Padrnos: Všichni proti jednomu

  • 2
Paříž - Discovery Channel - to je cyklistická stáj s visačkou nejvyšší kvality, to je tým kolem Lance Armstronga. Ten opět ovládl nejslavnější cyklistický závod Tour de France. To, že stejně jako v předchozích šesti letech vyrazil do závěrečné 'symbolické' etapy ve žlutém trikotu vedoucího jezdce, je důkazem schopností jeho i celého týmu.

Jeho jednotliví členové včetně Pavla Padrnose mohou mít stejnou radost jako jejich lídr, bez nich by Američan těžko mohl na podobnou sérii pomýšlet.

A Armstrong si to plně uvědomuje.

Proto se pravidelně ve prospěch svých domestiků vzdává vlastních podílů z prémií za úspěchy.

Jeho vítězné kroky nicméně řídí sportovní ředitel stáje Belgičan Johan Bruyneel. Každoročně dokonale prostuduje profil závodu, na jehož základě vyberu osmičku oddaných spolujezdců.

Pečlivě pak vybere etapy a místa, kde Armstrongovi naplánuje útok. Před každou etapou na poradě stanoví taktiku, které všichni naprosto důvěřují. Na trase pak kontroluje dění v pelotonu, vysílačkami jezdce řídí a upřesňuje pokyny, zatímco na palubní desce sleduje dění na televizní obrazovce.
 
"Jsme taková atypická stáj. Vše je podřízeno od začátku jedinému cíli, žlutému trikotu pro Lanceho. Zatímco ostatní celky mají lídrů třeba více nebo specialisty na dojezdy, u nás se vše upírá na jediné," vysvětlil jediný český účastník letošní Tour Pavel Padrnos, který již počtvrté byl jedním z Armstrongových pomocníků.
 
Před úvodním prologem vsadil Bruyneel na trojici Armstrong, Hincapie, Popovyč - cílem bylo uspět, protože podle výsledků se pak seřadí za pelotonem mechanické vozy. "Na rovinách pak ležel největší díl práce na mě a Novalovi. Když bylo potřeba, tak ještě tempo tahali Rubiera a Savoldelli. V kopcích, kde jde již do tuhého, měl Lance k dispozici své vrchaře - Azeveda, Popovyče a během Tour se stal vrchař i z Hincapieho," vysvětlil rozdělení rolí v týmu Padrnos.
 
V kopcích měl ještě pomáhat Beltran, ale po pádu byl nucen ještě před vjezdem do Pyrenejí odstoupit, ale taktika se nezměnila.
 
V Discovery Channel má vše přesný řád. "Třeba pro vodu já nejezdím. To spadá do náplně práce Rubiery a Azeveda," řekl Padrnos. Jednoznačný úkol mají všichni v případě Armstrongova pádu či defektu. "To jde do vysílačky jasný povel pro všechny. Zastavit, počkat a poté Lanceho dovézt tam, kam potřebuje. Letos se to naštěstí nestalo ani jednou," ulevil si Padrnos.

Tým s Bruyneelovou pomocí kontroluje všechny úniky. Když mezi uprchlíky není nikdo nebezpečný, nechává tým kolem Američana diktovat tempo ostatní. "Takových momentů ale tolik není. Spíše je to o tom, že se zde závodí stylem všichni proti jednomu. Všichni jsou si vědomi síly týmu a hlavně Armstronga, on ten závod tvoří," mínil český cyklista.
 
Podle něj až Armstrong opustí peloton, všichni jeho nástupci to budou mít mnohem těžší. "Nyní stačit sledovat jeho kolo a být tam, kde je on. Až tu nebude, tak se to naprosto změní," předpokládá Padrnos.

Upozornil zároveň, že v letošním ročníku nebyl mezi soupeři ani jeden, který by Američanovi ve finálových fázích závodu odjel. "Lance je typ závodníka, že když se jede ostře od začátku, tak mu soupeři odjet dokáží, ale v
rozhodujících fázích etap už ne," tvrdí Padrnos.
 
Ve volných chvílích, kterých však je minimum, prý jezdci stáje Discovery Channel program organizovaný nemají. "Ráno snídaně, potom 50 kilometrů přesun na etapu, 200 kilometrů na kole a potom dalších 70 na hotel. Čas není, mezi masážemi si každý raději lehne. Jen snad španělsko-portugalská 'mafie' se jde večer projít. Mají jiný styl života, chodí spát později, o to déle vstávají," nechal Padrnos náhlednout do zákulisí týmu.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa