle rozdíl ale zaujme podobně, jako když...

Ronaldo: Dnešní ceny hráčů jsou mimo, já bych musel stát třikrát tolik

Cristiano Ronaldo v televizním debatě pár dnů před startem nového ročníku...

Současné miliardové částky za přestupy fotbalistů se podle Cristiana Ronalda, nejslavnějšího ze...

Hvězda Kluže přemýšlí o konci. Góly, anebo srdce?

George Tucudean z Kluže oslavuje svůj gól na hřišti Celtiku.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Mohla to pro něj být magická noc. Nezapomenutelná, radostná, bez kaňky. A zdánlivě i byla. Jenže...

Další z rubriky

Jsi idiot, spílal Barguil v Norsku Gasparottovi. Teď se kaje

Warren Barguil na startu páté etapy Tour.

Francouzský cyklista Warren Barguil se omluvil italskému jezdci Enricu Gasparottovi za to, že ho po...

Do ProTour by mě posunula veliká výhra, tuší cyklista Otruba

Jakub Otruba na pódiu s hosteskami a v bílém dresu pro nejlepšího mladíka na...

Sedmé místo v konečném pořadí a navrch bílý dres pro nejlepšího mladíka. Na letošní Czech Tour,...

Štybar se vrací na scénu Grand Tour, na Vueltě chce útočit na etapy

Zdeněk Štybar v obklopení fanoušků po pátečním tréninku na Arenbergu.

VIDEO Po patnácti měsících čekání se Zdeněk Štybar vrátí na scénu závodů Grand Tour. Jeho jméno nechybí v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz