Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

KOMENTÁŘ: Aféra Wiggins uzavřena. Máme po ní zase věřit v zázraky?

  6:59
Vyhrál pět zlatých medailí na olympijských hrách, doma má i duhový dres mistra světa nebo ten žlutý z Tour de France. Poslední rok byl ale cyklista Bradley Wiggins v centru pozornosti kvůli vyšetřování tajemného balíčku, který ho spojoval s dopingem. Aféru sám označil za peklo na zemi a hon na čarodějnice. Ten hon minulou středu pro nedostatek důkazů skončil.

TEN MUŽ S KOTLETAMI. Bradley Wiggins, vítěz Tour de France 2012. | foto: Reuters

„Poslední, co řeknu lidem, kteří nevěří v cyklistiku, cynikům a skeptikům, je: Je mi vás líto. Je mi líto, že nemůžete mít velké sny. Je mi líto, že nevěříte v zázraky.“ Těm slovům je v tuto chvíli dvanáct let. Pronesl je jistý Lance Armstrong stojící ve žlutém trikotu na Elysejských polích po svém sedmém vítězství na Tour de France.

Lance Armstrong

SEDM. Sedmkrát takhle Lance Armstrong dojížděl do Paříže jako vítěz Tour de France. Sedm prázdných prvních míst nyní ve výsledcích svítí.

Hordy sportovních fanoušků i z mimocyklistické bubliny v tento velký zázrak věřila. Marně.

Jsou to právě slova cyklistického Vlka z Wall Street, která mi pokaždé vytanou na mysli, když britský tým Sky začne obhajovat svou aféru spojenou s dalším vítězem Tour – Bradleym Wigginsem a jeho terapeutickými výjimkami.

Ne, „nebeská“ stáj nezažívala na začátku letošního roku nejlepší časy. Více než o jejich úspěších na silnici se hovořilo o kauze, která započala vlastně docela nevinně.

Mnoho povyku pro nic?

Měsíc po konci olympijských her v Riu ukradla hackerská skupina Fancy Bears dokumenty obsahující informace o terapeutických výjimkách pětadvaceti sportovců. Byl mezi nimi i Bradley Wiggins - nejúspěšnější britský olympionik a vítěz Tour de France. Muž, který se stal styčným bodem vzestupu britské cyklistiky posledních let.

Mnoho povyku pro nic, hlásaly tehdy titulky zabývající se aférou. O plácnutí do vody hovořil Jan Chlumský, šéf exekutivy Českého antidopingového výboru.

Zprvu se zdálo, že se mýlí.

Že v případu „Wiggins“ jde o otevření Pandořiny skříňky, která měla zůstat zapomenuta kdesi hluboko v Mariánském příkopu. Místo toho na rok rozbouřila vody cyklistického oceánu, jenže nyní je zase uklidnila.

Minulou středu totiž po více než 12 měsících Britská antidopingová agentura bez vynesení jakéhokoliv rozsudku jeho případ uzavřela. Případ, který podle Wigginse nebyl ničím jiným než peklem na zemi a honem na čarodějnice.

„Všechno to byly jen spekulace a na těch celý případ postavili. Přitom pro sportovce je nejhorší věcí na světě, když je obviněn z jakéhokoliv dopingu. Nic horšího zažít nemůžete,“ říká 37letý Brit.

10.listopadu 2017 v 11:53, příspěvek archivován: 21.listopadu 2017 v 17:05

The black boat don't float! Morning grind done https://t.co/BwGQY3V5Cb

On sám tak dál zůstává bez poskvrny a může se směle věnovat své nové kariéře - veslařské. V prosinci se dokonce zúčastní národního mistrovství ve veslování na trenažérech. Jako kdyby žádná aféra neexistovala.

Jenže události, které se postupně za poslední rok odkrývaly, vyvolávají i nadále otázky, na které nejsou odpovědi.

Pokrytecká Sky

Třeba: Jak vážně berou ve Sky bezinjekční politiku, tedy léčbu cyklistů bez nutnosti nitrožilní aplikace medikamentů, kterou se od svého vzniku v roce 2010 tak pyšní?

Podle dostupných informací moc vážně ne.

V březnu tohoto roku vystoupil v pořadu BBC Josh Edmondson, bývalý cyklista britského týmu, jenž přiznal, že injekci sám několikrát v roce 2014 použil, doktor týmu o tom věděl, ale v tomhle počínání ho kryl.

Hodně prapodivně pak v tomhle kontextu vyznívají i slova samotného Wigginse v jeho autobiografii „Můj čas“, ve které doslova napsal, že slovo jehla je v týmu tabu a že sám kromě očkování a kapačky kvůli dehydrataci žádnou nepoužil.

TI NEJLEPŠÍ. Po třech týdnech dřiny na stupně vítězů vystoupali Bradley Wiggins

NEJCENNĚJŠÍ TRIUMF. Vítězství na Tour 2012 Wigginsovi zaručilo šlechtický titul Sir.

Jenže on použil. Muž, který si před své jméno hrdě píše šlechtický titul Sir, jenž dostal po vítězství na Tour od královny Alžběty II., se tady trochu pozapomněl. Vlastně trochu víc.

Lékařský záznam týmu ho totiž usvědčuje hned ze tří použití injekce s kortikoidy! A ne jen tak ledajakých. První jehlu použil v červnu 2011 těsně před Tour de France, druhou o rok později, kdy slavný závod vyhrál, a třetí v dubnu 2013, kdy se shodou okolností chystal ovládnout Giro d´Italia.

Mimochodem, tady přichází další paralela se zloduchem Armstrongem. Stejnou injekci, ve které je i látka triamcinolon acetonide, použil v roce 1999 na Tour právě Texasan a byl na ni pozitivně testován. Látka totiž zlepšuje zotavování, zvyšuje výdrž a podporuje hubnutí.

Pro vrcholové cyklisty docela zásadní atributy.

Otázkou také je, proč k něčemu podobnému Wiggins vůbec sáhl. Podle Johna Dickinse z univerzity v Kentu sahají k traimcinolonu lidé s opravdu silnou reakcí na astma, mezi něž podle svých slov Brit nikdy nepatřil.

Tou úplně největší záhadou však i přes právě skončené vyšetřování zůstává tajemný Wigginsův balíček.

Důkazy chybí

Psal se rok 2011, když trenér národní reprezentace Simon Cope dovezl tajemný balíček z Manchesteru na závod Critérium du Dauphiné, generálku před Tour de France.

Bradley Wiggins ve čtvrté etapě Tour Critérium du Dauphiné.

Bradley Wiggins ve čtvrté etapě Tour Critérium du Dauphiné.

Měl v ní být lék Fluimucil, který usnadňuje dýchání. A možná opravdu byl, ale pokud ano, proč si ho lékaři Sky nevyzvedli v kterékoliv lékárně ve Francii a místo toho čekali čtyři dny, než Cope dorazí z Velké Británie?

Když se o případ začala zajímat Britská antidopingová agentura, zjistila, že laptop týmového doktora Richarda Freemana, ve kterém byly informace o užívání léků všech závodníků, byl záhadně ukraden už v roce 2014 během dovolené v Řecku. Doktora následně agentura předvolala k zodpovězení kruciálních otázek, Freeman ale na poslední chvíli odmítl - prý ze zdravotních důvodů.

A že Wiggins celý život léčí astma, proti kterému je Fluimucil kontradiktorní, tedy vzájemně si odporující, to už asi vůbec nikoho nepřekvapí.

Fotogalerie

Jasný důkaz, který by dal jedné nebo druhé straně za pravdu, je nejspíš nadobro pryč, asi i proto Britská antidopingová vyšetřování v tichosti ukončila. I to hraje pochopitelně Wigginsovi do karet. „Žádné důkazy, které by prokazovaly, že jsem udělal nějakou nepravost, neexistují. A i kdyby existovaly, jen prokážou mou bezvýhradnou nevinnost,“ chvástá se nyní už bývalý cyklista.

Celý jeho případ ale vede jen k dalším dohadům o transparentnosti nebeského týmu, jehož praktiky se až nápadně podobají těm americkým před více než deseti lety.

Týmu Sky neprospívá ani fakt, že před lety odmítl členství v uskupení MPCC (Mouvement Pour un Cyclisme Credible) bojujícím za věrohodnou cyklistiku. V něm se dodržují přísná pravidla, která Mezinárodní antidopingová agentura ani Mezinárodní cyklistická unie nevyžadují, a jedno z nich říká, že cyklista nesmí závodit osm dní, pokud použije kortikoid proti astmatu.

Dave Brailsford.

Dave Brailsford.

Principál týmu Dave Brailsford tehdy řekl, že Sky má vlastní strategii. Jakou? Pokud chcete čistou cyklistiku, mělo by pro vás být samozřejmostí členství v organizaci MPCC, byť jen dobrovolné. I tohle je další dílek do skládačky o nedůvěryhodnosti britské ekipy, která se tak chvástá svými vysokými etickými standardy a postupy.

Wigginsův případ je nyní oficiálně uzavřen. Stále je však plný děr a rozporů, stále vyvolává více otázek, než zná odpovědí. Důkazy, které by celý spletitý příběh rozmotaly, jsou nejspíš nenávratně ztraceny.

Místo jejich hledání se tak po nás chce, abychom zase jednou věřili v zázraky.

Královský úděl: Být ve střehu. S čím vším se musí královská rodina potýkat

Ve jménu koruny. Královská rodina.

VIDEO Za pár dní by princezna Diana oslavila 60. narozeniny. Zemřela 31. srpna 1997, přesto dodnes plní...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Princ Harry (Haag, 9. května 2019)

VIDEO Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví,...

Symbol monarchie i milovnice psů corgi. Alžběta II. slaví 95. narozeniny

Britská královna Alžběta II. (Berlín, 24. června 2015)

VIDEO Pro většinu svých poddaných je britská královna Alžběta II., která slaví 21. dubna úctyhodné...

Papež s královnou v karanténě. Sorrentino a další představují filmy z izolace

Ze série Homemade na Netflixu - krátký film Paola Sorrentina

Nejen čeští filmaři se v karanténě oddali domácí tvořivosti. Nová série Homemade od Netflixu nabízí...

Největší umění je vykouzlit lahůdku z mrkve za 12 korun, říká šéfkuchař

Petr Kunc rád kombinuje běžné věci s exkluzivními. Sleduje, jak se vaří ve...

Metou zcestovalého šéfkuchaře Petra Kunce je michelinská hvězda. Pomáhal chystat narozeniny...

Závody Grand Tour v roce 2021

8. - 30. 5. (Itálie)
25. 6. - 18. 7. (Francie)
14. 8. - 5. 9. (Španělsko)
  • Nejčtenější

Krpálek to dokázal! Ve finále udolal Gruzínce a slaví druhé zlato z her

Judista Lukáš Krpálek získal své druhé olympijské zlato! Finálový souboj kategorie nad 100 kilogramů v Tokiu ukončil...

Vondroušová šokovala Ósakaovou, uspěl i debl Krejčíková, Siniaková

Český tenis bude mít ve čtvrtfinále olympijského turnaje dvojnásobné zastoupení. Ve dvouhře na účast mezi poslední...

Tenisová fantazie! O zlato si zahrají Vondroušová i Krejčíková se Siniakovou

Zásluhou tenistek má česká výprava na olympijských hrách v Tokiu jistotu dalších dvou medailí. Budou buď zlaté, nebo...

Česká dominance na střelnici v Tokiu! Lipták má zlato, Kostelecký stříbro

Fantastickým českým úspěchem skončila olympijská střelba na trap. Brokaři Jiří Lipták a David Kostelecký ve finále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pandořina skříňka, kterou Češi otevřeli cestou do Tokia. Co se ví, a co ne

Zdálo se to jako velmi dobrý nápad. Část české olympijské výpravy poletí na hry charterem z vojenského letiště...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Já při etapě vypil i pět piv, vzpomíná bývalý cyklokrosař Fišera

Premium Z cyklokrosu, který předtím málokdo znal, udělali národní sport. Miloš Fišera si tehdy došlapal na mistrovství světa...

Pogačar prodloužil smlouvu se SAE Team Emirates, zůstane dalších šest let

Tadej Pogačar bude závodit za cyklistickou stáj SAE Team Emirates až do roku 2027. Dvojnásobný vítěz Tour de France se...

Poprvé závodil v sedmnácti. Kdo to je? divili se. A O'Connor teď udivil Tour

Kdo jsou nejpříjemnější překvapení letošní Tour de France? Jistě Jonas Vingegaard, záskok za Primože Rogliče a nakonec...

Se sestrou vše směřujeme k příští olympiádě, říká biker Průdek

Biker Matěj Průdek jen tak lehce, zpovzdálí, živil sen, že by se podíval na olympijské hry do Tokia. Leč nepovedlo se...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...