Zdeněk Štybar na trati závodu Kolem Flander v roce 2016 | foto: Etixx-quickstep.com

Přece jen se jedou Flandry. Štybar změří síly s 12 vyvolenými soupeři

  • 30
„Hádejte, co je nového? Přece jen pojedu Flandry!“ zvěstoval ve čtvrtek Zdeněk Štybar na sociálních sítích. V neděli se měl uskutečnit druhý klasikářský Monument sezony, belgické kostkové klání Kolem Flander. Pandemie koronaviru však znemožnila jeho konání na tradičních silnicích. A tak organizátoři přišli s náhradním řešením.

„Pro mě a mnohé další jezdce jsou Flandry nejen největším cílem v sezoně. Je to náš vlastní světový šampionát,“ říká Yves Lampaert, kolega Štybara ve stáji Deceuninck-Quick-Step.

Cyklisté Quick-Stepu jsou nejúspěšnějším týmem tohoto závodu, ovládli ho od roku 2005 celkem sedmkrát se čtyřmi různými cyklisty, naposledy v sezoně 2018 s Niki Terpstrou.

Letos to tedy zkusí znovu. Zdeněk Štybar se pokusí vylepšit 8. místo z roku 2016, své zatím nejlepší umístění na Flandrech.

Ovšem bude to naprosto odlišný závod než všechny jeho předchozí ročníky.

Na start se nepostaví peloton čítající 168 cyklistů z 24 stájí, nýbrž pouze třináct vybraných jezdců náležejících mezi špičky své branže.

Závod nebude trvat šest a půl hodiny, ale necelou hodinu.

Namísto původně plánovaných 266 kilometrů jich bude jen 32. Přesněji, půjde o závěrečných 32 kilometrů se slavnými výšlapy na Kruisberg, Oude Kwaremont a Paterberg.

Přímo u trati tentokrát nebude milion diváků jako obvykle.

Název slavného klání (ve vlámštině De Ronde) bude upraven na De Ronde 2020 Lockdown Edition.

A především, všichni letošní aktéři budou šlapat na trenažerech v „pohodlí“ svých domovů.

Závod připravili jeho organizátoři ve spolupráci s tréninkovou platformou BKool a technologickou společností Kiswe. Každý z cyklistů zadá svoji váhu, které se přístroj uzpůsobí, načež se jejich avatary objeví vedle sebe na virtuální trati v reálném čase.

„Nikdy by mě nenapadlo, že svůj debut na některém z Monumentů absolvuji tímto způsobem,“ říká 20letý Remco Evenepoel, vycházející superstar světové cyklistiky. 

„Myslím, že budu prvním jezdcem v historii, který pojede Monument dříve na chytrém trenažeru než na silnici. Ale těším se,“ dodává.

Týmový parťák Lampaert, loni třetí na Paříž-Roubaix, přiznává: „Čím více se blížil termín letošních Flander, tím větší bylo mé zklamání, že se neuskuteční. Ale bezpečí lidí je teď tou nejdůležitější věcí. Vše, co můžeme dělat, je doufat, že celá krize brzy pomine a my začneme zase normálně závodit. Jet virtuální Flandry nás aspoň trochu motivuje. Snad přineseme i trochu radosti fanouškům.“

Zdeněk Štybar právě na Flandry a na Paříž-Roubaix ladil letošní formu. „Nemít najednou žádné závody je těžší, než jsem si myslel. Ani ne tak fyzicky, ale především psychicky,“ říká.

Už v únoru potvrdil v Argentině kvalitní zimní přípravu etapovým vítězstvím Kolem San Juanu. 

Keep moving, even just at home. That’s essential! Core stability and my @quickstepfloors is the perfect combination #planking #staysafe #stayinside #flattenthecurve

3. dubna 2020 v 13:47, příspěvek archivován: 3. dubna 2020 v 16:58

„Byl jsem pak hladový po závodech a dobrých výsledcích,“ vypráví. „Na Paříž-Nice jsem cítil, že má výkonnost se nachází na vzestupné trajektorii, což mi dodávalo sebevědomí, že na Flandrech a Roubaix budu mít životní formu.“ 

De Gendt varuje: Mám nadlidskou sílu

Kdo byl vybrán, aby se v neděli postavil proti triu stáje Deceuninck-Quick-Step, která platí za nekorunované krále kostkových klasik?

Na startu se objeví obhájce titulu, loňský překvapivý šampion Alberto Bettiol z týmu Education Firts, olympijský vítěz Greg Van Avermaet (CCC), Thomas De Gendt a Tim Wellens (oba Lotto Soudal), Jasper Stuyven (Trek), Wout Van Aert a Mike Teunissen (oba Jumbo Visma), Oliver Naesen (AG2R), Michael Matthews a Nicholas Roche (oba Sunweb).

PŘED ROKEM. Překvapivý vítěz závodu Kolem Flander, italský cyklista Alberto Bettiol.

Thomas De Gendt se během týdne zúčastnil s využitím programu Zwift jiného závodu, ze kterého jej však systém vyloučil, protože usoudil, že síla, kterou se Belgičan opírá do pedálů, je i na profesionála příliš velká. Jeho 550 wattů jednoduše nebylo přijato.

Zwift totiž spoléhá na poctivost účastníků při zadávání jejich váhy. Výslednou rychlost vypočítává na základě poměru výkonu a hmotnosti. Ve snaze omezit podvádění nastavuje systém limity pro výkony, které jsou považovány za maximální možné. Jenže De Gendt se přes ně dostal.

„Přitom jsem na tom kopci, kde mě zablokovali, měl zhruba stejná čísla jako v závodech,“ tvrdil. „Nebyla nijak speciální, jen chvíli jsem produkoval 550 wattů. Cyklistickým turistům mohou připadat nereálná, ale pro nás, profesionály, jsou normální, pokud chcete vyhrát závod.“

Dvaatřicetiletý Belgičan nicméně přijal diskvalifikaci s úsměvem a humorem. Později přes sociální sítě programátory Zwiftu požádal: „Byl jsem vyhozen ze závodu kvůli mé nadlidské síle. Můžete pro mě přenastavit hodnoty?“

Právě svojí „nadlidskou silou“ teď na dálku hecuje své protivníky: „Opravdu věříte, že mě můžete v neděli porazit?“

Lednička Thomase De Gendta (to asi nebude příprava bidonů pro Flandry na trenažeru...):

S komentářem expertů Eurosportu

Kvůli pandemii koronaviru zatím Mezinárodní cyklistická unie UCI odvolala všechny závody do 1. června. Nejnověji pak bylo organizátory bez náhrady zrušeno i červnové klání Kolem Švýcarska.

Nejbližším dosud nezrušeným nebo neodloženým worldtourovým podnikem tudíž zůstává Tour de France, která by měla začít 27. června.

Proto se stáje i organizátoři snaží nabízet fanouškům alespoň částečné náhražky.

Stream nedělních avatarových Flander bude vysílat přímým přenosem belgická televizní společnost Sporza a na svých webových stránkách například i stáj Deceuninck-Quick-Step.

Opět zde bude obávaná dvojkombinace stoupání Oude Kwaremont (2,2 kilometru dlouhé a s velmi nepravidelnými kostkami) a Paterberg (o 3 kilometry později, krátký, ale strmý). 

Posledních 10 kilometrů do tradičního cíle v Oudenaarde pak povede víceméně po rovině.

Komentovat budou experti Eurosportu Rob Hatch a Matt Stephens. Organizátoři ze společnosti Flanders Classics věří, že ti, kteří budou naslouchat jen jejich komentáři, si budou připadat jako při poslechu reportáže ze skutečného závodu bez avatarů.

Jen si to představte: třináct mužů v čelní skupině flanderského Monumentu bojuje na jeho klíčových stoupáních o tolik ceněný titul.

Útočí Van Avermaet, pak i Štybar a další. Zatím neúspěšně.

Quick-Step má ve skupině tak jako už mnohokrát početní převahu, snaží se z ní vytěžit maximum.

A vítězem je...

Ať už se jím stane kdokoliv, poprvé v životě uspořádá tiskovou konferenci šampiona u sebe doma.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa