Maurice Garin (na snímku) vyhrál v roce 1903 první ročník Tour de France. Kovář Dargassies za ním zaostal o čtvrnáct hodin.

Maurice Garin (na snímku) vyhrál v roce 1903 první ročník Tour de France. Kovář Dargassies za ním zaostal o čtvrnáct hodin. | foto: Profimedia.cz

Jak kovář pomáhal na Tour de France falešnému baronovi

  • 0
Jean Dargassies byl kovářem v jihofrancouzské vesnici Grisolles. O cyklistických závodech nevěděl zhola nic. V roce 1903 mu však prodavač kol povídá: "Tohle je něco pro tebe. První ročník Tour de France."

Přihlásil se tedy. Vyrazil do Paříže, sháněl pravidla. "Jsou v časopisu L’Auto," říká mu Géo Lefévre, jeden z tvůrců závodu.

"Ten u nás nikdo nečte."

"A už jste vůbec někdy jel cyklistický závod?"

"Ne. Ale jel jsem z Grissolles do Montaubanu a zpět, 50 kilometrů. Únava mě neděsí, jsem kovář."

Naivka, pomyslel si možná Lefévre, nicméně nikoho nemínil od účasti na Tour zrazovat. Prvního července 1903 stanul Dargassies s dalšími 59 jezdci na startu. Ačkoliv závod měřil 2 428 kilometrů, skládal se z pouhých šesti etap. Ta nejdelší z Nantes do Paříže měla 471 kilometrů!

Tour de France 2009


MF DNES oživuje týden před startem cyklistického závodu jeho velké příběhy

Cyklisté si hledali vlastní cestu, na hodiny od sebe vzdáleni, museli však projet určenými kontrolami. V Moissaku byla u hotelu Luxembourg, unavení jezdci kroužili kolem, málokdo ji našel. "Kde je ta kontrola?" křičel i pozdější vítěz Garin, než mu poradil policista.

Dargassies právě v Moissaku zlomil přední vidlici – načež si ji sám v místní kovárně spravil. V cíli Tour byl jedenáctý, 14 hodin po Garinovi. Dostal za to 145 franků a domů se vrátil jako hrdina.

Přihlásil se ještě třikrát, naposledy roku 1907. Tehdy se stal prvním domestikem, čili pomocníkem jiného jezdce v historii Tour.

Mohl za to zámožný statkář Henri Pépin de Gontaud, playboy a falešný baron, který nikdy šlechticem nebyl a přídomek "de" si ke jménu prostě připsal. Na Tour 1905 vzdal Pépin v 7. etapě a seznámil se s nadšeným, ale chudým Dargassiesem. O dva roky později si jej a dalšího cyklistu Henri Gaubana najal.

"Pomozte mi, abych objel celou Tour. Za to ode mě dostanete stejné peníze, co bere vítěz, a jako bonus jídlo i ubytování v nejdražších hotelech," nabídl jim. Oba přijali.

Pépin nemínil vítězit. Naopak. Jako maršál, ovládající svoji dvoučlennou armádu, šlapal na konci pole, kynul dámám a posílal jim polibky. Na startu vesele konverzoval s diváky, zatímco soupeři už dávno vyjeli. Pak pokynul svým domestikům a řekl: "Odstartujme tedy. Ale pamatujte, že máme všechen čas světa."

Etapu z Roubaix do Mét dokončili uprostřed noci se ztrátou 12:20 hodin za vítězem – k zlosti rozhodčích, kteří na ně museli čekat. Po páté etapě Pépin usoudil, že už si užil dost, zaplatil domestikům slíbené 3 000 franků a odjel na vlak do Toulouse.

Dargassies vzdal s ním a doma si otevřel obchod s koly. Na Tour se už nikdy nevrátil.