Basketbalista Indiany Troy Murphy a Kevin Garnett z Bostonu bojují o míč.

Basketbalista Indiany Troy Murphy a Kevin Garnett z Bostonu bojují o míč. | foto: Reuters

Knicks si vyšlápli na Detroit, Boston prodloužil vítěznou sérii

• 19
Basketbalisté Detroit Pistons zaspali na palubovce New Yorku úvod a než se vzpamatovali, prohrávali téměř o 30 bodů. Jejich zlepšený výkon po přestávce přinesl zdramatizování závěru, ale Knicks nakonec uhájili výhru 104:92. Obhájci titulu z Bostonu vyhráli už dvanáctý zápas v řadě, i když k tomu na hřišti Indiny potřebovali prodloužení.
New York (9/11) - Detroit (11/8) - 104:92
(29:12, 36:31, 16:20, 23:29)

Chris Duhon zaznamenal 25 bodů a 9 asistencí, Quentin Richardson přidal 23 bodů a Knicks přerušili sérii tří porážek v řadě cenným vítězstvím nad favoritem z Detroitu, i když téměř promarnili náskok 29 bodů z druhé čtvrtiny.

Wilson Chandler a Al Harrington trefili v koncovce důležité trojky a Knicks prodloužili "nedělní trápení" Pistons - tým z Detroitu má letos v nedělních zápasech bilanci 0/5, zatímco v ostatních dnech v týdnu 11/3.

Harrington nastřílel 18 bodů, Chandler 17 a David Lee přidal 12 bodů a 19 doskoků. Právě v doskakování a ve střelbě trojek byly hlavní zbraně domácích, kteří zaskočili "pospávající" Pistons drtivým úvodem a nasázeli mu 65 bodů už za první poločas.

Hosté se ale dokázali vzpamatovat a navzdory vyloučení Richarda Hamiltona za dvě technické chyby snížili ve čtvrté čtvrtině až na rozdíl 5 bodů, když za druhý poločas neztratili ani jeden míč, zatímco domácí 15 (!!). Jejich velký comeback ale nakonec vyšel naprázdno.

Tayshaun Prince zaznamenal za hosty 23 bodů a 10 doskoků, po 17 bodech přidali Arron Afflalo a Allen Iverson, s nímž v sestavě mají Pistons bilanci jen 7/8. Hamilton přidal 16 bodů za 29 odehraných minut. New York trefil 12 trojek z 24 pokusů, zatímco Pistons měli bilanci jen 2/16 a na doskoky prohráli 36:51.

Indiana (7/13) - Boston (20/2) - 117:122 po prodl.
(22:32, 35:23, 24:23, 24:27, 12:17)

Ray Allen nastřílel své letošní maximum 35 bodů (7 trojek) a Celtics prodloužili svou velkou vítěznou sérii už na 12 zápasů v řadě, i když se na palubovce týmu, který je letos už jednou porazil, pořádně nadřeli.

Kevin Garnett zaznamenal 17 bodů, 20 doskoků a 5 získaných míčů, Paul Pierce přidal 17 bodů a 8 asistencí a Eddie House nastřílel 15 bodů. Obhájci titulu vévodí celé NBA se skvělou bilancí 20/2.

Za domácí nastřílel ve velké formě hrající Marquis Daniels 26 bodů (jeho letošní maximum), který trojkou od poloviny hřiště korunoval velký nápor Pacers ve druhé čtvrtině - domácí prohrávali až o 17 bodů, ale do šaten šli s vedením 57:55. Danny Granger přidal celkem 20 bodů, ale trefil jen 7 z 22 střel z pole.

Pacers jsou jedním ze dvou týmů, které zatím v této sezóně dokázali Celtics porazit, a znovu se jim dařilo překonávat jejich obávanou obranu - v utkání si udrželi úspěšnost střelby z pole 50,6% a nastříleli proti ní nejvíce bodů, kolik v této sezóně Boston obdržel.

V koncovce 4.čtvrtiny domácí sahali po výhře, když je náhradník Jarrett Jack čtyřmi šestkami za sebou poslal do vedení 105:102, ale hosty zachránil trojkou 7 sekund před koncem Paul Pierce. V prodloužení pak minutu před koncem trefil klíčovou trojku na 116:111 Ray Allen.

Pacers nakonec doplatili na 20 ztracených míčů (Boston 17) a na trojkovou střelbu 6/23 (Celtics trefili 13 trojek z 25 pokusů). Pacers od své úterní senzační výhry nad Lakers prohráli 3 zápasy v řadě, ale se špičkovými týmy současné tabulky ligy - dvakrát z Bostonem a jednou s Clevelandem.

Toronto (8/11) - Portland (15/7) - 97:98
(31:20, 19:28, 25:30, 22:20)

Také v Torontu se odehrálo velké drama se šťastnějším koncem pro hosty - o nejtěsnější výhře Blazers rozhodl 8 sekund před koncem trojkou rozehrávač Steve Blake. Portland tak pokazil domácí debut novému kouči Raptors Jayi Trianovi. padesátiletý Triano je prvním kouče kanadské národnosti v NBA.

LaMarcus Aldridge nastřílel za hosty 20 bodů, Blake jich přidal 19 a náhradník Rudy Fernandez 16, z toho 11 za druhou čtvrtinu, v níž Blazers dotahovali dvoucifernou ztrátu z úvodu. Brando Roy nastřílel 15 bodů a Greg Oden zaznamenal 10 bodů a 10 doskoků.

Za domácí nastřílel Jermaine O´Neal své letošní maximum 26 bodů (10/18 z pole) a přidal i 8 doskoků a 6 bloků, ale ani to nakonec Raptors k přerušení série porážek. Po třech výprascích na palubovkách silných západních týmů Toronto prohrálo už 4.zápas v řadě.

Chris Bosh nastřílel za domácí 19 bodů, Jose Calderon přidal 15 bodů a 13 asistencí, ale Torontu nepomohlo ani vedení o 16 bodů z úvodu druhé čtvrtiny. Naopak v závěrečné části hry otočili desetibodovou ztrátu, ale Blakeova trojka je srazila do kolen - v posledních sekundách se netrefil Bosh, který 27 sekund před koncem posílal Raptors do vedení 97:95.

L.A.Lakers (17/2) - Milwaukee (9/13) - 105:92
(24:16, 19:15, 31:23, 31:38)

Kobe Bryant zaznamenal 20 bodů a své letošní maximum 8 asistencí, Derek Fisher přidal 19 bodů a Lakers potvrdili svou výbornou formu a suverénní vedení v Západní konferenci.

Jejich startovní bilance 17/2 je vyrovnáním nejlepší bilanci po 19 zápasech v historii tohoto slavného klubu - Lakers zahájili bilancí 17/2 také sezónu 1985/86, z prvních 20 zápasů vyhráli alespoň 17 už pošesté, včetně mistrovských sezón 1971/72 a 2001/02.

Konečné skóre včerejšího zápasu nevypovídá o tom, jak jasný průběh měl - základní pětka domácích své protějšky jasně přehrávala, za první půli domácí povolili Bucks jen 31 bodů a po třech čtvrtinách už Lakers vedli o 20 bodů 74:54. V závěru trochu korigovali skóre náhradníci a hosté nastříleli 38 bodů za poslední čtvrtinu.
Všichni hráči ze základní pětky domácí nastříleli dvouciferný počet bodů, zatímco z hostující ani jediný - Michaela Redda udrželi Lakers na 2 bodech, Richarda Jefferson na 3 a Andrewa Boguta na 6 bodech.

Andrew Bynum zaznamenal 14 bodů a 14 doskoků, Pau Gasol 12 bodů a 9 doskoků a Vladimír Radmanovič 11 bodů. Nejlepším střelcem hostů byl s 15 body, Joe Alexander, Luc Richard Mbah a Moute přidal 14 bodů.