Reportáž skončila 4. 12. 2021 16:38

Štafeta mužů na 4x7,5 kilometru - SP v biatlonu v Östersundu

Závod komentuje Vojtěch Jurák.

Štafeta mužů na 4x7,5 kilometru - SP v biatlonu v Östersundu

Z biatlonového programu je to dnes vše. Děkujeme za pozornost.

Další podrobnosti o závodu čtěte v našem zpravodajství na iDNES.cz.

Štafetě dominovali Norové. Čechům se střelecky nedařilo a skončili jedenáctí

přečíst článek
Český biatlonista

Pořadí mužské štafety:

1. Norsko (0+4), 1:14:09,3
2. Francie (0+8), +11,2
3. Rusko (1+9), +45,9
4. Německo (0+6), +1:07,8
5. Ukrajina (1+6), +1:28,5
...
11. Česko (2+13), +4:01,9

První týmový závod této sezony nabídl mnoho zajímavého a přes mnohé zápletky obsadili první pozice favorité. Češi se během štafety pohybovali na obou stranách průběžného pořadí a nakonec doběhli na 11. místě.

Štafeta mužů v Östersundu skončila.

Jako poslední jsou v cíli Slováci na 22. pozici. Zbylé štafety dnešní závod nedokončily.

Český biatlonista

Mikuláš Karlík v posledním kole vytáhl český tým ještě o tři pozice nahoru, Češi tak v první štafetě této sezony končí na 11. pozici.

Samuelsson do toho v závěru ještě šlápl a za hlasitých ovací domácího publika se v cílové rovince posunul před Itala Windische na sedmou pozici.

Třetí místo obsadili Rusové. Pódiové pozice jsou tedy kompletní.

Po závěrečné střelbě ztrácel druhý Fillon Maillet zhruba 20 sekund, což byl nakonec příliš velký rozdíl. Francouz stáhl manko zhruba o polovinu a doběhl druhý.

Christiansen je v cíli jako první, Norsko vítězí!

Český biatlonista

Mikuláš Karlík jednou dobíjel a opouští střelnici na 14. místě.

Poslední položku naopak vůbec nezvládl Latypov. Rus musel na trestné kolo a vlastně může být rád, že klesl jen o jednu pozici. Na druhé místo se vyhoupl Francouz Fillon Maillet, který zastřílel rychle a bezchybně.

Christiansenova střelba nebyla úplně povedená, Nor musel dvakrát dobíjet. I tak ale drží s velkým náskokem první pozici.

A nyní přichází na řadu poslední střelecká položka dnešní štafety. 

Český biatlonista

Mikuláš Karlík měl nakročeno k čisté položce, nakonec však minul poslední terč. Chybu napravil na druhý náhradní náboj a ze střelnice vyběhl na 16. pozici.

Nor Christiansen na sedmé položce jednou dobíjel, stejně si vedl také Rus Latypov. Na čele se tedy nic nemění. Výborně zastřílel třetí Fillon Maillet z Francie.

Český biatlonista

Jakub Štvrtecký v rozhovoru pro Českou televizi o nepovedené položce: „Jel jsem na limitu, možná přes limit. Na trati mi to nechutnalo a pak se to na stojce projevilo.“

Český biatlonista

Adam Václavík v posledním kole svého úseku mírně poskočil pořadím a doběhl na 16. pozici. Jako poslední z Čechů dnes odstartoval Mikuláš Karlík.

Ponsiluoma trochu napravil dojem Švédů, ve třetím úseku vytáhl svůj tým na desátou pozici.

V tomto pořadí také dobíhají první tři biatlonisté na poslední předávku dnešního závodu.

Na čele jsou v tuto chvíli celkem výrazné rozdíly. První zůstává Nor Johannes Bö, Rus Loginov na druhém místě ztrácí zhruba 22 sekund a třetí Francouz Desthieux je zpět dokonce o padesát sekund.

Český biatlonista

Adam Václavík svou druhou střelbu nezvládl. Český závodník musel na trestný okruh a propadl se na 18. pozici.

Na třetím místě už je Francie.

Norský biatlonista zastřílel bez chyby a pokračuje na první pozici. Stejně úspěšný byl také Rus Loginov, který se posunul na druhou pozici. Naopak Ukrajinec Tsymbal neustál tlak okamžiku a musí na trestné kolo. Jeho tým padá na čtvrté místo.

Blíží se střelecká položka číslo šest. Jako první na střelnici dobíhá s velkým náskokem Nor Johannes Bö.

Ukrajinec Tsymbal i nadále drží druhé místo před Loginovem z Ruska, jeho náskok na mezičase se pohybuje kolem šesti sekund.

Český biatlonista

Adam Václavík musel dvakrát dobíjet a ze střelnice odjel na průběžné 16. pozici.

Dobře zastřílel také Desthieux, který posouvá Francii na čtvrtou pozici. Naopak ve velkých problémech se ocitli Rakušané, kteří zapíšou do statistik tři trestná kola.

Nor Johannes Bö, Ukrajinec Tsymbal i Rus Loginov zastříleli na paté položce čistě. Na prvních třech místech se tedy nic nemění.

Johannes Bö se na čele závodu utrhl a zvýšil svůj náskok na 18 sekund. Druhá je ukrajinská štafeta, třetí ruská. Za touto trojicí vznikla docela velká díra.

Český biatlonista

Michal Krčmář v rozhovoru pro Českou televizi: „Byl jsem rád, že jsem vůbec dojel na předávku. Všechno jsem nechal ve druhém kole, abych dohnal ztrátu z ležky. Ale co jsem dohnal ve druhém kole, to jsem pak ve třetím ztratil.“

Český biatlonista

Začala tedy druhá polovina mužské štafety, Jakub Štvrtecký poslal na trať Adama Václavíka na 13. pozici. Češi nyní ztrácejí téměř minutu a čtyřicet sekund na čelo, těsně před nimi jsou Číňané.

A v tomto pořadí došlo také ke druhé předávce. Na třetí pozici je zpět Rusko. Francie a Německo zatím drží šesté, resp. sedmé místo.

Pozice na prvních dvou místech se zatím nemění. Na čele běží Nor Tarjei Bö, za ním se drží s odstupem kolem devíti sekund Ukrajinec Pidručnyj.

Český biatlonista

Jakub Štvrtecký se touto položkou protrápil a musel na jedno tresné kolo. Český tým se tak propadl na průběžnou 13. příčku.

Nor Tarjei Bö ji zvládl bez chyby a jde na první místo. S odstupy za ním běží Ukrajina a Rakousko. Rus Serochvostov chyboval a propadl se na čtvrtou pozici.

Je tady střelecká položka číslo čtyři. Zamíchá pořadím?

Mladý Rus Serochvostov zatím běží skvěle a drží se na čele. Zhruba o dvě sekundy za ním se drží Nor Tarjei Bö.