Americké basketbalistky (zleva) Sabrina Ionescuová, A'ja Wilsonová a Brionna...

Americké basketbalistky (zleva) Sabrina Ionescuová, A'ja Wilsonová a Brionna Jonesová po vysoké výhře nad Koreou. | foto: AP

Američanky spustily historickou kanonádu, Japonky padají ze stupňů vítězek

• 1
Americké basketbalistky s velkým přičiněním Brionny Jonesové a Alyssy Thomasové, opor USK Praha, rozdrtily na mistrovství světa v Sydney Jižní Koreu 145:69 a počtem nastřílených bodů vytvořily historický rekord šampionátu. O dva body předčily výkon Brazilek v utkání s Malajsií z roku 1990 (143:50). Vlastní maximum Američanky překonaly o 26 bodů. Asijskému soupeři nedaly šanci a v každé čtvrtině nastřílely nejméně 32 bodů. Stříbrný tým z tokijské olympiády Japonsko se nepodívá ani do čtvrtfinále.

Jonesová se na rekordním výsledku podílela z pozice náhradnice 24 body za 25 minut hry, byla nejlepší střelkyní zápasu a přidala i osm doskoků. Členka základní pětky Thomasová zaznamenala za 17 minut 10 bodů, osm doskoků a sedm asistencí. Dvouciferným počtem bodů přispělo k výhře osm hráček.

„To bylo skvělé, skvělé. Koš dala každá z nás a v tom je ta krása. Přispěla každá, od první po dvanáctou,“ radovala se autorka 20 bodů a osmi doskoků A’ja Wilsonová. „Každou z nás to vtáhlo. A myslím, že teď, protože máme kompletní tým, si to začíná sedat a začínáme se rozjíždět,“ dodala s poukazem na to, že Američanky poprvé po příletu tria šampionek WNBA odehrály zápas v úplném složení. Do předchozích tři utkání zasáhlo vždy jen devět hráček.

Kelsey Plumová zapsala 19 bodů plus devět asistencí, Breanna Stewartová 18 bodů a Shakira Austinová 16 bodů plus osm doskoků.

Úřadující trojnásobné mistryně světa z USA protáhly vítěznou sérii na šampionátech už na 26 zápasů a vyrovnaly rekordní šňůru 26 vítězství svých předchůdkyň z let 1998-2006. Naposledy prohrály v semifinále MS 2006 s Ruskem.

Do čtvrtfinále tým USA doprovodí ze skupiny A po třetích výhrách Belgie a Čína. Belgické semifinalistky posledního MS porazily Bosnu a Hercegovinu jasně 86:55, s 18 body a čtyřmi trojkami byla strůjkyní vítězství Hind Ben Abdelkaderová. Kyara Linskensová ji doplnila 13 body a sedmi doskoky.

Asijské vicemistryně Číňanky přehrály Portoriko suverénně 95:60. Li Jüeru pomohla 16 body a osmi doskoky. Portoričanky nespasila ani Trinity San Antoniová s 19 body, tahounka Arella Guirantesová zvládla jen 12 bodů.

Ve skupině B už je rozhodnuto o všech postupujících. Ke Kanadě se připojily Francouzky, Srbky a také domácí Australanky, které ukončily neporazitelnost severoamerického týmu a po vítězství 75:72 se po třetí výhře za sebou ujaly vedení v tabulce díky nejlepšímu skóre.

Austrálie duel otáčela, jedno dvouciferné vedení smazala do poločasu, druhé v závěru zápasu. Ezi Magbegorová zaujala 16 body, sedmi doskoky a pěti bloky, Samantha Whitcombová přispěla 15 body. Steph Talbotová nastřádala 11 bodů, devět doskoků a osm asistencí. Kanaďanky vedly Nirra Fieldsová se 17 body a Bridget Carletonová se 16 body.

Vicemistryně Evropy z Francie porazily Japonsko 67:53, pro stříbrné olympijské medailistky třetí porážka znamená, že play off bude bez nich. Mohou se už pouze bodově dotáhnout na Srbky, s nimiž v Sydney prohrály vzájemný zápas.

Francouzky jako vždy táhla rodilá Američanka Gabby Williamsová se 16 body, Iliana Ruppertová přidala 15 bodů a 12 doskoků.

Srbky, mistryně Evropy, udělaly krok k postupu vítězstvím 81:68 nad Mali. Pomohly si deseti trojkami, z toho šest jich trefila autorka 20 bodů Saša Čadová. Tina Krajišniková ji doplnila 17 body a 12 doskoky. Sika Konéová na straně poražených stihla 13 bodů a 11 doskoků, ale taky sedm ztrát.