Paternosterem do pravěku. Výstava přibližuje počátky basketbalu

Basketbalové hřiště bylo za první republiky i na střeše pražského Paláce YMCA. Na fotografii trénuje místní chlapecký tým. | foto: YMCA

7 2017
Zatímco čeští basketbalisté končí své působení na mistrovství Evropy, jejich předchůdcům věnuje pražský Palác YMCA speciální výstavu. Ta potrvá od 9. září do 10. října a má připomenout letošní 125. výročí od vzniku basketbalu. Vstup na ni bude zdarma.

Výstava v Paláci YMCA v ulici Na Poříčí provede návštěvníky počátky basketbalu od vůbec prvního utkání na sportovní škole ve Springfieldu ve státě Massachusetts až po první ligové basketbalové zápasy v Československu.

„Návštěvníci se mohou projet naším paternosterem a v jednotlivých patrech si prohlédnou fotografie nebo dobové dokumenty, které jim přiblíží, jak se basketbal vyvíjel,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA.

125 let basketbalu v YMCA

Výstava o historii basketbalu v Paláci YMCA, který byl v roce 1928 původně postaven jako moderní ubytovna svobodných mladých mužů, potrvá od 9. září do 10. října.

Návštěvníci mohou do paláce v ulici Na Poříčí dorazit každý den od 8 do 20 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

V mezaninu bude umístěn také basketbalový koš s míčem. „Každý návštěvník si tu bude moci vyzkoušet svoji přesnou mušku,“ dodává Otřísalová.

Vedle moderního koše bude k porovnání také replika původního koše na broskve, do kterého se studenti vysokoškolského tělocvikáře Jamese Naismitha v zimě 1891 poprvé strefovali tehdy ještě fotbalovým míčem.

Aby mohli studenti hrát kolektivní sport i během zimních měsíců, pověsil tehdy Naismith broskvové koše na balkony tělocvičny. První zápas skončil 1:0, protože bylo nutné hru přerušit a míč z koše vylovit. Právě před 125 lety, v roce 1892, pak nahradily koše na broskve koše upletené z drátu, jimiž míč mohl propadávat, čímž se oficiálně zrodila nová kolektivní hra - basketbal.

Už v roce 1898 přinesl nový sport do českých zemí gymnaziální učitel Jaroslav Karásek, který ho představil v podobě veřejného utkání na slavnostech školní mládeže ve Vysokém Mýtě. První organizované utkání se ale odehrálo na podzim 1919 v žižkovské sokolovně, kdy se proti sobě postavila dvě družstva lehkých atletů.

Nepřemožitelný tým

Pražská YMCA, která v paláci Na Poříčí vznikla jako odnož celosvětové mládežnické organizace v dubnu roku 1928, se o rozvoj basketbalu v Praze a Československu zasloužila velkou měrou. Díky mezinárodní spolupráci mládeže se sportovní trendy z americké Ymky do té pražské šířily velmi rychle.

Tým YMCA Praha díky tomu neměl v Praze a ani v československé lize, která byla založena v roce 1929, až do druhé světové války konkurenci. Prvních devět ročníků československé ligy vyhráli právě hráči Ymky.

Mezi dobovými fotografiemi průkopníků basketbalu bude k vidění také několik novinových článků z 20. a 30. let nebo inzeráty na basketbalové vybavení. „Uncas YMCA poráží Pražskou pětku, hráče Pražského Sokola, 28:21. Oba teamy hrají příliš tvrdě, rychle, ale nepřesně. Hlavně Pražská pětka používá zbytečně tělesné zdatnosti na úkor techniky,“ informoval například čtenáře článek ve sportovní rubrice z roku 1932.

Domácí zápasy hrál tým pražské Ymky v tělocvičně paláce Na Poříčí, která se v podobě z roku 1928 dochovala dodnes. A to včetně architektonicky zajímavého řešení běžeckého oválu s klopenými zatáčkami, který se nachází na ochozu nad palubovkou. „Soutěžní basketbal se tady už ale nehraje. Máme v tělocvičně jen jeden tréninkový koš,“ dodává Otřísalová. Rozměry basketbalového hřiště z dvacátých let už totiž neodpovídají těm současným.

125 let basketbalu v YMCA * Výstava o historii basketbalu v Paláci YMCA, který byl v roce 1928 původně postaven jako moderní ubytovna svobodných mladých mužů, potrvá od 9. září do 10. října. * Návštěvníci mohou do paláce v ulici Na Poříčí dorazit každý den od 8 do 20 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Mění se fotbalová mapa? Finále MS do 20 let má nečekané obsazení

Korejská gólová radost v duelu s Ekvádorem.

Až v sobotu v šest večer v polské Lodži vypukne finále fotbalového mistrovství světa do dvaceti...

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Ukrajinci děkují Suprjahovi. Mají titul fotbalových mistrů světa do 20 let

Ukrajinští fotbalisté s trofejí pro mistra světa do 20 let

Ukrajina poprvé ovládla mistrovství světa fotbalistů do 20 let. V souboji finálových debutantů...

Další z rubriky

Davis se dočkal, vytvoří superhvězdné duo s LeBronem Jamesem v Lakers

LeBron James (vlevo) z LA Lakers a Anthony Davis z New Orleans se zdraví po...

Anthony Davis se bude stěhovat. A jeho novým působištěm jsou... Los Angeles Lakers. Setkat se v...

Velký, ale šikovný. Jak živel „Áda“ Pospíšil měnil basketbal

Jiří Áda Pospíšil (vpravo), Gustáv Hraška a Kamil Brabenec coby noví členové...

Do konce utkání zbývalo pár vteřin, brněnští basketbalisté ve své hale prohrávali o jeden bod a...

Liga mistrů se poroučí. Nymburk byl malý, šampion se stěhuje do Prahy

Publikum na pražské Královce sleduje zápas Nymburk - Bamberg

V minulé sezoně půl na půl, letos ani to ne. Basketbalový Nymburk už nedostane další výjimku a...

Najdete na iDNES.cz