Tomu se říká královská etapa hodná svého jména. V předposlední den Vuelty se při ní cyklisté po čtyřleté odmlce opět jednou vydrápou na legendární asturijské Angliru.
Už pouhé vyslovení tohoto jména působí na jezdce drtivou silou. Alto de l’Angliru je považováno za nejničivější stoupání ze všech podniků Grand Tours. Z nadmořské výšky 325 metrů se na 12,5 kilometrech škrábou do 1 560 metrů. Přičemž nejprudší pasáže v úseku Cueňa les Cabres, tedy na Stezce koz, mají sklon až 25 procent.
Přívlastky „nelidské“ a „brutální“ jsou s tímto kopcem spojovány.
Angliru se pro Vueltu stalo tím, čím je Mont Ventoux pro Tour a Stelvio pro Giro. A to i přesto, že ani zdaleka nemá tak dlouhou historii jako tyto ikonické vrcholy.
Pro Vueltu ho objevil jistý Miguel Prieto, horský badatel, jenž byl údajně takřka slepý a nemohl vražedné proporce stoupání vidět.
Jednoho dne se po svazích Angliru drápal se svou lupou a výškoměrem a byl šokován údaji na měřidlech. Načež organizátorům Vuelty napsal: „Pánové, viděl jsem krásný kopec. Stálo by za zvážení zařadit ho do vašeho závodu.“
V roce 1999 jeho návrh zrealizovali, čímž vyvolali vlnu nevole u cyklistů i jejich šéfů. Vicente Belba, manažer týmu Kelme, zuřil: „Chtějí snad organizátoři krev a doping? Proto vymysleli tak barbarskou horu?“ Při druhém zařazení do itineráře v roce 2002 pro změnu britský jezdec David Millar těsně před cílem na protest slezl z kola a odhodil startovní číslo. Se vzkazem: „Tohle jste vážně přehnali.“
Rozhodčí usoudili, že odhozením čísla etapu nedokončil a z devátého místa celkového pořadí Millara nemilosrdně diskvalifikovali.
Tyto i další příhody jen navyšovaly mystickou auru Angliru.
Vuelta sem v minulosti zavítala pouze pětkrát. Tady v roce 2008 exceloval a do čela celkové klasifikace se probil Alberto Contador. Tady ukázal při ročníku 2011 svůj dosud neobjevený talent Chris Froome, jemuž tehdy hrozil na konci sezony vyhazov z týmu Sky. Tady před čtyřmi lety ustál 41letý americký veterán Chris Horner sérii útoků Vincenza Nibaliho a uhájil svůj skromný náskok.
Vitězství Alberta Contadora na Angliru v roce 2008. Tehdy ještě lídr Vuelty oblékal zlatý a ne červený dres:
Jaké scény nabídne hora letos?
Jeden scénář mají Španělé vysněný. Nezapomínejme, toto Angliru bude i úplně poslední cyklistickou horou v kariéře Alberta Contadora.
Je předvídatelné, jak se bude chtít El Pistolero rozloučit.