Hráli jako smyslů zbavení, žasl Welsch nad kousky Hrubana či Bohačíka

Jiří Welsch se podepisuje fanouškům a fanynkám. | foto: ČBF / Jan Mudra

27 2019
Úspěšné tažení české reprezentace na mistrovství světa v Číně udělalo z basketbalistů i nové domácí vzory pro mládež. A Jiří Welsch by si přál, aby basketbalová komunita vytěžila ze šestého místa svěřenců Ronena Ginzburga co nejvíc i do dalších let.

„Doteď jsme měli Honzu Veselého, který byl támhle v Turecku. Tomáše Satoranského, který byl někde za oceánem v Americe. Ale myslím, že tento šampionát ukázal, že můžeme mít i tady doma hrdiny a hráče, ke kterým mladí basketbalisté můžou vzhlížet. Vytvořil naše domácí hrdiny a nové vzory pro mladé basketbalisty,“ řekl Welsch.

„Jak do letoška snili kluci, že budou smečovat jako Tomáš Satoranský, tak můžou přemýšlet a na hřištích za barákem vyvolávat, že budou dávat trojky jako Vojta Hruban nebo Jarda Bohačík,“ doplnil Welsch, který ve středu v pražské hale Královka společně s dalším bývalým hráčem NBA a trenérem Audiem Norrisem podpořil slavnostní draft čtvrtého ročníku celosvětového projektu školní basketbalové akce Jr. NBA League na českém území.

„Možnost pro naše děti, školy i náš basketbal se spojit se značkou NBA je vždycky jedinečná. To, že děti dostávají tuto příležitost už v deseti nebo jedenácti letech, je prostě skvělé,“ prohlásil Welsch, někdejší hráč Golden State, Bostonu, Clevelandu a Milwaukee.

Pro nadějné basketbalisty jsou velký příkladem i současní reprezentanti. „Může to být jeden ze střípků skládanky. Všichni jsme na nějaký významnější úspěch čekali. To, jak kluci hráli v Číně, vzbudilo velkou vlnu pozitivních emocí,“ podotkl Welsch.

Fotogalerie

„Ale je potřeba na to navázat kontinuální prací nás všech, ať už České basketbalové federace, klubů, trenérů a rodičů. Všichni se musíme spojit v té české basketbalové komunitě a pokusit se z toho úspěchu vytěžit maximum,“ prohlásil předseda komise vrcholového basketbalu chlapců v ČBF.

Welsch přiznal, že šesté místo na mistrovství světa nečekal. „Musím říct, že mě to absolutně zaskočilo. Věděl jsem, že tým je silný. Že má silného ducha, velice kvalitní hráče a megastar (Tomáše Satoranského z Chicaga). Ale abychom se dostali takhle daleko a zůstali v turnaji do posledního víkendu, to nečekali ani největší optimisti,“ řekl Welsch.

Pořád prý přemýšlí, co k tomuto úspěchu vedlo. „Byla tam kombinace toho, že jsme se postupem ze základní skupiny dostali na nějakou pozitivní vlnu, která s každým dalším výkonem a výsledkem jen rostla. Z kluků spadlo jakékoliv další očekávání a mohli hrát uvolněně,“ prohlásil.

„Proti nám hráli všichni ti favoriti - do té doby neporažená Brazílie, Řecko jsem vnímal jako jednoho z kandidátů na titul. Měl jsem pocit, že proti nám hráli a čekali, až my složíme zbraně a sami sebe porazíme, ale to jsme samozřejmě neudělali,“ podotkl Welsch.

Sám se v Číně občas nestačil divit, jak váleli jeho bývalí reprezentační spoluhráči.

„Boči (Bohačík), Vojta (Hruban) hráli jak smyslů zbavení. S jakým sebevědomím stříleli a pohybovali se po hřišti, to bylo úžasné sledovat. Ondra Balvín hrál nejlepší basketbal svého života, Patrik Auda podal skvělé výkony a zbytek týmu také,“ řekl o bývalých spoluhráčích Welsch.

Podobnou euforii v týmu prožíval při mistrovství Evropy v roce 2015, kde Češi i s Welschem v sestavě skončili sedmí. „Toto bylo ale mistrovství světa, takže dimenze je tady trošku jiná. Obzvlášť v tom, jak to vnímají lidi venku. Navíc to vzbudilo pozornost i u lidí mimo tu basketbalovou komunitu, to je nejdůležitější,“ doplnil.

Jiří Welsch na vyhlášení českého basketbalisty roku.

Jiří Welsch na vyhlášení českého basketbalisty roku.

Čeští basketbalisté si v Číně vybojovali možnost hrát příští rok v červnu v kvalifikaci o olympijské hry v Tokiu. „Po mistrovství světa by byla olympiáda samozřejmě další střípek. Už být v té kvalifikaci je dobré, protože nás čeká potom za další rok jiný vrchol, mistrovství Evropy 2021 v Praze. Je dobré, že kontinuita kolem národního týmu může pokračovat během následujících let,“ uvedl Welsch.

Věří, že v kvalifikaci, která bude teprve rozlosována, má Ginzburgův tým šanci uspět. „Je to miniturnaj a pod vlivem momentální formy a nějakých pozitivních pocitů se dá uhrát v podstatě cokoliv. Je to o čtyřech zápasech. Tento tým ukázal, že všechny předpovědi postaví na hlavu,“ dodal Welsch.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bojujeme jako hladoví tygři. Cílem Českých Budějovic je záchrana

Po sedmi letech se do Českých Budějovic vrátila třetí nejvyšší basketbalová soutěž. Do druhé ligy se vrhli hráči...

Z tropů do babího léta. Čínští hoši zpět v akci na domácí půdě

První útok, první koš a za potlesku českých fanoušků se raduje Jaromír Bohačík, nepřipomíná vám to něco? Některé věci...

Skvělý vstup do Ligy mistrů. Basketbalisté Nymburka naložili Bambergu

Basketbalisté Nymburka s chutí zahájili další putování Ligou mistrů. V pražské hale Královka to odnesl účastník...

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz