Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kouč Vítek po štafetě: Nasadit Lucku Charvátovou nebyla špatná volba

  13:50
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - V poločase vedly, pak dlouho bojovaly o stupně vítězů. Na samém konci štafety žen v Hochfilzenu jsou české biatlonistky šesté. A jejich trenér Zdeněk Vítek říká: „Bylo to nasekané. Od 4. místa nás dělilo jedno dobití. Ale těch dobíjených ran bylo dneska moc.“
Poslední zbytky sil dala biatlonistka Veronika Vítková do finiše závodu štafet...

Poslední zbytky sil dala biatlonistka Veronika Vítková do finiše závodu štafet v Hochfilzenu. Dojela jako šestá. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Jak jste tedy spokojený se štafetou v nové sestavě?
Ona nebyla ani tak nová, jako spíš upgradovaná. Šesté místo byl takový náš cíl, abychom byli spokojení. Samozřejmě, že když pak vidíte průběh závodu a v cíli sledujete, že stačilo mít o jedno dobíjení méně a byli bychom čtvrtí, tak... Je to prostě biatlon. V tom se nedá říkat kdyby, kdyby. Dostali jsme vlastně jen 27 vteřin od prvních a jsme šestí. Bylo to nasekané. Od čtvrtého místa nás dělilo jen jedno dobití. Že tam ale Lucka Charvátová eventuelně nechá kolo, to bylo víc pravděpodobné než že tam bude tolik dobíjených ran. Ty mě docela mrzí.

První polovina štafety vypadala skvěle, Eva Puskarčíková a Gabriela Soukalová předávaly první.
Eva to rozjela pěkně, jedna dobitá rána vleže i vstoje, k tomu pěkný běh, zatáhla poslední kolo a předala první. Gábina potom ukázala, na co má. Ležku měla perfektní, malinko mě jen mrzí její první dobíjení vstoje. Sama přiznala, že na to trochu moc pospíchala.

A pak přišel nováček - Lucie Charvátová na třetím úseku.
To byla otázka. Dobře se vyrovnala s ležkou, rychle dobila. Stojku malinko nezvládla. Stálo nás to jedno trestné kolo, ale běžela velice slušně. I celkově jsme jako štafeta měli nejrychlejší běh.

Před úsekem Veroniky Vítkové jste stále byli ve hře o stupně vítězů. Do chvíle, než musela třikrát dobíjet vleže.
Nástřel jsme před závodem měli na jedničce, kde o něco méně fouká. Verča ale přijela na sedmičku. Tam trochu víc táhlo zleva a ona měla všechny rány vpravo. Patrně zareagovala míň, než by měla. Stojku potom už zvládla, finiš měla perfektní. Takže celkově bych řekl, že tam při štafetě byly dva horší momenty a jinak to byl docela pěkný závod.

Co vám při těch horších momentech proběhlo hlavou?
Zanalyzoval jsem, proč se to nejspíš nepovedlo, a snažil se vnímat, v jakém stavu je asi závodnice. Ale víc už s tím nemůžu udělat.

Štafeta očima biatlonistek

Eva Puskarčíková (1. úsek, 1. místo): Co více si přát. Přijela jsem první. Ale úplně spokojená nejsem. V každé položce jsem nechala jeden terč.

Gabriela Soukalová (2. úsek, 1. místo): Pro mě nejtěžší závod v sezoně. Při druhé střelbě jsem se dostala při dobíjení docela pod tlak, abych udržela první místo. Myslím, že být na konci štafety do šesti není na začátek úplně špatné. Máme novou účastnici našeho biatlonového zájezdu Lucii Charvátovou a myslím, že běžela hrozně pěkně. Fyzicky na tom nejsme vůbec špatně. Bohužel, ta střelba... to je biatlon. Ne vždy se povede.

Lucie Charvátová (3. úsek, 7. místo): To byla neskutečná zodpovědnost. Nikdo si neumí představit, jak nervózní jsem byla. Startovaly jsme s jedničkou a já přijížděla na stav číslo jedna. Moc mi teď není do řeči. Ve štafetách trestné kolo být nesmí. Dát tři opravy na tři dobíjení byl už pro mě při stojce nadlidský úkol. V posledním kole jsem pak neměla další síly na snížení ztráty. Mrzí mě to. I vzhledem k holkám. Chci se jim za to kolo upřímně omluvit. Do smíchu mi rozhodně není.

Veronika Vítková (4. úsek, 6. místo): Zase ta ležka. Když tam zůstaly tři terče, měla jsem nahnáno, ale naštěstí jsem dobila. Ale byla to škoda, špice byla na dohled. Po jednom dobití vstoje jsem se pak snažila, seč to šlo. Naštěstí jsme se dostaly aspoň na malé podium. Ale to čtvrté místo bylo kousek..

Veronika Vítková se zkraje sezony při položkách vleže hledá. Co s tím během sezony můžete provést?
Myslím, že si s tím sama Verča dělá zbytečné starosti. Z mého pohledu je výborným střelcem, vleže i vestoje, ale kolikrát si na tu ležku jen nevěří. Dnes bych navíc její rány mimo přikládal i k tomu větru, tady na těch fáborkách to není tolik znát, ale má velký vliv. V Östersundu na střelnici fáborky jen létaly a rány létaly o dva cvaky. Každá střelnice je specifická. Také Lucka, jak není ještě na všechny zvyklá a není tolik zkušená, se tomu diví. Já ji říkám: To tak prostě je, každá střelnice má svá specifika.

Cítíte, že je dobře, že jste Charvátovou ve štafetě vyzkoušel?
Lucka si to tu vyjela. Běhá dobře. I střelbu má relativně vyrovnanou s občasnými výpadky, což předvedla dnes na stojce. Běžecky je v Top Ten pohárových běžkyň. Myslím, že to nebyla špatná volba.

Ideální složení štafety nyní budete hledat dál?
Uvidíme. Další se jede v Oberhofu po Novém roce, zjistíme, jak na tom holky tou dobou budou. Nebylo to včera mezi Luckou a Jíťou Landovou pro mě vůbec jednoduché rozhodování. Ale nemyslím si, že jsme udělali úplně špatně. Sice tam Lúca dala kolo, ale zase běžela rychleji, než by asi běžela Jíťa. Ale to už jen spekuluju. Může se samozřejmě stát, že se štafeta zase zamíchá.

I při závodu ženských štafet v Hochfilzenu byla vidět v hlediští řada českých vlajek.

Může Jitku Landovou boj o nominaci do štafety i motivovat?
Taková motivace určitě může pomoci. Ale hlavně věřím, že se během roku rozjede,

Nezvažoval jste, že byste změnil pořadí úseků? Třeba s posunem Gabriely Soukalové na třetí?
Prozatím ne. On ten druhý úsek ještě bývá hodně v kontaktu, zvlášť v profilu, jaký je tady. V Hochfilzenu dokonce před pěti lety přijelo na střelbu i na posledním úseku 12 mužských štafet pohromadě, jako by ten závod teprve začínal. Ale Oberhof a Ruhpolding, kde budou další štafety, jsou jiné, pole se víc roztrhá. Zatímco třetí úsek se tam už jezdí docela odděleně, na druhém to ještě jede víc pokupě. Takže je zapotřebí mít tam na druhém úseku někoho stabilnějšího.

Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Portugalsko - Česko 2:1, fotbalisté vedli, ale dali si vlastní gól a padli v nastavení

18. června 2024  19:48,  aktualizováno  23:31

Lipsko (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté sahali v prvním utkání mistrovství Evropy po senzační remíze s Portugalskem,...

Program, výsledky a postupový klíč Eura 2024: Češi padli s Portugalci, čeká je Gruzie

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  21.6 22:56

Čeští fotbalisté zahájili základní skupinu mistrovství Evropy 2024 v Německu těsnou porážkou s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Belgie - Slovensko 0:1, senzaci zařídil Schranz, favoritovi sebral dva góly VAR

17. června 2024  17:21,  aktualizováno  20:12

Od sedmé minuty, kdy se po chybě obrany prosadil Schranz, hájili těsný náskok. A i díky pořádné...

Ty mrcho! Ukrajinská šermířka odmítla podat Rusce ruku, ta jí sprostě nadávala

19. června 2024  16:59

Stalo se to znovu. Ukrajinská šermířka Olena Kryvycká porazila na evropském šampionátu ve švýcarské...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vibrace v míči = ruka! Jak Slováky zachránil očipovaný balon s EKG

18. června 2024  10:53

Na ten den by asi nejradši zapomněl. Belgický obr Romelu Lukaku měl v úvodním zápase Eura proti...

Zemřel poslední člen slavné generace Dukly. Urban o fotbale i dlouho psal

22. června 2024  11:49

Zemřel poslední člen slavné generace fotbalistů pražské Dukly z přelomu padesátých a šedesátých let...

Na plaveckém ME postoupil z rozplaveb jen Luňák na krátké polohovce

22. června 2024  11:33

Sebastian Luňák jako jediný z českých plavců uspěl na mistrovství Evropy v Bělehradě v dnešních...

EURO 2024 ONLINE: Gruzínci mají ve městě převahu, Češi chystají pochod

10. června 2024  9:47,  aktualizováno  22.6 11:15

Sledujeme online Mistrovství Evropy ve fotbale se rozjelo. Česká reprezentace do něj v úterý večer vstoupila zápasem...

Příběh nekončí. Pomohl i sporný ofsajd, kouč Floridy nesouhlasil: Povoláme CIA!

22. června 2024  11:11

To, co se před týdnem zdálo býti takřka nereálné, je najednou skutečností. Třízápasový náskok je...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...