Chlumský: Froome nyní musí prokázat, že odchylku nezpůsobil záměrně

Jan Chlumský, vedoucí pracovník Antidopingového výboru ČR. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

14 2017
Sedmého září měl Chris Froome ve svém vzorku z dopingové kontroly po 18. etapě Vuelty salbutamol. Což by ještě nebyl problém. Tím je však skutečnost, že naměřená hodnota byla údajně až dvojnásobná, než u tohoto léku na astma povolují pravidla UCI.

Co se nyní bude dít dál? Zeptali jsme se Jana Chlumského, vedoucího Úseku dopingových kontrol a monitoringu Českého antidopingového výboru.

Nakolik mohl dvojnásobek salbutamolu, než je pravidly povolená mez, Froomovi pomoci?
Já nechci komentovat ten dvojnásobek, o němž se sice někde psalo, ale v médiích se objevují různé věci. Pro mě je podstatné, že UCI uvedla, že ve Froomově těle bylo více než tolerovaná hranice 1000 nanogramů na mililitr.

Jaký tedy mohl mít na jeho tělo účinky?
Tato látka je hlavně antiastmatiký lék pro lidi, kteří mají plicní obstrukci. Zdravým lidem částečně pomáhá k vyššímu výkonu. Nepomáhá však moc, proto byly salbutamol i další jemu podobné látky zařazeny mezi ty, které jsou částečně tolerované. Sportovec, který si bere k inhalaci terapeutickou dávku salbutamolu, tudíž nemusí žádat o terapeutickou výjimku. Pokud nyní někde napsali, že Froome měl terapeutickou výjimku a že ji porušil, tak to byly zase jen nějaké bláboly. On tu výjimku vůbec nepotřebuje.

Jinými slovy: Froome nemusel nikam hlásit, že lék bere, jen si musel dát pozor, aby nepřekročil povolenou hranici?
Ano. Mohl si vzít bez ptaní terapeutickou dávku. Je dané, že si může vzít za 12 hodin maximálně 800 mikrogramů dotyčné inhalace, což jsou třeba čtyři dávky, a za dalších 12 hodin pak dalších 800 mikrogramů. Pokud to překročí, vystavuje se nebezpečí, že močová hladina salbutamolu se zvýší nad tolerovaných 1000. A to už potom musí vysvětlovat a dokazovat, že nešlo o úmyslné zvýšení výkonu, ale že k tomu došlo v podmínkách dejme tomu dehydratace. Tedy že i s povolenou terapeutickou dávkou tu povolenou hladinu překročil.

On se hájí tvrzením, že astmatikem je od mládí.
Je mnohonásobným vítězem velkých závodů, takže moc dobře ví, že si na tohle musí dávat pozor. V první řadě teď musí dokázat, že astma skutečně má. Ale to dost možná už v minulosti u UCI dávno doložil a UCI má k dispozici jeho lékařské zprávy, prověřené nezávislým lékařem. Nestačilo by, aby si přinesl papír od jen tak nějakého lékaře, že ho uznali za astmatika. Nyní ho patrně čeká další lékařské a chemické vyšetřování, při němž bude muset prokázat, že šlo o možnou odchylku, kterou nezpůsobil záměrně. A vzhledem k tomu, že podstoupil za poslední rok desítky analýz, bude se vycházet i z toho, jaké měl hladiny v předchozích nálezech.

DOČKAL SE. Chris Froome nakonec přece jen ovládl španělskou Vueltu.
JÁ TO FAKT DOKÁZAL. Chris Froome slaví svůj premiérový titul ze španělské...

V minulosti někteří cyklisté jako Alessandro Petacchi obdrželi za salbutamol trest, zatímco jiným byla zvýšená hladina prominuta, protože jeho užití odůvodnili. Takže výsledek procesu je nyní nevyzpytatelný?
Ano, to je.

A kdyby Froome naměřené hodnoty neodůvodnil?
Tak může dostat dvouletý trest, a pokud by mu UCI prokázala, že si salbutamol záměrně vzal, aby si tak zvýšil výkon, mohou mu dát až čtyřletý trest. Ale to jen zmiňuji teoretickou možnost, co ten kodex umožňuje.

Dá se opravdu dokázat, kdyby ho užil záměrně kvůli výkonu?
Ne, to se moc dokázat nedá. Musel by se sám přiznat, nebo by to museli dosvědčit nějací kolegové jako u Armstronga. Ovšem to je jen teorie, takové možnosti nechci nyní vztahovat k Chrisi Froomovi.

V 90. letech, ještě před zavedením testů na EPO, sloužily komisařům k určení možné viny i testy na hematokrit. Pokud některý jezdec překročil hranici 50 procent, byl dočasně suspendován. Tehdy se někteří cyklisté snažili k těmto 50 procentům co nejvíce přiblížit, aby získali pravidly povolené výhody. Může se cosi podobného dít se salbutamolem?
To je jisté, že to někteří jezdci zneužívají a užívají tuto látku, i když nejsou nemocní - a nyní opět nemluvím konkrétně o Froomovi.

Proč byl salbutamol dříve zcela zakázaný a už není?
V minulosti ho mohli inhalovat jen ti, kteří obdrželi terapeutickou výjimku. Věřilo se tehdy, že ve velkém množství by mohl mít i určité anabolické účinky. Ale pak se patrně zjistilo, že není až tak moc efektivní, proto se přistoupilo k jeho větší toleranci. Ovšem stále s určitou hranicí.

Jak dlouho by nyní mohlo trvat Froomovo vyšetřování?
Psali na stránkách UCI, že ví o zvýšených hodnotách od 20. září, tedy už skoro tři měsíce. Takže by potřebné studie měly být brzy hotové. Není to zase nic tak moc složitého.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Alaphilippe ztratil, ale žlutý dres udržel. Yates má vítězný double

TRPĚL, ALE ŽLUTÝ DRES UDRŽEL. Julian Alaphilippe v cíli patnácté etapy Tour.

Čtyři dny cyklisté na letošní Tour strávili v Pyrenejích. Vyvrcholení tohoto horského testu...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Další z rubriky

Hrozba jménem Alaphilippe. Jak si lídr Tour jel v transu pro další bonus

Julian Alaphilippe a jeho letecký den v časovce na Tour.

Pau (Od našeho zpravodaje) Nejvyšší bezpečnostní opatření panovala v pátek pod Pyrenejemi. „Tam nesmíte, přijede Emmanuel...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Samuraj na kole. Bábek poznal bitvy loktů, zemětřesení i syrového koně

Tomáš Bábek (v modrém) a jeho japonští soupeři v keirinu

Místo gentlemanského kroužení po dráze se dal na bojový sport. Ze střední Evropy zamířil do země,...

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz