Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Obhájkyně velkého glóbu. Už ať to začne, těší se Koukalová

  5:59
Už není dobyvatelkou. Velký křišťálový glóbus má od března doma. Nyní je Gabriela Koukalová biatlonistkou sedící na pohárovém trůnu. Tak vstoupí v Östersundu do sezony.

S VELKÝM GLÓBEM. Před novou sezonou má Koukalová podle Tipsportu kurz 5:1. | foto: AP

Kalendář ukazuje 19. března 2016. Gabriela Soukalová probíhá na čtvrtém místě cílem stíhacího závodu v sibiřském Chanty-Mansijsku. A dál už není pochyb.

Vyhrknou jí slzy dojetí. Sepne ruce, jako by se modlila, děkovala i žasla zároveň. Plácne si s rozzářeným šéfem svazu Hamzou. Jak smyslů zbavená skočí do náruče trenéra Vítka. Zaplétá se do vlastních slov. „Jsem jako by mě někdo praštil do hlavy,“ říká a rozpřáhne ruce: „Má radost je nevyčíslitelná. Mazec. Mám velký glóbus. Není nic víc. Prostě je to tam!“

Gabriela Soukalová (vlevo) na střelnici ve stíhacím závodě biatlonistek v...

POSLEDNÍ BITVA MINULÉ ZIMY. Na trati stíhacího závodu v Chanty Mansijsku.

Od oněch chvil mnoha prolínajících se emocí uplynulo už 252 dnů.

Opět stojí na startu zimy. Body byly smazány, všechny biatlonistky jsou znovu na nule. Cosi je však jiné. Jistě, její příjmení. Už ne Gabriela Soukalová, nýbrž Koukalová. A jiný je též pocit. Obhájkyně velkého glóbu. Tak o ní píší, tak o ní hovoří.

I kdyby chtěla svoji křišťálovou trofej dočasně zcela vypudit z hlavy, nejde to.

Budiž, obhájkyní titulu skutečně je. Jenže aby hned myslela na obhajobu? „Ne, tak vysoké cíle si rozhodně nedávám. To jsou hrozné závazky,“ pronáší.

Nejvíc věří Dahlmeierové

Sázkové kanceláře ji většinou vidí až coby třetí či čtvrtou favoritku bitvy o velký glóbus. Nad ni vyvyšují německé mládě Dahlmeierovou, francouzskou matku Dorinovou-Habertovou a některé i finskou veteránku Mäkäräinenovou.

ŠŤASTNÁ VÍTĚZKA. Laura Dahlmeierová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v...
STOJKA. Marie Dorinová Habertová střílí během závodu s hromadným startem na MS...
Kaisa Mäkäräinenová ve vytrvalostním závodu na MS v Oslu

TŘI SOKYNĚ. Zleva Dahlmeierová, Dorinová-Habertová, Mäkäräinenová

„Našel bych nejmíň ještě dvě jména. Italka Wiererovou a Norka Eckhoffová by se v popředí mohly pohybovat taky,“ přidá šéftrenér Ondřej Rybář další aspirantky na křišťálovou kouli.

Po porodu navíc chystá comeback šampionka z roku 2015 Darja Domračevová. Ale až v lednu, s příliš velkým mankem osmi pohárových závodů.

Rovněž zahraniční odborné weby, ať už z Německa, Francie nebo Skandinávie, považují Gabrielu Koukalovou za jednu z kandidátek celkového prvenství, nikoliv však za tu největší. Tou má být 23letá Laura Dahlmeierová.

Velké konkurentky Koukalové v boji o glóbus

Laura Dahlmeierová (Německo)

V minulé sezoně Světového poháru skončila celkově šestá (s pěti individuálními vítězstvími), i když chyběla v sedmi závodech. Na mistrovství světa v Oslu získala pět medailí (1-1-3).

Marie Dorinová-Habertová (Francie)

Korunní princezna poslední pohárové zimy, z 2. místa ztrácela 46 bodů na Koukalovou. Při světovém šampionátu v Oslu si vystřílela medaili v každém závodě a tři z nich byly zlaté (3-2-1).

Kaisa Mäkäräinenová (Finsko)

Dvojnásobné šampionce Světového poháru patřilo v minulé sezoně čtvrté místo. V závěru zimy byla úplně nejlepší, ve finále SP v Chanty-Mansijsku neporažená. Z Osla má jeden bronz.

Dorothea Wiererová (Itálie)

V ivotní sezoně dosáhla poprvé v kariéře na stupně vítězů v celkovém pořadí Světového poháru, skončila třetí - a vyhrála i dva individuální závody. Na MS slavila stříbro ze stíhačky.

Zatímco v minulé sezoně nemoci opakovaně vyháněly Němku z tratí, letos sděluje: „Celou přípravu jsem absolvovala bez potíží. Cílem pro sezonu je zůstat zdravá a absolvovat tolik závodů, jak jen bude možné.“

Francouzská média pro změnu už nyní pasují 30letou Marii Dorinovou-Habertovou do role biatlonistky, jež může pozdvihnout velký glóbus coby čtvrtá Francouzka v historii. Pravda, ne tak dávno si postěžovala: „Po náročné přípravě jsem velmi unavená.“ Také proto ji trenéři stáhli z testovacích závodů v Sjusjoenu, aby byla odpočatá pro ostrý start v Östersundu.

Kaisa Mäkäräinenová se mezi sezonami ověnčila titulem mistryně světa v letním biatlonu a v 33 letech tvrdí: „Stabilizovala jsem střelbu.“ Ta byla vždy alfou i omegou úspěchů rychlé Finky.

Smečka lovkyň je připravena. Přesto, pro psychiku Koukalové je jen dobře, že není považována za favoritku číslo 1.

„Vědomí, že obhajuje velký glóbus, může na Gábinu vytvořit psychický tlak. Obhajovat je vždy složitější než dobývat,“ povídá Rybář. „Klíčové bude, jak si hned zkraje nastaví hlavu. Ta sehraje strašně důležitou roli.“

Kurzy sázkových kanceláří

na celkovou vítězku

Tipsport:

Dahlmeierová 3,3:1
Dorinová-Habertová 3,9:1
KOUKALOVÁ 5:1
Wiererová 7,3:1
Domračevová 8:1
Mäkäräinenová 8,5:1
Preussová 15:1
Eckhoffová 24:1
Kuzminová 26:1
Hildebrandová 27:1
VÍTKOVÁ 35:1

BetBrain.com:

Dahlmeierová 3:1
Dorinová-Habertová 4,9:1
Mäkäräinenová 5,8:1
KOUKALOVÁ 5,8:1
Domračevová 8:1
Wiererová 9,5:1
Eckhoffová 30:1
Hildebrandová 32,6:1
Preussová 50,3:1
Olsbuová 58:1
VÍTKOVÁ 65,5:1

Jeho svěřenka prožila problematické léto, podobající se tomu poolympijskému v roce 2014.

„Stejně jako tehdy si i tentokrát stěžovala, že musela absolvovat spoustu akcí a že ztratila motivaci. Opět řešila zdravotní potíže a opět musela improvizovat,“ říká šéftrenér. „Nešlo o standardní přípravu jako před minulou sezonou.“

V poolympijské zimě protrpěla úvodní závody.

Obdobný scénář Rybář nyní neočekává. Naopak. Po podzimním „útěku“ z hektických Čech do klidných sfér při soustředění na rakouském a finském sněhu paní Koukalová pookřála. Nalézala chuť, radost, úsměv a pozvolna i formu.

„Den za dnem se cítím lépe jak na tréninku, tak po psychické stránce,“ sdělovala z kempu ve Vuokatti. „Probouzí to ve mně naději, že brzy bude vše tak, jak má být.“ ̈

Dva možné scénáře zimy

Ve Vuokatti vyhrála oba testovací závody Češek. „Pořád má co zlepšovat, rezervy tam vidím,“ soudí Rybář. „Ale špatně na tom Gábina rozhodně není.“

A to i přesto, že letní snaha Čechů střílet rychleji se u ní s očekávanou odezvou nesetkala. Kupila chyby a po chvilkové panice se raději vrátila k léty ověřeným praktikám. Tedy ke svým položkám sice o něco pomalejším, zato jistějším.

Gabriela Soukalová během sprintu Světového poháru v ruském Chanty-Mansijsku
Gabriela Soukalová  na trati závodu štafet na MS v Oslu.

„Díky tomu se uklidnila, že pořád střílet umí,“ říká šéftrenér. „Věřím však, že její čas na zrychlení ještě přijde.“

Až neuvěřitelná stabilita výkonů na velmi vysoké úrovni se stala stavebním kamenem jejího velkého glóbu. V 25 závodech minulé sezony se pouze jednou neumístila v Top 10, když skončila jedenáctá. Takovou bilancí se kdysi nemohla pochlubit ani legendární Magdalena Neunerová.

22.listopadu 2016 v 15:37, příspěvek archivován: 26.listopadu 2016 v 00:06

Zdravíme ze severu! #biatlon #zima https://t.co/X0XUSsJZ0m

Z jakých pozic vyrazí česká královna do další zimy při prvním pohárovém kole v Östersundu (od neděle), odhaduje Rybář jen velmi opatrně: „Může se určitě pohybovat do Top 15. Aby skončila ještě výš, to už je o detailech.“

Jak skončila minulá sezona

Velký glóbus:

1. SOUKALOVÁ 1074
2. Dorinová-Habertová (Fr.) 1028
3. Wiererová (It.) 944
4. Mäkäräinenová (Fin.) 892
5. Hildebrandová (Něm.) 793
6. Dahlmeierová (Něm.) 786
7. Pidhrušná (Ukr.) 754
8. VÍTKOVÁ 703
9. Bescondová (Fr.) 666
10. Gužiková (Pol.) 566

28. PUSKARČÍKOVÁ 292
31. CHARVÁTOVÁ 224
77. LANDOVÁ 22
92. JISLOVÁ 7

Malé glóby:

Sprint
KOUKALOVÁ

Stíhací závod
KOUKALOVÁ

Vytrvalostní závod
Wiererová (It.)

Hromadný závod
KOUKALOVÁ

Štafeta žen
Německo

Pohár národů
Německo

V předchozí sezoně oba dlouho odmítali o „honu“ na glóbus mluvit. „Tehdy jsem si myslel, že by bylo nádherné mít ho, ale až do posledního závodu jsem nedokázal říct, jak to dopadne,“ líčí kouč. „Ale byli bychom špatní trenéři, kdybychom nyní tvrdili, že je nereálné získat ho opět. Pokud se to Gábině už jednou povedlo, může to vyjít i podruhé.“

Vize sezony 2016/2017 nabízí Koukalové dva různé scénáře.

Je možné, že bude znovu závodit výborně od úvodního kola poháru a propluje celou zimou na vlně.

„Nebo sklouzne k tomu, že začne ladit formu až k vrcholu v podobě mistrovství světa, kdyby úvod sezony neprobíhal podle představ,“ nastíní Rybář. „Po prvních třech kolech budeme mít jasno.“

Před tím zahajovacím Koukalová dává ze Skandinávie najevo: Už ať to začne:

„Moc se těším, až se sezona rozběhne. Opět se bude něco dít. A konečně budu vědět, jestli ta dlouhá tréninková dřina má výsledky.“

Autor:

Výsledky Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Celkové vítězství ve Světovém poháru v biatlonu 2020/2021 vybojovali Johannes Bö a Tiril Eckhoffová z Norska. Největším úspěchem české reprezentace v sezoně byla zlatá medaile Markéty Davidové z vytrvalostního závodu na mistrovství světa na Pokljuce.

  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Drama jednoho bodu, strhující bitva o glóbus. Je to bláznivé, říká Lägreid

Je to drama jak z pera mistrů detektivek. Biatlonová bitva o velký glóbus vyvrcholí až v posledním závodě celé sezony -...

Johannes Bö ve stíhačce klopýtl, Lägreid vyhrál a sahá po velkém glóbu

Skvěle využil zaváhání úhlavního rivala na poslední položce a do maximální možné míry zdramatizoval bitvu o velký...

V Östersundu se vytáhli Krčmář i Štvrtecký, boj o glóbus stále těsný

Poslední ranou závodu minul terč, i tak se Michal Krčmář ve sprintu v Östersundu umístil vysoko, obsadil 18. příčku. O...

VÝSLEDKY: Přehled závodů Světového poháru v biatlonové sezoně 2020/21

Biatlonová sezona 2020/21 skončila. Největším úspěchem české reprezentace byla zlatá medaile Markéty Davidové z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...