Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Los si opět pohrál s Češkami. Wiererová doufá, že následky nemoci pominuly

  6:30
Pokljuka (Od našeho zpravodaje) - Je to závod, v němž se Kateřina Holubcová stala mistryní světa v Chanty Mansijsku 2003 a Gabriela Soukalová vybojovala stříbro v Kontiolahti 2015 a Hochfilzenu 2017. Slovinská Pokljuka v úterý uvidí na světovém šampionátu biatlonistů vytrvalostní závod žen. Klání, které mívá už tradičně nejširší okruh kandidátek medailí.

OBHÁJKYNĚ TITULU: Dorothea Wiererová oslavuje vítězství ve vytrvalostním závodě na MS 2020 v Anterselvě. Dnes bude na Pokljuce obhajovat titul. | foto: AP

Los si opět jednou pohrál s českým týmem, a tak Markéta Davidová a Eva Puskarčíková vyfasovala čísla hned po sobě (39 a 40), podobně jako dvakrát v úvodu minulé sezony.

„Je to sranda, že to zase vyšlo, že jedeme takhle za sebou. Možná se díky tomu budeme před startem navzájem trochu rozptylovat, což by nám mohlo pomoct,“ reagovala Davidová. 

Tak jako v předchozích závodech je doplní na startu Lucie Charvátová a Jessica Jislová.

Po nedělní stíhačce si Davidová zpestřila den online konzultací k diplomové práci a po přílišném přemýšlení, proč jí hapruje střelba, alespoň přišla na jiné myšlenky. 

„Celkově je už můj vztah ke čtyřpoložkovým závodům lepší. Těším se,“ ujistila. „Výhodou snad pro mě může být i to, že ostatní závodnice se budou víc soustředit na střelbu a bude se proto střílet pomaleji.“

Ve své dospělé kariéře absolvovala počínaje olympiádou v Pchjongčchangu 2018 celkem deset vytrvalostních závodů (ZOH, MS nebo SP) a její výsledky přeskakovaly od vynikajících k mnohem horším.

Postupně se v nich umístila 57. - 3. - 2. - 43. - 11. - 39. - 8. a v aktuální sezoně 21. a 41. 

TAK KONČILY MINULÝ ŠAMPIONÁT. Markéta Davidová (vlevo) a Eva Puskarčíková se objímají v cíli hromadného závodu žen na MS v Anterselvě 2020. Dnes vyrazí na trať půl minuty po sobě.

Po větrných víkendových dnech se biatlonistky na pondělním tréninku dočkaly mnohem lepších podmínek, na stadionu bylo takřka bezvětří. „Všechny holky střílely nuly, občas nějakou jedničku. Kdyby to takhle vypadalo i v úterý, bude to dobré,“ hlásil asistent kouče Jiří Holubec

Meteorologové předpovídají na závod jen slabý vítr jeden metr za sekundu.

Čeští trenéři opět zkoumali, kdy by měly být podmínky na trati nejlepší a poté se rozhodli nasadit Davidovou do druhé losované skupiny. „V tu dobu by mělo být nejmenší teplo a nejmenší vítr. Také jsme nechtěli, aby zase měla jedničku,“ říkal Holubec.

Čísla a fakta

před vytrvalostním závodem žen

Startovní čísla favoritek a Češek:
1 Vittozziová (It.)
5 Chevalierová-Bouch. (Fr.)
10 Wiererová (It.)
12 Preussová (Něm.)
13 CHARVÁTOVÁ (ČR)
14 Alimbekavová (Běl.)
16 Braisazová-Bouch. (Fr,)
18 Simonová (Fr.)
22 H. Öbergová (Švéd.)
25 Hauserová (Rak.)
27 E. Öbergová (Švéd.)
29 Hinzová (Něm.)
33 Herrmannová (Něm.)
36 Röiselandová (Nor)
39 DAVIDOVÁ (ČR)
40 PUSKARČÍKOVÁ (ČR)
45 Eckhoffová (Nor.)
50 Skottheimová (Švéd.)
64 Džimová (Ukr.)
87 JISLOVÁ (ČR)
Startuje 98 biatlonistek.

SP ve vytrvalostním závodě, průběžné pořadí:
1. Wiererová (It.) 103
2. Džimová (Ukr.) 85
3. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 80
4. Herrmannová (Něm.) 78
5. Alimbekavová (Běl.) 68
6. Perssonová (Švéd.) 66
34. DAVIDOVÁ (ČR) 20
58. JISLOVÁ ČR) 1

Jak to bylo loni, MS 2020 - vytrvalostní závod:
1. Wiererová (It.) 
43:07,7 (2)
2. Hinzová (Něm.) 
+2,2 (1)
3. Röiselandová (Nor.) 
+15,8 (2)
4. H. Öbergová (Švéd.) 
+38,7 (2)
5. Preussová (Něm.) 
+1:03,4 (2)
6. Hojniszová (Pol.) 
+1:10,1 (2)
8. DAVIDOVÁ (ČR) 
+1:30,7 (3)
10. PUSKARČÍKOVÁ (ČR) 
+1:32,6 (1)

Davidová každopádně mocně touží prolomit víkendové hledání sebe sama.

„Makula určitě má na umístění v elitní desítce, jen se musí trochu trefit,“ podotkl Holubec. „Všechny holky se musí vyhnout zbytečným kopancům, které často ani nejsou zapříčiněné větrem. Jdeme napravit to, co se zatím nepovedlo.“

Ještě předtím, v pondělí večer, celý tým absolvoval už čtvrté povinné slovinské testování na covid.

V sázce je i malý glóbus

A největší favoritky vytrvalostního závodu?

„Kdo zastaví Tiril Eckhoffovou?“ ptá se titulek oficiálního bulletinu šampionátu.

Pro třikrát zlatou Norku, dosavadní královnu mistrovství, je vytrvalostní závod z pohledu její kariéry nejméně úspěšnou disciplínou, na rozdíl od těch dalších ho vyhrála v poháru „pouze“ jednou, a to ještě ve zkrácené verzi v tuhém kanadské mrazu v Canmore 2019.

V norském týmu tentokrát údajně více sázejí na úspěch vládkyně minulého šampionátu Marte Olsbuové-Röiselandové, i když ta si po víkendovém 6. a 9. místě posteskla: „Vůbec nejsem spokojena se střelbou.“ Ve sprintu chybovala dvakrát, ve stíhačce třikrát.

Vzhledem k tomu, že jde o třetí a zároveň poslední vytrvalostní závod  sezony, rozhodne se v něm také o majitelce malého glóbu. Bude to však složitější matematika. Kvůli komplikované covidové sezoně IBU rozhodla, že se i v hodnocení disciplin nejhorší závody škrtnou, závodnicím se tak započtou pouze dva ze tří nejlepších výsledků.

Nejlepší výchozí pozici má Dorothea Wiererová. Pokud Italka zopakuje své vítězství z úvodu sezony v Kontiolahti, získá malý glóbus bez ohledu na výkony ostatních. V opačném případě rozhodnou také výkony sokyň. 

Na malý glóbus mohou stále dosáhnout také stále rychlejší a skvěle střílející Rakušanka Lisa Hauserová (vítězka z lednové Anterselvy), nebo v souboji s terči velmi spolehlivá Ukrajinka Julija Džimová, dvěma medailemi nabuzená Francouzka Anais Chevalierová-Bouchetová, pod stupni vítězů podupávající Němka Denise Herrmannová a dokonce i Švédka Johanna Skottheimová.

VYHRÁLA GENERÁLKU. Lisa Theresa Hauserová z Rakouska se raduje z vítězství ve vytrvalostním závodě na lednovém Světovém poháru v Anterselvě.

V dosavadních vytrvalostních závodech sezony ani jedna ze závodnic nestála na stupních vítězů dvakrát.

Otázkou je, kolik sil bude Wiererová v dlouhém 15kilometrovém závodě mít. Na začátku minulého týdne bojovala s onemocněním, byla nachlazená a bolelo ji v krku. „Měla jsem i trochu zimnici. Dva dny jsem proležela v posteli,“ líčila. 

Obavy z pozitivního testu na covid se naštěstí nenaplnily. 

„Onemocnění se však odrazilo na mém výkonu ve smíšené štafetě a hlavně ve sprintu. Tam jsem v posledním kole cítila, že mi dochází benzín v motoru,“ popisovala sobotní 20. místo. 

„Naštěstí ve stíhačce jsem se cítila o něco lépe. Bylo pro mě klíčové sestřelit všech 20 terčů a jsem šťastná, že se to povedlo, i když jsem si tentokrát na položky brala více času než obvykle.“

Odměnou byl pro ni posun o 16 příček na 4. místo v cíli.

Giornate fredde

Per difendere la mia pelle durante gli allenamenti, utilizzo la linea Vivocin, che protegge, ripara dal freddo e la mantiene idratata. ‍♀️

Scopri di più su @cdlifepharma

#vivocin #proteggieripara #idratataeripara #vivocindetergente #detergenteultradelicato #cdlifepharma #proteggilatuapelle #aiutalapelle #protezione #proteggidachitiprotegge

27. ledna 2021 v 19:19, příspěvek archivován: 15. února 2021 v 21:43

Právě její kvalitní střelba může ve vytrvalostním závodě, kde za každý nesestřelený terč naskakuje trestná minuta, sehrát významnou roli.

Německo čeká na medaili, Francie jich má pět

Největší specialistkou na tuto disciplínu byla v posledních letech Hanna Öbergová, olympijská vítězka z Pchjongčchangu 2018 a světová šampionka z Östersundu 2019, navíc na loňském mistrovství čtvrtá. Ale v této sezoně má Švédka na kontě jen 7. a 29. místo.

ZLATÁ ŽENA. Hanna Öbergová se raduje z titulu mistryně světa ve vytrvalostním závodu v Östersundu

Po první medaili z Pokljuky touží německá výprava. Muži zatím utržili těžký výprask a ženám Denise Herrmannové a Franzisce Preussové pozice na stupních vítězů těsně unikly. 

Herrmannová, 4. v sobotu a 8. v neděli, se svěřovala: „I když mě extrémně štvalo, jak málo mi ve sprintu chybělo k medaili, těší mě, že na trati si připadám silnější než v lednu.“

O pohodu ve francouzském týmy se naopak postaralo nejen dosavadních pět medailí (3x muži, 2x ženy), ale také pondělní počin trenéra žen Frederika Jeana. Ten se vsadil, že pokud jeho svěřenkyně získají na Pokljuce dvě medaile, poběží maraton. 

Trop heureuse !!
#equipefrancedouane
#comtéseignemartin
#vercors
@nordicfocus

13. února 2021 v 17:03, příspěvek archivován: 15. února 2021 v 21:41

A tak po víkendovém vzepětí Anais Chevalierové-Bouchetové běžel v pondělí i v minus 5 stupních soukromý maraton okolo jezera Bled. 

Zvládl ho za 3:34 hodiny. 

„Což není špatné, naposledy jsem byl běhat loni v listopadu,“ prohodil.

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2021/2022

Vrcholem sezony budou závody na ZOH v Pekingu. Světový pohár pak vyvrcholí 20. března v norském Holmenkollenu. Celkové vítězství v seriálu SP obhajují norští biatlonisté Johannes Bö a Tiril Eckhoffová.

27. 11. - 20. 3. 2022 (program závodů)
5. - 19. 2. 2022
(Peking)

  • Nejčtenější

Djokovič sice vyhrál soud, ale pořád mu hrozí deportace. Rozhodne ministr

Ostře sledovaná kauza Novaka Djokoviče ještě neskončila ani verdiktem soudu. Podle jeho rozhodnutí tenista smí zůstat v...

Djokovič kvůli „veřejnému zájmu“ přišel o víza. Znovu bojuje u soudu

Australský ministr pro imigraci Alex Hawke konečně vynesl verdikt v případu Novaka Djokoviče. A jeho vízum prohlásil za...

Djokovič u soudu neuspěl: Jsem extrémně zklamaný. Austrálii už opustil

Grandslamovému Australian Open bude Novak Djokovič jen z dálky přihlížet, titul na něm obhajovat nebude. Po nedělním...

Pokuta, nebo i vězení. Djokovič si zadělal na potíže rovněž v Srbsku

Novak Djokovič nemá potíže jen v Austrálii, kde stále čeká na verdikt o možném zrušení víza, svým středečním přiznáním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Riskuješ, děláš z nás hlupáky. Současné hvězdy i legendy o kauze Djokovič

Jeho zastánci tvrdí, že si nezaslouží tak drsné zacházení. A přejí Novaku Djokovičovi, aby vítězil u soudu i na...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Mizerný závod, ale místa pro Peking zůstávají. Češky byly ve štafetě patnácté

V polovině štafety v Ruhpoldingu měly české biatlonistky za svými zády jen dvě štafety. Po špatných úsecích...

Davidová po skoku pořadím: V bublině mi najednou přijde střelba jednoduchá

V žádném jiném pohárovém středisku biatlonistů neměla v minulosti tak nevýrazné výsledky. „Ruhpolding je mé neoblíbené...

Střelecký zmar. Češi v Ruhpoldingu pětkrát kroužili a skončili osmnáctí

Pět trestných kol, dvanáct dobíjení. Místo boje o přední příčky snaha o to, aby nebyli dojeti o kolo. Českým...

První dvě rány? Asi jsem si blbě lehla. Ale najdu i pozitiva, hlásí Davidová

Povedený začátek roku. Tak může Markéta Davidová hodnotit úvodní kolo Světového poháru biatlonistů po vánoční pauze. V...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...