Nymburk je ve finále, naděje Brna žije

Nymburk - Mattoni Národní basketbalová liga mužů zná prvního finalistu. Po přesvědčivé výhře nad Opavou se jím stali basketbalisté Nymburka, kteří vyřadili obhájce titulu v poměru 3:0 na zápasy a zopakují si tak loňskou finálovou účast. Ve druhém semifinále tým A Plus Brno odmítl konec finálového snu a prvním vítězstvím nad Mlékárnou Kunín si vynutili pokračování série.

ECM Nymburk - BK Opava 103:52
(21:11, 49:27, 79:38, stav série 3:0)

Nymburští basketbalisté nenechali nikoho na pochybách, že i semifinálovou sérií s obhájcem titulu chtějí projít suverénním způsobem 3:0 na zápasy. Již po pěti minutách hry vedli Středočeši 10:3 (Nečas 5 bodů), přičemž již úvod utkání jednoznačně naznačil, že neprostupná obrana ECM bude pro Opavany neřešitelným problémem. Hosté dokázali nastřílet za úvodních deset minut hry pouze jedenáct bodů, naopak domácí hráči si vypracovali až desetibodové vedení, o něž se zasloužil košem v poslední vteřině pivotman Trnka. Ten nakonec strávil na palubovce necelých 17 minut, ovšem i tak byl se 24 body nejlepším střelcem zápasu.

Ještě v 15. minutě byl stav po dvou koších Suchardy pouze 31:24, ovšem následující tříminutový úsek hry vyhráli svěřenci trenéra Ježdíka 14:1 a získali tak rozhodující náskok, který v dalším průběhu střetnutí neustále zvyšovali. Ve druhé polovině třetí čtvrtiny se dokonce Whitfieldovi a spol. povedla šňůra 17:0, po které opavští hráči definitivně klesli do kolen.

Nymburk se podle očekávání prosazoval zejména pod košem, kde Slezané neměli na Trnku se Zídkem odpovídající protizbraň. Obrovití pivoti ECM nastříleli dohromady 44 body, přičemž ani jeden z nich nestrávil na palubovce více než 19 minut! Při pohledu na statistiky je propastný zejména rozdíl v doskakování (39:15!!!, útočné doskoky 16:7), pod debakl Opavy se podepsalo rovněž 23 ztracených míčů i bídná úspěšnost střelby.

Body: Trnka 24, Zídek 20, Johnson 16, Nečas 12, Kubálek 7, Špička 6, Mujagič 6, Whitfield 4, Novotný 4, Vorlíček 4 - Beneš 17, Sucharda 15, Sokolovský 8, Klapetek 7, Staněk 2, Kramný 2, Czudek 1

Komentáře trenérů:
Michal Ježdík (trenér domácích): Myslím si, že jsme předvedli dobrou obranu, což je vidět na výsledku utkání. A díky tomu si mohli zahrát všichni hráči z lavičky. Chtěl bych jim poděkovat za dnešní výkon.
Jan Kozák (trenér hostů): Mužstvo si nevědělo rady s kvalitní obranou domácích. Gratuluji Nymburku k postupu.

A Plus Brno BC - Mlékárna Kunín 110:97
(26:20, 59:38, 87:71, stav série 1:2)

Brno chtělo po dvou porážkách bojovat o naději a především díky kolektivnímu výkonu se mu podařilo snížit stav série na 1:2. Oproti předchozímu duelu v Novém Jičíně se sice neprosazoval Warrick, ovšem vyrovnané pole střelců (celkem 6 hráčů dosáhlo v kolonce nastřílených bodů na dvouciferné číslo) se ukázalo být tou správnou zbraní na "cizineckou legii" Mlékárny Kunín.

Ve 4. minutě byl sice stav 4:9, ovšem následná šňůra 11:3 přinesla tříbodové vedení Brnu. V závěru první čtvrtiny pak vzali střeleckou taktovku do rukou Křemen s Adžičem, kteří za necelé dvě minuty nastříleli 9 bodů a tříbodové vedení svého týmu zdvojnásobili. Také začátek druhé desetiminutovky vyšel lépe týmu A Plus a po Křemenově koši v 15. minutě vedli domácí hráči slibným třináctibodovým rozdílem. Trojka Žarkoviče a tři body Pelikána (dvojka a trestný hod) sice ztenčily manko Novojičínských na 42:35, ovšem závěr poločasu se změnil v brněnskou exhibici. Po šňůře 17:3 v posledních čtyřech minutách si domácí basketbalisté vytvořili rozhodující náskok, který ve druhém poločase na rozdíl od úvodního duelu semifinálové série již nepustili.

Obavy o výsledek mohli mít svěřenci trenéra Pospíšila čtyři minuty před koncem, kdy prohráli úsek hry 2:9 a po dvou trestných hodem Bobba a trojce Hovaňáka to bylo necelé tři minuty před koncem pouze 101:93. Závěr však hostujícím střelcům nevyšel, naopak Pavlík pěti body a Warrick s Křemenem přesnými trestnými hody výhru A Plus pojistili.

Brno svého soupeře jednoznačně předčilo v doskakování (49:33), kde kralovali zejména Benda (15, z toho 6 útočných) a Adžič (10). Na druhé straně sice Callahan se šestnácti doskočenými míči dělal, co mohl, ale nikdo další se k němu nepřidal. Střelecky zářil Curtis Bobb, který s vynikající úspěšností zaznamenal 34 body, ani to však Mlékárné Kunín k třetímu, postupovému vítězství nepomohlo. Čtvrtý zápas je na programu o víkendu v Novém Jičíně.

Body: Křemen 22, Svoboda 19, Adžič 17, Pavlík 16, Benda 14, Černošek 12, Warrick 6, Gajdošík 4 - Bobb 34, Callahan 16, Hájek 15, Žarkovič 15, Pelikán 9, Hovaňák 4, Kovář 2, Šoška 2
Střelba za 3b.: 20/8:27/11
Střelba za 2b.: 53/29:45/18
Trestné hody: 38/28:33/28
Doskoky: 49:33
Osobní chyby: 25:29
5 chyb: 37. Černošek - 27. Šoška, 30. Hájek, 40. Hovaňák
TCH: 25. Hájek