Cílem projel Zdeněk Štybar s více než dvacetivteřinovým náskokem

Cílem projel Zdeněk Štybar s více než dvacetivteřinovým náskokem | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Cyklokrosař Štybar je mistrem světa, na šampionátu v Táboře neměl konkureci

  • 71
Český cyklokrosař Zdeněk Štybar završil úspěšnou sezonu ziskem titulu mistra světa v elitní kategorii. Vítěz seriálu Světového poháru využil v Táboře dokonale výhodu domácího prostředí a přestože měl hned v úvodu defekt, nedal v dalším průběhu soupeřům sebemenší šanci.

Druhého Belgičana Klaase Vantournouta porazil o 21 vteřin. Třetí skončil další belgický reprezentant Sven Nijs, který ve spurtu o bronz zdolal českého jezdce Martina Bínu.

Čtyřiadvacetiletý Štybar se dočkal zlaté medaile při třetím startu mezi
elitou poté, co v předchozích dvou letech získal stříbro. Rozhodující nástup předvedl ve čtvrtém z devíti okruhů, nikdo se ho neudržel a sólovou jízdou mířil za titulem, který přidal k dvěma zlatým z kategorie do 23 let.

Česko se zlaté medaile v elitní kategorii dočkalo po dlouhých 19 letech. Naposledy se z něj radoval Radomír Šimůnek starší v roce 1991 v nizozemském Gietenu.

Zdeněk ŠtybarZdeněk Štybar (uprostřed) na trati mezi belgickými závodníky Svenem Vantornoutem (vlevo) a Bartem Aernoutsem

"Věřil jsem si, ale až tak hladký průběh závodu jsem nečekal," řekl bezprostředně po závodě pro Českou televizi novopečený mistr světa. "Večer před závodem jsem si dělal legraci, že si dojedu pro zlato s náskokem 45 vteřin a ono se to skoro povedlo," dodal s úsměvem.

Defekt bezprostředně po startu ho prý nijak nerozhodil. "Zůstal jsem v klidu, viděl jsem totiž, že se vepředu zrovna moc nejede," popsal jediný krizový moment Štybar. "Fanoušci byli neuvěřitelní, fandilo se po celé trati. Hrozně jsem si to užíval."

Dařilo se i dalším českým jezdcům: Martin Zlámalík skončil šestý a Radomír Šimůnek osmý. Češi tak s přehledem vyhráli soutěž národů.

Po Štybarově defektu převzal vedení ve druhém okruhu Šimůnek mladší, na kterého se dotáhli Vantornout, Nijs, Švýcar Christian Heule, Francis Mourey z Francie a další Belgičan Kevin Pauwels. Toho ale postihl pád, znervózněl a rychle se propadl. Až kolem patnáctého místa jezdil obhájce zlata z loňského roku a jeden z největších favoritů Niels Albert.

Zdeněk ŠtybarZdeněk Štybar

Belgičanovi zledovatělý povrch neseděl a v sedmém kole odstoupil. Od čtvrtého kola se za Štybarem zformovala skupina ve složení Nijs, Vantornout, Heule a nečekaně skvěle jedoucí Bína, v těsném závěsu za nimi byli Šimůnek a Zlámalík. V polovině závodu měl Štybar již náskok 20 sekund, ze skupiny pronásledovatelů odpadl Heule.

V cíli šestého kola vedl Štybar o půl minuty a diváci kolem tratě jej neustále hnali k co nejlepšímu výkonu. V sedmém kole setřásl Vantornout nejen Bínu, ale překvapivě i Nijse. Z náskoku českého lídra sice začal ukrajovat sekundy, ale bylo to především tím, že Štybar při vědomí náskoku neriskoval a jel na jistotu.

V posledním kole si Bína a Nijs vzájemně zkoušeli odjet, ale marně. V jednu chvíli Bína získal asi desetimetrový náskok, ovšem zkušený Belgičan se na něj dotáhl a ještě před nájezdem do cílové rovinky se dostal před něj. Bína, jenž v roce 2001 v Táboře získal zlato mezi juniory, se ještě pokusil ve spurtu Nijse předstihnout, ale ten jeho nápor bezpečně odrazil.

"Kluci neodstartovali nijak super, ale dobře. Štybar chtěl ujet hned v
začátku, ale defekt jej přibrzdil. Já jsem ale vůbec nepochyboval, že si to
dojede. Dnes byl svým výkonem daleko nad ostatními," řekl kouč Petr
Klouček, pro kterého byl závod zlatou tečkou za třináctiletým působením u české reprezentace.

Výsledky

Elite: 1. Štybar (ČR) 1:08:58, 2. Vantornout -21, 3. Nijs (oba Belg.) -38, 4. Bína (ČR) -40, 5. Mourey (Fr.) -56, 6. Zlámalík (ČR) -1:02, 7. Heule (Švýc.) -1:07, 8. Šimůnek (ČR) -1:18, 9. De Knegt (Niz.) -1:49, 10. Wellens (Belg.) -2:13, ...29. Ausbuher -3:52, 33. Bambula -4:21, 38. Dlask (všichni ČR) -4:57.

Pořadí zemí: 1. ČR 11 bodů, 2. Belgie 15, 3. Francie 30, 4. Švýcarsko 45, 5. Itálie 56, 6. Nizozemsko 58.

,

Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa