Poslední postupujícím jsou Utah Jazz

• 221
New York - Tým Utah Jazz v čele s Carlosem Boozerem dokázal vyhrát rozhodující 7.zápas série prvního kola play-off proti Houstonu na palubovce svého soupeře 103:99 a postupuje do semifinále Západní konference, kde se utká s Golden State Warriors. Do druhého kola play-off už skvěle vykročil Detroit, který smetl Chicago 95:69.
Detroit - Chicago 95:69 (stav série 1:0)
(29:23, 25:18, 16:16, 25:12)
Nasazené jednička Východní konference zahájila druhé kolo play-off suverénní výhrou nad Chicagem a ujala se v semifinále konference vedení 1:0 na zápasy. Rozehrávači Chauncey Billups a Richard Hamilton nastříleli po 20 bodech a výborná obrana Pistons stlačila úspěšnost střelby hostů ze hry pod 33%.

Bulls se proti agresívní obraně domácích v průběhu zápasu čím dál hůř prosazovali, ztráceli spoustu míčů a nakonec zaznamenali jen 28 bodů za druhý poločas. Pistons neprohráli ani jedinou čtvrtinu a v závěru změnili očekávány velký souboj v krutý výprask týmu svého bývalého hráče Bena Wallace.

"V onom roce, když jsme získali titul (pozn.: 2004), jsme takovou obranu předváděli v každém zápase" prohlásil po utkání Billups. "Dobře si na to pamatuju. Už je to docela dlouho, ale takhle jsme bránili každý večer..."

Chicago neproměnilo ani třetinu svých střel a celkem dvaadvacetkrát ztratilo míč. "Nijak mě jejich energie nepřekvapila," řekl po utkání Ben Wallace. "Hnes v úvodu se do nás pustili a my už jsme se z toho nedokázali vzpamatovat. Byli jsme ve všem o krok pomalejší..."

Obrana Pistons udržela Bena Gordona na pouhých 7 bodech (2/9 z pole), když si střelec hostů udělal dva rychlé fauly v úvodu a za celý zápas se nedostal do obvyklého rytmu - v sérii proti Miami měl přitom průměr 24 bodů na utkání. Luol Deng si odvedl své a nastřílel 18 bodů (8 doskoků), Kirk Hinrich jich přidal 15 se střelbou 6/7 z pole (z toho trojky 3/3).

Ben  Wallace přidal 9 bodů, 8 doskoků a 1 blok, když především v první čtvrtině podal výborný výkon. "Jestli bylo v dnešním zápase něco pozitivního, tak to byl Benův výkon," prohlásil kouč hostů Scott Skiles. "Jeho úsilí ale zaniklo v tom, jak hráli všichni ostatní..."

Druhé utkání se hraje v pondělí opět v Detroitu a domácí nemají přehnané sebevědomí: "Je to jen Zápas č.1. Hrálil jsme doma. Ještě jsme nic nedokázali. Další zápasy už takovéhle nebudou, to vám zaručuju," brzdil nadšení z výborného výkonu Billups.

Detroit získal kontrolu nad utkáním šňůrou 13:2 v první čtvrtině, ale definitivně vydechnout si mohl až v poslední části hry. Po třech čtvrtinách byl stav 70:57 a poslední čtvrtinu zhájili domácí trojkovou kanonádou, která rychle zvýšila jejich náskok na více než 20 bodů.

Rasheed Wallace a Tayshaun Prince nastříleli za domácí po 13 bodech (Wallace trojky 3/5), mladíček Jason Maxiell si vylepšil osobní rekord v play-off na 12 bodů (5/6 z pole), k výhře solidním výkonem přispěli i další náhradníci Antonio McDyess, Carlos Delfino a Lindsey Hunter.

Billups nastřílel 12 bodů za první čtvrtinu a pomohl k vedení 20:11 - když těsně před koncem čtvrtiny vystřídal, Bulls snížili na 23:29, ale náhradníci Pistons dokázali ve druhé čtvrtině vystupňovat tempo, a když se Billups, který trefil 3 trojky z 5 pokusů, vracel do hry, jeho tým vedl o 16 bodů.

Naopak se nedařilo lavičce Bulls - jejich náhradníci minuli za 3 čtvrtiny všech 12 střel a zakončili zápas střelbou 3/30 (!) z pole. Andres Nocioni dal jen 2 body s úspěšností 1/8 z pole. "Asi jsme tuhle poučnou zkušenost potřebovali," prohlásil po utkání Skiles.

Detroit hraje v semifinále konference už pošesté za sebou, mladý tým Bulls do něj postoupil poprvé od roku 1998.
Střelci:
Pistons -
Hamilton a Billups 20, Prince a Wallace 13, Maxiell 12, McDyess 6b. a 10d., Delfin 6, Webber 5
Bulls - Deng 18, Hinrich 15, Wallace 9, Gordon 7, Duhon, Thomas a Sefolosha 5, Nocioni 2'
střelba: 44% - 33% (trojky: 8/18 - 5/17)
TH: 15/18 - 18/28
doskoky: 46 - 38
asistence: 24 - 13
ztráty: 16 - 22
22076 diváků

Houston - Utah 99:103 (konečný stav série 3:4)
(22:29, 21:24, 24:22, 32:28)
Mladý tým Utah Jazz dokázal vyhrát sedmý rozhodující zápas série prvního kola play-off na palubovce Houstonu a poprvé od roku 2000 postupuje do semifinále Západní konference. V něm se utká se senzačním přemožitelem Dallasu, týmem Golden State Warriors.

V sérii mezi Houstonem a Utahem vyhráli až do 6.utkání všechny souboje domácí týmy, ale 7.zápas toto pravidlo porušil a Jazz se stali teprve 7.týmem za posledních 7 let, který otočil sérii ze stavu 0:2 na zápasy. Zásluhu na tom má především dvojice Carlos Boozer - Deron Williams, která svým výkonem dala zavzpomínat na legendární duo Malone - Stockton.

Jazz se stali také teprve 19.týmem v historii (z 97 zápasů), který vyhrál rozhodující 7.zápas na palubovce soupeře - do play-off přitom postoupili poprvé po 4 letech. "Je to velké vítězství pro naše mladé hráče," řekl po zápase kouč Jerry Sloan, který je v Utahu už neuvěřitelnou 20.sezonu. "Ani bych nemohl být šťastnější..."

Na druhé straně prožívá další hořké zklamání hvězdný Tracy McGrady - sedminásobný účastník All-Star podal výborný výkon, zaznamenal 29 bodů a 13 asistencí (12/25 z pole), ale ještě nikdy v kariéře nedokázal postoupit z prvního kola play-off. Jeho bilance je 0/6, už třikrát prohrál v rozhodujícím 7.zápase série. Podruhé za 3 roky mu nestačilo ani vedení 2:0 na zápasy.

Utkání bylo nejvyrovnanější ze všech v sérii a jeho klíčovou postavou byl Carlos Boozer, který zaznamenal 35 bodů a 14 doskoků - jen 2 hráči v historii dokázali podat podobný výkon v 7-utkání na palubovce soupeře (35+14 a více - Patrick Ewing a Dolph Schayes), ale oba své zápasy prohráli.

Boozer v posledních 90 sekundách doskočil 2 klíčové míče v útoku a pak proměnil i 2 rozhodující trestné hody 20 sekund před koncem. Boozer proměnil 13 z 23 střel z pole, Deron Williams zaznamenal 20 bodů a 14 asistencí (7/13). Stejnou střelbou z pole a celkem 16 body a 11 doskoky se blýskl "probuzený" Mehmet Okur.

Za domácí zaznamenal pivot Yao Ming navzdory nepříjemnému zranění kolena 29 bodů a 6 doskoků (9/20 z pole, 11/13 šestky), Shane Battier přidal 16 bodů (trojky 4/7) a Rafer Alston 11 bodů (trojky 2/8).

Hosté včerejší rozhodující souboj daleko lépe začali a v 1.půli vedli až o 16 bodů (posedmé v sérii vyhráli 1.poločas!) - ve druhé půli však vystupňovali svůj výkon obě domácí hvězdy. McGrady a Yao nastříleli 13 z prvních 15 bodů svého týmu ve 3.čtvrtině a do poslední části hry se šlo za stavu 67:75.

Rockets v úvodu závěrečné čtvrtiny předvedli šňůru 7:0 a Rafer Alston dokonce se štěstím trojkou o desku vyrovnával na 80:80. V následujícím útoku byl faulován Yao a poslal svůj tým do vůbec prvního vedení v zápase od úvodní minuty.

Rockets vedli až o 5 bodů, ale Andrej Kirilenko trojkou 5 minut před koncem už znovu vyrovnával na 88:88. O dvě minuty později přidal další trojku Okur a poslal hosty definitivně do vedení. Rockets dvakrát snížili na rozdíl jediného bodu, ale Boozer dokázal ve spolupráci s Mattem Harpringem doskočit v klíčové chvíli míč.

Druhou šanci Jazz dokonale využili, když Okur trefil další trojku a zvýšil na 99:95. Yao na začátku poslední minuty dvěma šestkami snížil, ale Boozer doskočil v útoku další daleko odražený míč a 20 sekund před koncem trestnými hody definitivně rozhodl.

McGrady sice 9 sekund před koncem ještě jednou snížil, ale domácí už neměli čas - navíc nepochopitelně zazmatkovali a trvalo jim dlouhý 8 vteřin, než stihli faulovat Kirilenka a ten sekundu před koncem uzavřel ze šestek skóre.

Série proti Golden State začíná už v pondělí, Utah má díky lepší bilanci ze základní části výhodu domácího prostředí. Letos mají zatím oba týmy vyrovnanou bilanci 2:2.
Střelci:
Rockets -
McGrady 29b. a 13as., Yao 29, Battier 16, Alston 11, Head 5, Hayes 4, Mutombo 3, Howard 2
Jazz - Boozer 35b. a 14d., Williams 20b. a 14as., Okur 16b. a 11d., Kirilenko a Harpring 8, Fisher a Giriček 7, Millsap 2
střelba: 47% - 51% (trojky: 7/21 - 5/11)
TH: 24/33 - 18/24
doskoky: 33 - 40
ztráty: 9 - 10
18307 diváků

VÝSLEDKY:

BOJ. Carlos Boozer, hráč hostujícího Utahu Jazz, se snaží střelecky prosadit přes obranu Yao Minga (vlevo) a Shane Battiera z Houstonu Rockets. Utah vyhrál utkání NBA 103:99.