Nymburk nezvládl finiš a má komplikace

• 13
Ostende - Basketbalisté Nymburka si porážkou v Ostende 81:83 výrazně zkomplikovali postup do vyřazovací části Poháru ULEB. Český mistr prohrál ve druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži po třech výhrách. Pokud příští úterý doma porazí vedoucí tým skupiny Dynamo Moskva, do play off se dostane.

Středočeši v devíti odehraných zápasech nasbírali pět výher a čtyři porážky, ale před závěrečným kolem základní skupiny mají situaci stále pevně ve svých rukou. Po dnešku však budou hodně smutnit, neboť ještě v předposlední minutě drželi jednobodové vedení. Belgičtí mistři ale v divokém utkání plném zvratů dvěma klíčovými trojkami nakonec důležité vítězství získali pro sebe.

Zápas musel nadchnout. Oba týmy ukázaly velké odhodlání prát se s nepříznivým stavem. Nymburk nepoložilo to, že ve druhé čtvrtině nabral třináctibodové manko především kvůli tomu, že jeho rozhozená obrana nedokázala krýt trojkové pokusy soupeře. Hosté se ale zvedli, ještě do přestávky téměř stačili srovnat krok a skvělým výkonem ve třetí čtvrtině odskočili do sedmibodového trháku oni. Hlavní postavou Nymburka byl opět neudržitelný Slovák Radoslav Rančík, který během 30 minut nasázel skvělých 27 bodů.

Psychickou odolnost ukázali i Belgičané. V poslední desetiminutovce dokonale využili slabé chvíle Nymburka a během čtyř minut díky čtrnáctibodové šňůře odskočili do pětibodového vedení. V hlavní roli byli Brunner a McCray, kteří nymburskou defenzivu rozkládali dalekonosnými pokusy.

Hlavní vrchol atraktivního šlágru ale teprve měl přijít. V předposlední minutě zápasu bouřící halu zchladily trojky nymburských opor Sokolovského a Macka, které svými přihrávkami připravil Křemen, téměř celý zápas nevyužitý náhradník na lavičce. Nymburk však omráčeného soupeře dorazit nedokázal. V trojkovém festivalu se naopak smáli domácí, když stejné kousky zopakovali Brunner s Ivorym.

Ani pětibodová ztráta ale Středočechy do kolen úplně nesrazila. Necelé čtyři vteřiny před koncem hosté snížili na 81:82, ovšem Ostende ještě jedním proměněným trestným hodem Greena cenné vítězství dokázalo udržet. Domácí se tak s vypětím všech sil udrželi ve hře.

Večer jim zvedl náladu po odpolední informaci ze sídla vedení soutěže, které rozhodlo o opakování jejich vítězného duelu s Boloňou. Ta prý prohrála neprávem, protože její trojka ze závěru zápasu měla podle šéfů ULEB platit a vítězství belgického klubu o dva body se tak anuluje. Ostende se musí připravit na to, že se duel bude hrát znovu.

Trenér Nymburka Muli Karucin své hráče příliš nechválil, přestože měli blízko k vítězství. "Tým, který chtěl vyhrát víc, nakonec vyhrál. Ostende mělo lepší trojky než během celé sezony a my jsme odehráli asi nejslabší zápas v ULEBu. Po třetí čtvrtině jsme měli vést o víc bodů, a když ve čtvrté dostanete 33 bodů, tak to na výhru stačit nemůže," řekl Kacurin.

Také tahoun Nymburka Radoslav Rančík si všiml několika nedostatků ve hře, hlavně v závěru. "Odehráli jsme celkem dobrý zápas, ale na konci jsme udělali až moc chyb. Je to pro nás těžká prohra," uvedl Rančík.

Telindus Ostende - ČEZ Nymburk 83:81 (16:14, 42:41, 50:57).
Nejvíce bodů: Brunner 20, Green 15, Petrovič a Ivory 11 - Rančík 27, Mack 16, Lee 13, Benda 10, Rozhodčí: Cicoria (It.), Zamojski (Pol.), Medan (Chorv.). Trestné hody: 14/11 - 23/20. Fauly: 23:22. Trojky: 10:9.

Další výsledky 9. kola: Beghelli Boloňa - CZ Bělehrad 76:77, Dynamo Moskva - Panellinios Atény 107:73.