Buráň v keirinu nepostoupil

  • 1
Ballerup - Špatně vstoupili čeští reprezentanti do světového šampionátu v dráhové cyklistice. Pavel Buráň na dráze v Ballerupu u Kodaně hned v úvodní disciplíně, keirinu, nepotvrdil své ambice a nepostoupil do semifinále. Po dvou nevydařených jízdách skončil bronzový medailista z předloňského šampionátu a čtvrtý muž loňského mistrovství světa v poli poražených. Buráň skončil ve čtvrté rozjížďce pátý mezi šesti startujícími a musel do oprav. Soupeře zkusil překvapit jízdou z první pozice, ale ti se před něj dostali na dlouhé rovince. Buráň touží po další medaili

V opravě čekala vítěze celkového pořadí Světového poháru v keirinu skvělá konkurence, vedle Nizozemce Muldera loňský světový šampion Bayley z Austrálie a Španěl Villenueva, který vyřadil Buráně na OH v Sydney v boji o postup mezi posledních osm ve sprintu.

Český reprezentant zvolil podruhé jinou taktiku, ale neuspěl ani tentokrát. Držel se na posledním čtvrtém místě, ovšem v závěru se mu nepodařilo předjet ani jednoho ze soupeřů a tím pro něj soutěž skončila. Do večerních bojů naopak z oprav proklouzl Slovák Peter Bazalík, jeho krajan Jaroslav Jeřábek dopadl jako Buráň.

"Jsem hodně zklamán, nic si nechci zastírat. Nožičky byly slaboučké, vůbec jsem neměl výbušnost. Za opravnou jízdu bych si nejraději dal pár facek, nic jsem neudělal a jen čekal, jak se to vyvine," přiznal Buráň. "V první jízdě jsem to zkusil z první pozice, ale došly mi síly. Opravu jsem zkazil hlavně po taktické stránce. Vždy se dá něco vymyslet, ale já nepředvedl nic. Všichni favorité až na mě a Bayleyho jsou v semifinále," litoval český sprinter.

Pochopení pro výpadek svého svěřence měl naopak trenér Vratislav Šustr. "Každý den slunko nesvítí. Ve vyrovnané konkurenci muselo jednou přijít, že Pavel neuspěje. Jistou omluvou může být, že se nelze připravit na tři vrcholy za sebou - mistrovství Evropy, závod Světového poháru a mistrovství světa. Pavel musel před měsícem uspět v Číně, aby se sem vůbec kvalifikoval a od té doby bylo málo času na přípravu," řekl Šustr.

V kvalifikaci stíhačů na čtyři kilometry Česká republika svého zástupce neměla. Dominovali jí závodníci Austrálie, Brad McGee zajel nejrychlejší čas 4:19,290 minuty a druhý skončil Luke Roberts časem 4:21,131. Mezi osmičkou nejlepších má dvojnásobné zastoupení zásluhou Jense Lehmanna a Sebastiana Siedlera ještě Německo, naopak mimo hru je obhájce zlata z Antverp Oleksander Simoněnko z Ukrajiny, který dosáhl až desátého času.

Výsledky
muži:
kvalifikace stíhacího závodu na 4 km:
1. McGee 4:19,290, 2. Roberts (oba Austr.) 4:21,131, 3. Džudža (Ukr.,) 4:22,469, 4. Lehmann (Něm.) 4:23,578, postoupili ještě Wiggins (Angl.), Neuville (Fr.), Escobar (Šp.) a Siedler (Něm.),
keirin - do druhého kola postoupili z každé jízdy dva závodníci:
I. rozjížďka:
1. Rousseau (Fr.), 2. Berzins (Lot.),
II. rozjížďka: 1. Gane (Fr.), 2. Kiksis (Lot.), ... 6. Jeřábek (SR),
III. rozjížďka: 1. Fiedler (Něm.), 2. Escudero (Šp.), ... 4.. Bazalík (SR),
IV. rozjížďka: 1. Wolff (Něm.), 2. Edgar (Angl.), ... 5. Buráň (ČR),
opravy - postupuje jen vítěz:
I. jízda:
1. Vinokurov (Ukr.), ... 4. Jeřábek,
II. jízda: 1. Bazalík,
III. jízda: 1. Dajka (Austr.),
IV. jízda: 1. Villanueva (Šp.), ... 4. Buráň,
Stíhací závod na 4 km:
2. kolo:
Lehmann 4:22,344 min. - Wiggins 4:22,883, Džudža 4:21,852 - Neuville 4:30,342, McGee 4:19,297 - Siedler dojet, Roberts 4:20,393 - Escobar 4:26,634,
o 3. místo: Lehmann 4:23,622 - Džudža 4:24,665, finále: McGee 4:17,875 - Roberts 4:24,925.