A Tábor díky tomu před devíti lety prožil něco nezapomenutelného.
Celý mužský závod si nizozemsko-belgické duo naprosto podmanilo. Kdyby van Aerta nezastihly technické potíže, možná by se ti dva přetahovali o vítězství až na cílovou pásku.
Tahle si ale van der Poel mohl s náskokem dojet pro své první velké zlato. Stal se nejmladším cyklokrosovým mistrem světa v historii.
Teď se po devíti letech světový šampionát do Tábora vrací a Nizozemec bude znovu na startu.
Jen mezitím stihl posbírat další čtyři cyklokrosové duhové trikoty a loni v srpnu k nim přidal i ten ze silnice.
Když v této cyklokrosové sezoně nastoupil do závodu, nebyl nikdo, kdo by se mu vyrovnal.
Nuda?
Možná pro někoho.
Velká část fanoušků se ale díky jeho kouskům a nelítostným soubojům s van Aertem znovu nadchla do jinak pomalu uvadající disciplíny.
Znovu si k ní našla cestu.
Přitom pouze jednou za celou zimu udělal Nizozemec chybu a skončil až pátý. Jinak své konkurenty vytrvale deptal naprostou dominancí.
„Ostatním na něj vždy něco schází. Třeba neumí tak dobře jezdit v písečných dunách, nebo nejsou tak vybavení fyzicky. Zatímco Mathieu splňuje všechny kolonky – má skvělou techniku, rychle regeneruje, je silný fyzicky i psychicky,“ zamýšlí se bývalý profesionál František Raboň. „Kdyby byl jako postava v nějaké počítačové hře, bude mít u sebe napsáno 100 %, on prostě nemá žádnou slabinu.“
MS v cyklokrosuv Táboře |
Co za tak výjimečným závodníkem stojí?
Podle Zdeňka Štybara, který s Nizozemcem často vyráží na vyjížďky, je to souhra různých okolností: „Od dětství soupeří s Woutem van Aertem, což oběma pomohlo stát se nejlepšími cyklisty světa. Zároveň má dobré geny. Jeho táta byl výborný cyklokrosař a dědeček Raymond Poulidor jeden z nejlepších závodníků v historii. Odmala věděl, jak má správně trénovat.“
K tomu připočtěte tvrdohlavost a potřebu být vždy nejlepší.
„Chce vyhrát, i když jde jen o karty nebo golf. Ale možná je to i tím, že je Holanďan, ti to mají v sobě,“ myslí si Štybar.
Také Raboň, coby marketingový manažer firmy Kalas, která mistra světa obléká, měl možnost poznat Nizozemce mimo závodní tratě.
„Ty největší hvězdy jsou většinou paradoxně nejvíc v pohodě a Mathieu to přesně naplňuje. Od začátku vozí jednu z našich standardních velikostí a nevymýšlí si žádné úpravy.
Přitom my bychom mu klidně snesli modré z nebe, ale on řeší jen sebe a tréninky a je mu v podstatě jedno, jaké má kolo nebo jak má dlouhé rukávy u dresu,“ popisuje Raboň.
Své zkušenosti s Nizozemcem má i Petr Vakoč, který v týmu Alpecin chránil jeho žlutý dres na Tour 2021.
„Je mu vrozená hravost a nespoutanost. Dělá i mnoho nelogických kroků, ale má v sobě ohromnou chuť a touhu. I když se dostane do situace, která není ideální, zkouší prorazit znovu a znovu,“ vzpomíná na svého lídra bývalý profesionál.
Silnější než kdy dřív. Van der Poel proměnil závody v cyklokrosu v boj o druhé místo |
Ještě před třicítkou dokázal van der Poel získat téměř vše, co je v cyklistickém světě k mání. Ať už jde o trofeje ze slavných monumentů, nebo duhové dresy.
Ve sbírce mu chybí jen olympijský triumf, byť ani to už po letošku nemusí platit.
A pak? Najde motivaci pokračovat, nebo se na absolutním vrcholu rozloučí? Možné je vše, proto je potřeba si jeho umění naplno vychutnávat, dokud to jde.