Tomáš Satoranský (vpravo) z Chicaga brání Joshe Harta z New Orleans.

Tomáš Satoranský (vpravo) z Chicaga brání Joshe Harta z New Orleans. | foto: AP

Trudný rekordní večer. Satoranský prohrál souboj s rozhodčími

• 24
Bída basketbalového Chicaga pokračuje, pro pátou porážku v NBA v řadě si Bulls dojeli do New Orleans (108:123). Český rozehrávač Tomáš Satoranský zápas nedohrál, nevyhověl metru rozhodčích a pro šest osobních chyb povinně střídal už v polovině závěrečné části.

Při jednom ze svých nejslabších večerů sezony se Tomáš Satoranský nedostal do tempa, Bulls stihl pomoci jen šesti body, čtyřmi doskoky a jedinou asistencí. Odehrál 25 minut a proměnil dva ze šesti pokusů.

Pro Satoranského se přitom jednalo o rekordní večer: naskočil do svého 248. utkání v NBA - a o jeden duel překonal dosavadního držitele českého maxima Jiřího Welsche.

Kvůli zranění z posledního utkání Chicago postrádalo ústředního pivota Wendella Cartera Jr., kterého v základní pětce nahradil Thaddeus Young.

První poločas byl vyrovnaný a ještě před odchodem do kabin měli ve skóre mírně navrch hosté.  Po změně stran už ale mělo utkání jednoznačný průběh. Předposlední tým Západní konference New Orleans se utrhl sérií 15:3, celkem nastřílel ve třetí čtvrtině 44 bodů. Ve čtvrté části si vybudovali Pelicans náskok až 21 bodů a koncovku mohli odehrát v klidu.

Sestřih ze zápasu New Orleans - Chicago:

„Přehráli nás,“ přiznal nejlepší střelec Chicaga Zach LaVine, autor 32 bodů. „Soupeř udělal to, o co my se marně snažíme. Vlétli do druhé půle, trochu upravili hru v útoku a my se už nedostali do rytmu. Zase jednou stejný scénář,“ dodal.

Bulls mají nejhorší zápasovou bilanci v sezoně - 13 výher a 25 porážek. „Začíná se to opakovat. Říkáme si to pořád dokola, že je čas s tím už něco dělat. Nedokázali jsme nic změnit, reagovat na soupeře. Nicméně pořád máme šanci zabojovat o postup do play off a to je v tuhle chvíli pro naši kabinu nejdůležitější,“ uvedl Kris Dunn, který dal 15 bodů.

Thaddeus Young je doplnil 18 body. Finský pivot Lauri Markkanen dal 14 bodů, ale trefil jen dvě trojky z osmi pokusů.

Šestnácti ze svých celkových 29 bodů zatížil v klíčové třetí části chicagské konto Brandon Ingram. Muž zápasu stihl i 11 asistencí a osm doskoků. Sekundoval mu s 24 body J. J. Reddick, autor šesti trojek. Nováček Jaxson Hayes se dostal na 14 bodů a 12 doskoků. Dvouciferná střelecká čísla měli i jejich čtyři další spoluhráči.

Jen jediný rekord schází

Po překonání zápisu Jiřího Welsche v počtu odehraných zápasů (248 ku 247) je Tomáš Satoranský držitelem takřka všech českých rekordů v NBA.

Vévodí v celkovém počtu bodů (1766), doskoků (738), asistencí (982), zisků (214), trojek (165), úspěšných střel (657) i v odehraných minutách (5617). Jen maximum v blocích mu schází - na 84 úspěchů Jana Veselého má jeho 39 bloků daleko.

Satoranský je rovněž držitelem či spoludržitelem všech zápasových rekordů - v bodech (27), doskocích (12), asistencích (čerstvě vylepšeno na 14), blocích (3), ziscích (6), trojkách (5), úspěšných střelách (10) a odehraných minutách (48).

Houston přestřílel Atlantu 122:115 a souboj špičkových střelců Jamese Hardena s Traem Youngem nezklamal. Oba rozehrávači pokořili metu 40 bodů a zároveň zapsali triple double.

Houstonský Harden si při absenci Russella Westbrooka zapsal 41 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí. Spotřeboval však enormních 34 pokusů z pole, jen devět z nich proměnil (trojky 4/20). Clint Capela k úspěchu Rockets přispěl 22 body a 22 doskoky.

Atlantský Trae Young byl s 42 body nejlepším střelcem dne. Navíc se postaral o 13 doskoků a 10 asistencí. V zápase proměnil 11 ze 30 pokusů (trojky 4/11).

Sestřih ze zápasu Atlanta - Houston:

Nejlepší tým NBA - Milwaukee - se oklepal z porážky v San Antoniu a zvítězil na palubovce Golden State 107:98. Hvězdný Řek Janis Adetokunbo k tomu přispěl 30 body a 13 doskoky.

Dallas doma nestačil v koncovce na Denver a podlehl 106:107. Hosty táhl srbský pivot Nikola Jokič, který 26 ze svých 33 bodů nastřílel ve druhém poločase. Další triple double těsně utekl slovinskému mladíkovi Lukovi Dončičovi, jenž měl 27 bodů, devět doskoků a 10 asistencí.

Indiana - Miami 108:122
New Orleans - Chicago 123:108 (za hosty Satoranský 6 bodů, 4 doskoky, 1 asistence)
Orlando - Washington 123:89
Utah - New York 128:104