Kamil Švrdlík (vpravo) z Pardubic a Javonte Douglas z Olomoucka bojují o míč.

Kamil Švrdlík (vpravo) z Pardubic a Javonte Douglas z Olomoucka bojují o míč. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Basketbalisté Pardubic se rozhodli vydat českou cestou

  • 1
Američané na rozehrávce, na křídlech i pod košem? Bývávalo. Teď už v týmu pardubických basketbalistů působí pouze jediný, který má všechno zastřešovat z lavičky: zkušený 63letý kouč Kenneth Scalabroni.

„Už nějakou dobu jsme cítili, že potřebujeme změnu, zejména bylo třeba se nějakým způsobem vyhranit,“ uvedl na předsezonní tiskovce Martin Marek, generální manažer BK JIP Pardubice.

„V minulosti jsme měli dvě období. Nejprve jsme za trenéra Dušana Bohunického dávali hodně příležitostí mladším hráčům, poté za Levella Sanderse jsme spíše podepisovali hotové zahraniční hráče, protože jsme se snažili působit v soutěžích FIBA. Nyní jsme chtěli nastavit výhled na delší období, řekněme tří čtyř let, a začít budovat novou týmovou identitu na pevných základech,“ navázal.

Trenér Scalabroni podepsal dvouletou smlouvu s opcí, čímž mělo pardubické vedení - společně s angažováním Adama Konvalinky do funkce asistenta - vyřešenou první část. Tu druhou ošetřily letní příchody reprezentačního rozehrávače Tomáše Vyorala, jenž se zúčastnil úspěšného světového šampionátu v Číně, a pivotů Prokopa Slaniny a Petra Heřmana (ten ihned odešel hostovat do Brna, kde klub bude jeho vývoj monitorovat).

„V létě jsme si dali jasnou prioritu, podepsat buď reprezentanta, nebo hráče s potenciálem pro reprezentaci. Jakmile se objevila příležitost získat Tomáše Vyorala, byla to pro nás jasná volba,“ sdělil manažer Marek.

Po Vyoralově podpisu se objevovaly i negativní reakce ve smyslu, že nově příchozí vezme minuty talentovanému Viktoru Půlpánovi. Z toho však v klubu strach nemají.

„Nejsou to typově úplně stejní basketbalisté. Viktor je víc klasický rozehrávač, zatímco Tomáš dokáže být i skórer, alternovat na pozici dva. Ale dokážou hrát i spolu. Zápasů je hodně a z našeho pohledu je mít dva reprezentační rozehrávače v nejlepším produktivním věku výhoda. Oba jsou dobří obránci, Pulpy byl dokonce vyhlášen obráncem roku v celé lize,“ připomněl Marek.

Slanina byl podle něho trochu mimo radary ostatních klubů. „Ale my ho sledovali dlouhodobě. V NCAA se prosazoval v dobré konferenci, prošel Itálií, byl součástí úspěšného ročníku 1995, který tady byl ve finále mistrovství Evropy kadetů v roce 2011. Má obrovský potenciál, disponuje herní inteligencí a je hodně komunikativní, takže i za jeho příchod jsme nesmírně rádi,“ poznamenal Marek.

Těžko soudit, na co bude ryze český mančaft s jediným cizincem, chorvatským křídelníkem Ozrenem Pavlovičem, v nové sezoně na palubovce stačit. Basketbalisté pochopitelně chtějí do elitní nadstavbové skupiny A1, dál to je otevřené.

„Pro klub to bude trpělivý proces. Pro mě je důležité, abychom získávali týmovou identitu na hřišti i mimo něj. A na to je specialista Ken Scalabroni,“ uvedl Marek.

Kouč Scalabroni: Důležitý je správný mix

Americký trenér českých juniorek Ken Scalabroni

Už kdysi v pražském USK proslul jako trenér, který umí výborně pracovat s nadějnými mladými hráči. A přestože si neosobuje výraznější vliv na jejich kariéry, sluší se připomenout, že rukama Kennetha Scalabroniho prošli borci jako Tomáš Satoranský, Vojtěch Hruban, Ondřej Balvín nebo Martin Kříž, kteří před pár týdny zářili na světovém šampionátu v Číně.

Někdejší člen americké námořní pěchoty, který se narodil v Bostonu, teď dostal příležitost formovat talenty v Pardubicích. Zatím se mu zamlouvá to, na co narazil.

„Jsou tu dobří mladí hráči. V přípravě dřeli, chtěli být na palubovce prospěšní a snažili se porozumět tomu, co po nich chci,“ nastínil Scalabroni. Zároveň však zdůraznil: „Máme ale i solidní veterány, kteří je mohou vést. Mám rád, když si kabinu řídí hráči, a ne trenér. Tam, kde to takhle funguje, je mužstvo mnohem efektivnější. Tady je Radek Nečas a Kamil Švrdlík, kluci, co už mají za sebou spoustu zápasů a jejich hlas má váhu. Důležitý je správný mix.“

Scalabroni chce hráčům pomoci zlepšit se po fyzické, technické i mentální stránce, ovšem jeho prvořadou ambicí je něco jiného. Vytvořit semknutý tým, který bude schopen bojovat o vítězství v každém zápase až do finálního klaksonu.

„Ve chvíli, kdy se tohle podaří, můžeme plnit výsledkové cíle. Tím prvním je postup do skupiny A1 v nadstavbové části,“ řekl. 


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž