Trojka Millera zmrazila Philadelphii

New York - Čtyřmi zápasy včera odstartovalo letošní playoff v NBA a okamžitě se potvrdilo, jak těžké bude odhadovat šance týmů na postup. Ve Východní konferenci oba výše nasazené týmy prohrály. Miami dostalo od Charlotte na vlastní palubovce téměř třicetibodový výprask a Philadelphia prohrála s Indianou o jediný bod, vyprodanou halu First Union Center zmrazil necelé 3 sekundy před koncem trojkou Reggie Miller. V západní konferenci oba výše nasazené týmy vyhrály, ale nijak přesvědčivě. San Antonio si poradilo s Minnesotou a Utah přehrál Dallas s velkým štěstím o jediný koš. Střelcem dne se stal Tim Duncan ze San Antonia, který zaznamenal 33 bodů a 15 doskoků.
Philadelphia - Indiana 78:79 (stav série 0:1)
Indiana letos nejvýše nasazený celek Východní konference ze 3 zápasů ani jednou neporazila a přes všechny problémy domácích v poslední době nebyla ani včera rozhodně favoritem - a průběh utkání tomu zpočátku odpovídal. První čtvrtinu vyhráli domácí Sixers  29:17 a do poločasu zvýšili dokonce na 52:36. Na začátku druhé půle ještě domácí vedli o 18 bodů, ale pak přišel totální střelecký kolaps (ve třetí i čtvrté čtvrtině nastřílela Philadelphia shodně pouhých 13 bodů!) a hosté se chopili své šance. Zhruba v polovině čtvrté čtvrtiny šli poprvé do vedení (72:73), a i když Iverson odpověděl košem na 74:73, Miller 3 a půl minuty před koncem znovu poslal do vedení hosty (trojkou na 74:76). Domácí Mutombem a Snowem ještě jednou strhli vedení na stranu Philadelphie (78:76), ale v koncovce potvrdil Reggie Miller, proč si (právě především díky koncovkám zápasů playoff) vysloužil přezdívku "Killer-Miller" ("Zabiják Miller") - přestože rozhodně neměl včera svůj nejlepší den a do té chvíle proměnil jen 4 z 20 střel z pole!!, přesně 2,9 sekundy před klaskonem prosvištěla jeho trojka košem domácích a přinesla Indianě senzační výhru. Domácí ostrostřelec AllenIverson, který včera o 15 bodů zaostal za svým obvyklým průměrem, se ještě pokoušel v poslední sekudně o zázrak, ale přes těsnou obranu Millera ani nedokázal vystřelit.
Střelci: McKie 18, Iverson 16, Snow 14, Mutombo 12 bodů, 22 doskoků a 5 bloků - Miller a Rose 17, Best 16 bodů a 10 asistencí, J.O´Neal 12 bodů a 20 doskoků, Croshere 12

Miami - Charlotte 80:106 (stav série 0:1)
Proti svému bývalému týmu se opět vytáhl hostující Jamal Mashburn, který byl spolu s P.J.Brownem vloni vyměněn do Charlotte za Eddieho Jonese a Anthonyho Masona - ve včerejším zápase je oba zcela zastínil a navíc měl skvělou podporu i od obou rozehrávačů Charlotte, Barona Davise a Davida Wesleyho. Ti dohromady nastříleli 40 bodů a jasně přehráli domácího Tima Hardawaye, který vynechal poslední 3 zápasy dlouhodobé části pro zranění a zjevně nebyl ve své kůži - za 17 odehraných minut zaznamenal jen 3 body, čtyřikrát ztratil míč a navíc v obraně vůbec nestačil na rychlejší rozehrávače hostů. Hosté byli od druhé čtvrtiny jasně lepší a na jejím začátku se jim povedla šňůra 7:20, která znamenala vedení 28:43. Domácí ještě snížili do poločasu na 40:50, ale definitivní K.O. přišlo na začátku druhé půle, kdy Davis a Wesley trojkami zahájili další šňůru (2:20!!) a domácím zbyly jen oči pro pláč. Jediným světlým bodem pro ně byl výkon náhradníka Eddieho House, který za druhou půli nastřílel 16 bodů - díky jeho "energii" snížilo Miami osmadvacetibodový náskok na rozdíl 16 bodů, ale pak mu definitivně došly síly.
Střelci: House 16, Jones a Mourning 14, Grant 10b. a 10d. - Mashburn 28, Davis 23, Wesley 17. Robinson 14

San Antonio - Minnesota 87:82 (stav série 1:0)
Souboj superhvězd Tima Duncana a Kevina Garnetta stál opravdu za to - domácím výborně vyšla druhá čtvrtina (26:13) a v poločase se ujali vedení 51:37 (Duncan 22 bodů). Hosté ale nesložili zbraně a třetí čtvrtinu vyhráli 12:28! a šli do vedení. Ještě 6 minut před koncem díky vynikajícímu Garnettovi (25 bodů, 13 doskoků a 6 asistencí) vedli 71:72, ale pak už výborná zdvojovaná obrana domácích (a zřejmě i únava) nedovolila Garnettovi do konce zápasu ani jednou vystřelit a útok hostů se pomalu začal rozpadat - Garnett sice zpočátku nacházel volné spoluhráče a ještě 2 a půl minuty před koncem to bylo 79:80, ale pak David Robinson a Terry Porter důležitými koši pojistili favoritovi výhru.
Střelci: Duncan 33b. a 15d., Anderson 12, Robinson a Porter 11 - Garnett 25b. a 13d., Brandon 16, Szczerbiak 13, Peeler 11, Garrett 10

Utah - Dallas 88:86 (stav série 1:0)
Oba týmy ukončily dlouhodobou část se shodnou bilancí (53/29) a tak se očekává vyrovnaná série - první zápas to rozhodně potvrdil. Utah v dramatické koncovce dokázal uhájit důležitou první výhru díky vynikajícímu výkonu už devětatřicetiletého rozehrávače Johna Stocktona, který nastřílel 12 bodů (vše za druhou půli), zaznamenal 18 asistencí ! a navíc 25 sekund před koncem proměnil dva klíčové trestné hody. Jen o rok mladší Karl Malone potvrdil svou tradiční extratřídu 26 nastřílenými body, ale proměnil jen 8 z 23 střeleckých pokusů. Utah vedl ve třetí čtvrtině o 13 bodů, ale ve chvílích, kdy byl Stockton na střídačce, se hosté nadechli k náporu a dokázali srovnat - ještě půl minuty před koncem vedli 85:86, ale pak si Stockton zkušeně "došel" pro faul a proměnil dvě šestky - Dallas měl možnost otočit skóre, ale Nowitzkimu při nájezdu míč vyrazil z ruky Karl Malone. Jeho spoluhráč Donney Marshall pak byl 3 sekundy před klaksonem faulován - proměnil jen jednu šestku, ale hostující Michael Finley už v poslední sekundě z těžké pozice netrefil koš. Hosté se často zlobili na rozhodčí (už ve třetí čtvrtině byl vyloučen kouč Nelson) a zvláště pak při posledním zákroku Malonea, ale opakovaný záznam potvrdil, že na Nowitzkiho zřejmě faul nebyl.
Střelci: Malone 26, Stockton 12b. a 18as., Russell 12b. a 12d., Marshall 12b. a 10d., Manning 12 - Finley 26, Nowitzki 20b. a 12d., Nash 20, Howard 14