Řecko - Francie

Řecko - Francie - Řecký basketbalista Nikolaos Zisis se raduje po vítězství v semifinále mistrovství Evropy nad Francií. | foto: Ivan Milutinovic, Reuters

Finále šampionátu: Řecko - Německo

• 14
Bělehrad - Basketbalisté Řecka dovedli své překvapivé tažení evropským šampionátem v Bělehradě až do finále. Úspěšným tříbodovým pokusem pouhé tři sekundy před koncem jim zajistil vítězství nad Francií Dimitrios Diamantidis, který stanovil výsledek semifinálového duelu na konečných 67:66. V boji o zlato je čeká Německo, které o bod porazilo Španělsko 74:73.

Řekové už v základní skupině Francii porazili, ale ta dnes měla k postupu do boje o zlato mnohem blíže.

Minutu před koncem francouzský tým ještě vedl o sedm bodů (60:53) a mírné vedení si udržoval i dál, jenže celý zápas rozhodla Diamantidisova střela a po letech 1987 a 1989 poslala Řeky potřetí do finále.

Před osmnácti lety získali na ME zlato, o dva roky později stříbro.

Německo má také jeden titul, v roce 1993 triumfovalo v domácím prostředí. Dnes byl opět jeho nejzářivější hvězdou Nowitzki, který nastřílel 27 bodů, zatímco žádný z jeho spoluhráčů se nedostal ani na deset.

Právě Nowitzki v druhé půli vymazal španělský náskok, ale Němcům nakonec málem nestačilo ani vedení 70:59. Čtrnáct vteřin před koncem po koši Navarra, který dal posledních deset bodů svého týmu, dokonce prohrávali, ale poslední slovo měla opět hvězda Dallasu.

Finálový zápas začne v neděli ve 21:00.