Biatlonoví trenéři Ondřej Rybář (vlevo) a Zdeněk Vítek během stíhacího závodu...

Biatlonoví trenéři Ondřej Rybář (vlevo) a Zdeněk Vítek během stíhacího závodu na mistrovství světa. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Šéftrenér Rybář: Pozdní cesta do Koreje se mohla pozitivně odrazit v Oslu

  • 43
V neděli si mohl v Oslu odškrtnout další skvělou sezonu českého biatlonu. Zároveň mu však už v hlavě začínala hlodat ta další, olympijská. „Máme pořád spousty věcí, na kterých musíme zapracovat,“ říká šéftrenér Ondřej Rybář. O čem ještě hovoří, když se ohlíží za končící zimou?

O mimořádně úspěšné sezoně

Češi mají čtyři medaile z mistrovství světa v Hochfilzenu a stáli na stupních vítězů alespoň jednou v každém pohárovém kole. Celkem jedenadvacetkrát, což je vyrovnaný předloňský rekord.

„Já to ani nepočítal. Ale je fajn, že jsme udrželi šňůru úspěšnosti týmu,“ říká šéftrenér.

Koukalová má na této bilanci jasně největší podíl, se svými třemi světovými medailemi i pěti pohárovými triumfy. Ovšem zima rozhodně nebyla jen o ní.

„Ondra Moravec se svými výkony vracel do dob, kdy byl tahounem týmu on,“ připomíná Rybář. „Michal Krčmář a Eva Puskarčíková mile překvapili, když se poprvé probojovali na stupně vítězů. A Michal Šlesingr ukázal jak v Oberhofu, tak v Oslu, že o pódium umí bojovat. Náš tým má našlápnuto k tomu, aby se na vysoké úrovni udržel i v dalších sezonách.“

Česká biatlonista Gabriela Koukalová před sprintem Světového poháru v...
Ondřej Moravec po vytrvalostním závodu v Östersundu.

MEDAILISTÉ Z MS: Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec

O hledání Veroniky Vítkové

Zcela jiným případem se stala Veronika Vítková. Žena, která byla v minulé sezoně osmou biatlonistkou Světového poháru, měla nyní až do finálového bloku v Oslu na kontě pouze jedno umístění v elitní desítce - 9. místo ze zahajovacího závodu v Östersundu.

„Veroničiny výsledky byly dlouho velkým zklamáním,“ nezastírá Rybář. Tím víc byl potěšen jejím znovuzrozením v Oslu, kde doběhla postupně pátá, desátá a čtvrtá.

„Po Koreji a Verčině částečném kolapsu trochu změnila přístup, zase z ní byla ta někdejší usměvavá holka. A úspěchy se dostavují,“ soudí český šéftrenér. „Nemyslím si, že by předtím neměla natrénováno, spousta problémů však byla o hlavě. V Oslu teď ukázala, že je schopná jezdit do desítky, a od stupňů vítězů byla kousíček. Což by jí mělo ukázat cestu do budoucna.“

O boji proti dopingu

V tomto směru byli Češi během zimy vyhranění. V ruské dopingové kauze aktivizoval Jiří Hamza funkcionáře, Ondřej Rybář trenéry a Michal Šlesingr se stal jedním z tria vůdců při protestu závodníků.

„Možná nás to stálo kandidaturu na mistrovství světa,“ říká Rybář. „Poté, co jsme se do celé kauzy takhle silně zapojili, by nejspíš nebylo dobré ucházet se nyní o šampionát 2021, kdyby ho vzali Ťjumeni. Ale když chcete proti něčemu opravdu bojovat, nemůžete koukat na dopad, jaký to pro vás bude mít. A my jsme nechtěli jen stát v rohu a koukat, co se děje bez nás.“

Rovněž Rybáře rozčiluje, že v kauze odebrání světového šampionátu 2021 ruské Ťjumeni není vedení IBU dostatečně akční. Rusové totiž na únorovou výzvu kongresu IBU, aby šampionát vrátili, reagovali rezolutním Ne. „A funkcionáři IBU od té doby nezakročili a neudělali, co v únoru slíbili - tedy že ho Rusům v takovém případě odeberou sami.“

O gestu Gabriely Koukalové

Nepodaná prezidentovi IBU Andersi Bessebergovi vyvolala po pátečním ceremoniálu v Oslu mnohé diskuze.

„Šlo vyloženě o Gábinino rozhodnutí a projev jejího nesouhlasu s něčím, co se děje,“ tvrdí Rybář. „Nemyslím si, že to bylo špatné rozhodnutí. Ukázala tím, že nesouhlasí s postojem IBU, jak postupovalo proti dopingu a se současnými sankcemi za doping.“

Bessebergovi při nedělním vyhlášení nejlepších z hromadného závodu nepodal ruku ani Michal Šlesingr. „Ten navíc proti dopingu dlouho bojoval i coby spolutvůrce petice sportovců. Měl na takové gesto plné právo.“

O příští olympijské sezoně

Ze Soči 2014 přivezli čeští biatlonisté tehdy až neuvěřitelných pět medailí. Současná sezona ukázala, že navázat na takovou bilanci bude obtížné.

„Vidíme, jak jdou další týmy dopředu a jak jsou závody čím dál vyrovnanější,“ říká Rybář. „Určitě nebudeme stát se založenýma rukama a jen se chválit, že se nám letos nějaké ty medaile a glóby povedly. Musíme během letní přípravy udělat dost práce. Některé věci se tomu budou muset podřídit.“

Gabriela Koukalová při poradě s šéftrenérem Ondřejem Rybářem
VÍTĚZNÁ RADOST. Šéftrenér Ondřej Rybář (vpravo) se objímá s trenérem žen...

O letošních zkušenostech z Koreje

Přílet týmu na Světový pohár v Pchjongčchangu pouhé dva dny před startem závodů se patrně výrazně podílel na následných slabších výsledcích. Nicméně Rybář takovou strategii obhajuje: „Po mistrovství světa potřebovali sportovci oddych. Pozdní cesta do Koreje se pak mohla naopak pozitivně odrazit při finále v Oslu. Nepamatuji, kdy celý český tým, nejen Gabča, při finále takhle skvěle bojoval. To by si měli uvědomit ti, kteří nás za pozdní let do Koreje odsuzovali. Vždy najdete pro a proti.“

Podle Rybáře bylo smyslem letošní cesty do Koreje především detailněji se seznámit s tratěmi a střelnicí.

Za rok samozřejmě přistoupí k aklimatizaci v Koreji úplně jinak a naordinují si tam dlouhodobější pobyt. Nabízí se i varianta přípravného kempu na půli cesty v Kazachstánu. „Ale na tvorbu takových plánů je ještě čas. Čeká nás spousta rozhodování.“

O koupi kamionu

Kamionem pro servismany už disponuje šest biatlonových reprezentací, Češi zatím ne. Nemělo by to už dlouho trvat.

„Kamion ještě není úplně jistý, ale jednáme o něm,“ prozrazuje Rybář. „Hledáme věci, které pomohou týmu. Zároveň jde i o zdraví, protože je v něm ventilace a odvětrávání, které v klasických buňkách chybí. Navíc je kamion šetrný k materiálu. Ten se pak nemusí neustále někam překládat a skládat. Na druhou stranu provoz kamionu zatíží logistiku týmu. To jsou zase ta pro a proti.“

U BUNĚK. (Zpředu) francouzský a německý kamion, za nimi auto českých servismanů

O rychlejší střelbě

Před sezonou na ní pracovali, zatím se však její zrychlení výrazněji projevilo jen u Evy Puskarčíkové a Lucie Charvátové. „Chceme každopádně pokračovat v tom, co jsme začali,“ říká Rybář. „Není to jen o rychlosti střelby, máme i spousty dalších míst, na kterých musíme zapracovat.“

Jakých? „To se neprozrazuje,“ usmál se český šéftrenér.


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)