Vítejte na prvním šampionátu ve 21. století

  • 4
Indianapolis - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Poprvé v historii svěřila FIBA pořádání závěrečného turnaje MS Spojeným státům americkým. I když slovo svěřila není v tomto případě asi na místě, protože kdyby Američané chtěli, měli tento turnaj při svém výsostném postavení ve světovém basketbalu už dávno. Přesto, že jsou odehrány teprve zápasy v základních skupinách a řada novinářů, fanoušků a oficiálních hostů do dějiště šampionátu ani ještě nedorazila, dá se už teď s určitostí tvrdit, že půjde o velkolepou podívanou a skvělou propagaci basketbalu, jako celosvětového sportu milionů lidí.

Bezpečnost
Heslo těchto dnů v celých Spojených státech. Slovo, které se stalo za poslední rok neodmyslitelnou součástí každodenního života desítek milionů Američanů. Při jejím zabezpečení existuje jednoduchá rovnice. Čím větší a významnější akce, čím více lidí pohromadě, tím více se stupňují nejrůznější opatření, která mají zabránit jakémukoliv pokusu o zopakování hrůzných teroristických akcí z 11. září 2001.

A bylo by bláhové se domnívat, že snad mistrovství světa v basketbale bude vyjímkou. Naopak. Stovky profesionálů i dobrovolníků se s neměnnou intenzitou starají o to, aby se aktéři mohli cítit maximálně bezpečně. Všechny prostory jsou striktně rozděleny a akreditační karta vám otevírá cestu pouze tam, kam jste jako návštěvník předem předurčen. A výjimka neexistuje!

Ale v souvislosti s nekonečnými a všudypřítomnými kontrolami musí návštěvníka USA nutně napadnout jedna zvláštní věc. Žádná takováto procedura člověka totiž neobtěžuje. Naopak. Členové bezpečnostních složek jsou mimořádně milí, usměvaví a nikdy se vás nezapomenou zeptat jak se máte, jak se vám líbí v jejich městě a co říkáte na basketbal. Přitom však vzbuzují jakýsi skrytý respekt, se kterým se pak bez jakéhokoliv zaváhání podvolíte i té nejdůkladnější kontrole těla či příručních zavazadel.

Největší lítost ovšem vzbuzují desítky tzv. mlčenlivých pozorovatelů, kteří sledují dění v hledišti s maximálním soustředěním či dokonce zápalem, jako by si snad přáli, aby to byli právě oni, kdo včas odhalí nečekaného narušitele pořádku. Ani v nejvypjatějších a nejdramatičtějších chvílích zápasu si nikdo z nich ani na vteřinu nedovolí otočit se do hlediště.

Diváci
Ze záběrů televizních kamer by se snad mohlo zdát, že jich je málo, ale je to způsobeno obrovskou kapacitou hledišť. Ve skutečnosti překonává návštěvnost již v prvních dnech očekávání. Šampionát by měl přilákat podle odhadů pořadatelů 150 až 175 tisíc fanoušků z USA a ostatních zúčastněných zemí. Všichni ještě zdaleka nedorazili a po druhém hracím dni je již hlášeno přes 40 tisíc.

Nejpočetnější jsou vedle domácích skupiny fanoušků z Jugoslávie, Turecka a Španělska. O všech se dá s určitostí tvrdit, že basketbalu rozumějí a umí svému týmu výrazně pomoci ve chvílích, kdy to opravdu potřebuje. Navzájem se chovají mimořádně korektně a slušně, v některých případech dokonce přátelsky. 

Favorité
Tím největším z největších jsou samozřejmě domácí Američané. Těžko byste dnes v Americe našli člověka, který by pochyboval o tom, komu se budou po finálovém zápase na krku houpat zlaté medaile. Ač bez největších hvězd NBA, je tým trenéra George Karla skvěle sestaven. Co jméno, to osobnost.

Všude na světě, který teď hraje o svého nového mistra, by byli tito hráči hvězdami největší velikosti. Doma teď mají místo svých ještě slavnějších kolegů z nejlepší ligy světa vybojovat titul a ani oni sami si nedovedou představit, co by následovalo v případě neúspěchu. Všechny další nejvážnější kandidáty na přední umístění je potřeba hledat mezi zástupci starého kontinentu.

Evropa útočí
Všeobecně se čeká, že Evropa potvrdí obrovský výkonnostní vzestup, který ostatně v kolébce basketbalu pociťují stále výraznějším přílivem evropských hráčů jak do univerzitního basketbalu, tak do NBA. O Jugoslávii v jejím současném složení není třeba diskutovat, ale překvapivým vítězstvím ve vzájemném duelu na sebe výrazně upozornili Španělé a skvělý výkon Německa proti domácímu celku také nebyl určitě tím posledním, co ze sebe tento tým dokázal dostat.

Totálním propadákem je zatím vystoupení Ruska, které se po druhé porážce ocitlo na pokraji vyřazení z bojů o medaile! Novou vycházející hvězdou je naopak Nový Zéland, který má do další části turnaje nastartováno excelentně. Mírně za očekáváním zůstávají jihoamerické týmy a dvakrát nešťastně poražené Turecko, které má ovšem potenciál minimálně na čtvrtfinále.

Za zmínku stojí jistě i názor, který převládá mezi přítomnými novináři na složení elitní šestnáctky. Evropa jednohlasně udělala největší kvalitativní skok a řada zemí jako například Itálie, Řecko, Slovinsko, Chorvatsko nebo Izrael by se na MS možná vyjímala mnohem lépe, než zástupci ostatních kontinentů.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž