Srbský pivotman Nikola Jokič odevzdává míč.

Srbský pivotman Nikola Jokič odevzdává míč. | foto: FIBAReuters

I Srbové jsou zranitelní, zaskočili je Španělé. Jokič se nechal vyloučit

• 11
Španělští basketbalisté připravili na mistrovství světa první porážku obhájcům stříbra Srbům a po vítězství 81:69 postoupili se stoprocentní bilancí do play off z prvního místa ve své osmifinálové skupině J. Ve čtvrtfinále se utkají s Poláky, kteří v duelu neporažených týmů ve skupině I nestačili na Argentinu.

Jihoamerický celek pod vedením veterána Luíse Scoly zvítězil 91:65 a jeho dalším soupeřem budou srbští spolufavorité letošního turnaje.

Srbové se v první čtvrtině šlágru ujali vedení 20:9, ale od začátku druhé části měli navrch bronzoví olympijští medailisté Španělé.

Program

čtvrtfinále - 10. září

13:00 (Tung-kuan): Argentina - Srbsko

15:00 (Šanghaj): Španělsko - Polsko.

Dařila se jim obrana a soupeře, který se dosud pyšnil více než šedesátiprocentní úspěšností střelby z pole, udržel na 40 procentech.

Srbové dali v předchozích čtyřech zápasech vždy nejméně 90 bodů, tentokrát se prosadil pouze Bogdan Bogdanovič, autor 26 bodů, 10 doskoků a 6 asistencí. Nikdo další neskóroval dvouciferně.

Už ve třetí čtvrtině skončil zápas pro hvězdného pivota Nikolu Jokiče. Srbský tahoun se dožadoval potrestání faulu Marca Gasola tak vehementně, že obdržel technickou chybu. A protože měl tou dobou na kontě už nesportovní faul, byl vyloučen.

Nikola Jokič neunesl faul Marca Gasola:

Ve vyrovnanějším španělském kádru byl lídrem rozehrávač Ricky Rubio s 19 body.

Devětatřicetiletý pivot Scola nastřílel Polákům 21 bodů. Jeho tým zápasu rovněž dominoval v obraně, přinutil soupeře k 23 ztrátám a jeho náskok dosáhl až 31 bodů.

Sestřih ze zápasu Argentina - Polsko:

Po Japonsku a Austrálii se dalším jistým účastníkem olympijských her v Tokiu 2020 stali Nigerijci a Íránci. Pozici nejlepšího afrického týmu na turnaji si zajistila Nigérie vítězstvím 86:73 nad Čínou.

Na úkor domácí reprezentace obsadil jediné přímé postupové místo vyhrazené Asii Írán po výhře 95:75 nad Filipínami.