Španělé dovršili blamáž Američanů

• 1
Indianopolis - Do třetice všeho...špatného? Americký výběr, který měl být suverénem domácího šampionátu, prohrál už svůj třetí zápas, tentokrát v boji o 5.místo proti Španělům. Skvělý zápas odehrály obě nějvětší hvězdy Španělů, Pau Gasol a Juan Carlos Navarro, kteří v závěru utkání udělili svým kolegům z NBA další tvrdou lekci. Ačkoli Američané po většinu zápasu vedli, Španělé dokázali vyhrát úsek hry v poslední čtvrtině 22:4 a nakonec se radovali z výhry 81:75. V utkání o 7.místo porazilo Portoriko Brazílii 91:84.
utkání o 5.místo:
Španělsko - USA 81:75

"Ve Španělsku teď lidé spí, ale náš právě sní svůj velký sen," řekl po utkání kouč Javier Imbroda. "Je to pro nás historické vítězství." Američané však mohou mluvit už doslova o noční můře. Šesté místo je pro USA vůbec nejhorší v historii světových šampionátů, navíc výběr složený z hráčů NBA dosud nikdy neprohrál jediný zápas a v Indianopolis se mu to stalo hned třikrát.

Američané po většinu utkání vedli a ještě ve čtvrté čtvrtině měli navrch 12 bodů! (71:59). Pak ale Navarro s Gasolem vytáhli své spoluhráče k velkému náporu a vyhráli další úsek hry 22:4. Zatímco Španělé předváděli skvělý týmový basketbal, hra USA se v závěru zcela rozpadla na individuální akce a zoufalé pokusy o trojky.

V poslední čtvrtině vůbec nenastoupil dosud nejlepší střelec Američanů Paul Pierce a jeho spoluhráči za posledních 5 minut zápasu nedali ani jediný koš ze hry (jen 2 trestné hody). Španělé celkově nestříleli nijak skvěle (34% z pole), ale překvapivě přeskákali robustnější Američany (22 útočných doskoků!) a vynutili si mnohem více faulů, a tedy i trestných hodů.

Nejlepší střelci: Navarro 26, Gasol 19 (10 doskoků), F.Reyes 12 - LaFrentz 13, Wallace 12

o 7.místo:
Portoriko - Brazílie 91:84
Nejlepší střelci: Santiago 19, Apodaca 18, Ayuso 16, Ortiz 10 - Giovannoni 19, A.Varejeo, S.Varejeo a Ferraciu 13, Garcia 12