Zahraniční starty třítýdenních cyklistických klání se už staly v případě nejslavnější Tour, ale i italského Gira přirozeností, s takřka železnou pravidelností se vracejí vždy ob rok a přivádějí závody Grand Tour až do takových netradičních destinací, jakými jsou Severní Irsko či Dánsko.
Vuelta v tomto směru dlouho zaostávala, v minulosti se vydala na svoji pouť zpoza hranic pouze dvakrát, v roce 1997 z portugalského Lisabonu a o dvanáct let později z autodromu v nizozemském Assenu.
Španělští organizátoři jsou nicméně v posledních letech považováni za úspěšné inovátory na scéně Grand Tour. Nyní už i oni pochopili, že expanze do zahraničí je žádoucí a finančně výhodná.
Nejen proto však padla letošní volba na Nimes.
„Vybrali jsme si toto historické město, jelikož jeho kultura rezonuje s naší,“ vykládá Javier Guillén, ředitel Vuelty, před dnešním startem ze zdejší starověké arény. Ovšem důvod, proč letos zavítali do Francie, je i mnohem prozaičtější.
Firma ASO, majitel Tour, získala postupně stoprocentní podíl ve společnosti Unipublic, jež organizuje Vueltu. Proto očekávejme také stále častější prolínání francouzských vlivů do španělského závodu. Ať už je jím jeden z hlavních sponzorů, firma Cofidis, dojezdy na ikonické hory, jakou byl loni v itineráři závodu pyrenejský Aubisque, nebo letošní start v Nimes.
Při páteční slavnostní prezentaci týmů i během sobotního Velkého startu v podobě týmové časovky tudíž mohou francouzští fanoušci na domácí půdě oslavovat také francouzské hrdiny nedávné Tour, Romaina Bardeta nebo Warrena Barguila.
Minuta ticha za oběti barcelonského teroristického útoku při páteční týmové prezentaci Vuelty v Nimes:
Zda nějaké své cyklisty budou moci oslavit rovněž fanoušci na startu příštího Gira, to je otázka. Podle stále zřetelnějších náznaků totiž Italové chystají doslova „revoluční“ novinku pro rozjezd ročníku 2018, se kterou všechny dosavadní zahraniční destinace přebijí.
Izraelský Jeruzalém.
Tedy zemi, jejíž cyklisty či týmy momentálně ve startovní listině podniků Grand Tour ani nehledejte. A město, jež je po staletí sužované náboženskými sváry.
Společnost RCS, organizující Giro, chce údajně odprezentovat takový start svého závodu jako mimořádné mírové poselství u příležitosti 70. výročí oslav zrodu státu Izrael.
Jedním dechem dodejme, že podle dosavadních průzkumů by šlo též o největší bezpečnostní akci v historii země. Na základě italských zdrojů by svým rozsahem překonala i pohřeb Jicchaka Rabina či návštěvu papeže Františka.
A jistě, v neposlední řadě by to byl pro organizátory i velký byznys. Získat a zaplatit přidělení Grande Partenza není vůbec lacinou záležitostí. Zájem o takovou prezentaci „normálního života“ ve své zemi však údajně projevila i izraelská vláda.