Ústecký basketbalista Michal Čarnecký podepisuje etický kodex hráče NBL. | foto: Sluneta Ústí nad Labem

Jágra nenapodobí. Září na basketbalovém hřišti, ale už míří do montérek

  • 0
Vede hlasování pro basketbalovou All-Star Game a je jen o vlas druhým asistentem ligy. Přesto už od podzimu bude zařezávat v nejnižším přeboru v dresu rodného Krnova a v trochu jiném pracovním „ohozu“ i v rodinné firmě. Aspoň takový je plán hodně překvapeného ústeckého rozehrávače Michala Čarneckého, jejž podle všeho čeká posledních pár týdnů „tančení“ po prknech NBL.

O svém novém životě, strojírenském byznysu, zapálené manželce a omluvě ústeckým fanouškům bude však hovořit už nyní...

Michale, v hlasování do All-Star vedete o parník před druhým Jiřím Welschem, co na to říkáte?
Až mě to zaskočilo. Co na to říct? Moc mě to těší, ale musíme to brát i trochu s rezervou. V té kategorii Mazáků nás starších rozehrávačů není moc. Záleží tak na úhlu pohledu - buď mám velkou rodinu a tolik přátel, anebo něco v lize není v pořádku, když vedu o tolik. (směje se)

Teď se rouháte!
Ne, samozřejmě mockrát děkuju všem za hlasy, že mě v tom zápase chtějí vidět.

Organizuje vám někdo podporu alespoň v minimálním okruhu rodiny a přátel?
Já sám určitě ne. Vím jen, že manželka se v rodinném kruhu snaží a i někteří známí mi hlasy poslali. Upřímně ale říkám, že já se koukám hlavně na naši sezonu s Ústím. All-Star je spíš takové zpestření.

Udržíte vedení?
Ani nevím, kdy hlasování končí. Třináctého března? Tak to je ještě dlouhá doba. Jistě by mě ale potěšilo, kdybych první místo udržel.

Zdá se, že fanoušci si nepřejí váš konec, již s předstihem ohlášený na letošek.
Je pravda, že ohlasů mám k tomu hodně a řada lidí mi říká, ať ještě nekončím. Bohužel situace je tak daná a já se s tím pomalu smiřuju a připravuju se na jiný život. Nemůžu říct na sto procent, že letos skončím - třeba se ještě stane, že mě někdo přemluví a dá mi skvělou nabídku. Já ale v zázraky nevěřím a na 99 procent to proto vypadá, že opravdu skončím.

I jako druhý asistent ligy, o pouhých osm setin zaostávající za skoro-olympionikem Šiřinou?
I přesto. Ani tohle mě nezlomí. Je to tak dané.

Hlasování All-Star Game NBL

Žebříček hráčů s největším počtem hlasů ke 4. březnu

(procenta udávají, kolik z hlasujících hlasovalo pro daného hráče)

1. Michal Čarnecký (Ústí/Mazáci) 23,69 procenta

2. Jiří Welsch (Nymburk/Mazáci) 16,86

3. Luboš Stria (Děčín/Mazáci) 13,20

4. Jakub Houška (Děčín/Mazáci) 12,80

5. Pavel Bosák (Ústí/Mazáci) 11,62

6. Tomáš Vyoral (Děčín/Mladé pušky) 11,22

7. Jimmie Hunt (Kolín/Mazáci) 10,72

8. Ladislav Pecka (Ústí/Mladé pušky) 10,66

9. Pavel Slezák (Prostějov/Mazáci) 10,60

10. Lukáš Palyza (Prostějov, Mladé pušky) 10,38

11. Tomáš Pomikálek (Děčín/Mladé pušky) 10,21

12. Radek Nečas (Pardubice/Mazáci) 9,93

13. Ivo Prachař (Brno/Mazáci) 9,93

14. Andrew Barham (Ústí/Mladé pušky) 9,93

15. Michal Křemen (Brno/Mazáci) 8,63

16. Brett Roseboro (Prostějov/Mladé pušky) 8,40

17. Dušan Pandula (Pardubice/Mazáci) 8,29

18. Jan Jiříček (Ústí/Mladé pušky) 7,84

19. Petr Benda (Nymburk/Mazáci) 7,73

20. Roman Marko (Prostějov/Mazáci) 7,39

Jak velkou úlohu ve vašem rozhodnutí sehrál zdravotní stav?
Po pravdě, větší váhu v tom má rodina, ale i to zdraví má člověk jedno, za peníze si ho nekoupím a já si ho chci vážit a ještě si ho užít s rodinou. Nejde to donekonečna. Nejsem Jarda Jágr, abych po palubovkách běhal do 44 let. Zdraví by mi už tolik nedovolilo, a abych to protahoval o jednu dvě sezony, nedává smysl.

Co radí vaše manželka, která je třeba na sociálních sítích ve věcech Slunety velmi aktivní?
Je pravda, že tím žije a tu poslední sezonu, teď už vlastně jen poslední měsíc nebo dva, si užívá spolu se mnou ve velké míře. My teď ale chceme založit rodinu, vrátit se domů do Krnova a nastoupit do rodinného byznysu. Není to ale tak, že by mě žena tlačila do toho, abych už skončil. Prostě jsme se tak oba dohodli.

Jakým byznysem budete od léta žít?
Strojírenským.

To jste teď u Pand samý strojař. I kolega Votroubek se v létě chystá nastoupit do rodinného podniku ve stejném oboru.
Standu čeká rodinný podnik na prodej strojů. Můj tchán má trochu jiné zaměření - jde o slévárenskou firmu a CNC stroje (chytré obráběcí). Je to výrobně zaměřené a hodně se to týká hliníku.

Bude pro vás základ v All-Star Game pěkným završením kariéry, když už se sezona Slunety nevyvíjí podle vašich představ?
Jasně. Mě moc mrzí, že nám to v Ústí nevychází. Chtěl bych se teď za to fanouškům omluvit, protože celý rok chodí, fandí a jsou skvělí. Basket je tu na vzestupu, motá se kolem něj hodně lidí a právě od našich fanoušků mi přišlo hodně hlasů, za což jsem jim moc vděčný. Chtěl bych jim to vrátit jak v dresu Ústí, tak při All-Star. Když jsme po posledním zápase v Opavě seděli s tátou na tribuně, moc jsme se tomu smáli, že si zahraju All-Star NBL a pár měsíců po tom budu hrát nejnižší přebor za Krnov, což bude docela velký skok.

Dokážete se na to přes léto přeorientovat? Na případnou nevraživost soupeřů a podobně?
No, budu muset. Jak tam přijdu a ti starší pánové mě zmydlí, ani se mi na hřišti možná nebude moc dobře běhat.

Dokonce prvních pět hráčů podle počtu obdržených hlasů do All-Star se rekrutuje z řad Mazáků. Po vás je druhý Jiří Welsch, třetí Luboš Stria, čtvrtý Jakub Houška a pátý Pavel Bosák. První Mladou puškou je až šestý Tomáš Vyoral. Staří pardálové tedy vládnou?
To mě dost zaskočilo! Hlavně bych ani nevěřil, že zrovna já, Michal Čarnecký, můžu vyhrát hlasování do All-Star Game. Hrozně mě to ale těší a budu si to moc se spoluhráči i příznivci užívat. O to víc, že je to u nás v Ústí, s našimi skvělými fanoušky.

Vstupenky na All-Star Game

Koná se v pondělí 28. března

Tento týden odstartoval předprodej vstupenek, který probíhá v síti Ticketpro, a lístky tak je možné si zakoupit on-line. Hlediště Sportcentra Sluneta je rozděleno do dvou kategorií. Vstupenky do 1.kategorie stojí 150 korun, do 2. kategorie pak 90 korun.

Kam by to v lize dotáhl aktuální základ Mazáků s vámi, Welschem, Striou, Houškou a Prachařem?
No to nevím. Všechno jsou to zvučná jména, ti hráči toho mají hodně za sebou. Záleželo by, jak by si to sedlo herně, ale myslím, že tak zkušení hráči by to zvládli a hráli bychom hodně vysoko. A že bych byl v téhle pětce ve 30 letech jasně nejmladší? To bych asi musel nosit balony i pití na lavičku a podával bych ručníky. (směje se)

Hráči vítězného týmu v All-Star Game obdrží luxusní hodinky Lotus. Hodily by se do budoucí manažerské pozice?
To určitě ano, taková odměna by potěšila. Mě ale před nástupem na manažerskou pozici čekají montérky, protože si budu procházet všechny pracovní pozice ve firmě.

Fotogalerie

Ještě k horkému ligovému dění. Jak vidíte šance týmu na play-off, když nyní ztrácíte tři výhry na Ostravu s lepším vzájemným skóre, kdy vás ale také čekají výjezdy do Prostějova, Pardubic i Kolína a doma máte Děčín nebo Opavu?
Je pravda, že už to nemáme moc ve svých rukou. My jsme si před posledními deseti zápasy sedli s kluky a trenérem v šatně a řekli si, že to musíme hodit za hlavu a musíme jít zápas od zápasu. Kvůli fanouškům bychom se chtěli do play-off ještě probít, ale bude to s tím losem nesmírně těžké. Třeba ale nějaký zápas překvapíme a doma bychom ty důležité bitvy chtěli zvládnout. A uvidíme, jak bude hrát Ostrava, jestli ještě někde neklopýtne. Teď se - a upřímně říkám bohužel - Nové huti v zápase s námi čerstvě zranil pivot Oluič, což pro ni bude oslabení, tak třeba ještě máme šanci.

Na závěr ještě něco s plusovým znaménkem - po třech čtvrtinách ligy jste měli čtvrté nejvyšší návštěvy atakující průměr jednoho tisíce fanoušků. Lze tedy očekávat, že All-Star bude vyprodané?
O tom jsem přesvědčený. Lidi tu basket táhne, kousek odsud je Děčín jako další basketbalové město. A co vím, hodně lidí přijede třeba z Mostu, Turnova, Liberce a okolí. Takže vyprodáno bude určitě.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)