Maria Vadějevová (vpravo) z Jekatěrinburgu se přetlačuje s Alyssou Thomasovou z...

Maria Vadějevová (vpravo) z Jekatěrinburgu se přetlačuje s Alyssou Thomasovou z USK Praha. | foto: FIBA

Když prohra, tak pořádná. USK Praha po debaklu klesl na třetí pozici

• 1
Basketbalistky USK Praha ve čtvrtém kole Euroligy podlehly obhájkyním titulu z Jekatěrinburgu 59:87 a v Rusku přišly o neporazitelnost v sezoně. V zápase prohrávaly až o 39 bodů, nejvyšší porážku za posledních devět let však odvrátily. Ve skupině A klesly ze druhé pozice na třetí.

Pražanky před zápasem v Rusku vyhrály všech 13 soutěžních zápasů v sezoně, šly proto do utkání o první místo ve skupině A v dobrém rozpoložení. Ale proti jednomu ze dvou hlavních favoritů na titul nezachytily začátek. Domácí tým už v úvodu druhé čtvrtiny odskočil na dvacetibodový rozdíl a nedal soupeři sebemenší šanci.

„S rozdílem ve skóre rozhodně nejsme spokojené. Doufaly jsme v lepší výkon, ale nastoupily jsme do utkání s přílišným respektem k soupeři a to byl hlavní problém. Už po první čtvrtině byl zápas rozhodnutý. My se chytly až ve druhé půli,“ konstatovala trenérka Natália Hejková.

Ruský tým dominoval pod košem, kde přestřílel USK 46:20 a doskakování ovládl v poměru 50:30. Zářila hlavně dvacetiletá pivotka Maria Vadějevová, autorka 18 bodů a 14 doskoků. Americká křídelnice Kayla McBrideová přidala 16 bodů a pět asistencí.

Český celek střílel spíše z dálky, ale s úspěšností pouhých 32 procent. V útoku se nedařilo ani nejlepší střelkyni týmu Alysse Thomasové, která dala jen osm bodů, i když průměr má dvacet.

Dokonce hrozilo, že Pražanky utrpí nejhorší porážku od roku 2009, kdy podlehly Rivasu Madrid o 38 bodů.

Sestřih zápasu Jekatěrinburg - USK Praha:

Ovšem pak daly posledních sedm bodů zápasu a debakl kosmeticky zmírnily. Přispěly k tomu i Tereza Vyoralová, která odehrála první euroligové minuty po dlouhém zranění kolena, a další česká reprezentantka Renáta Březinová. Ta naskočila do Euroligy vůbec poprvé, přesto v koncovce dala pět bodů za tři minuty.

Euroliga basketbalistek - 4. kolo

Skupina A:
UMMC Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 87:59 (26:9, 44:24, 71:36)
Nejvíce bodů:
Vadějevová 18, McBrideová 16, Meessemanová a Torrensová po 13, Grinerová 8 - Kateřina Elhotová a Hanušová po 9, Thomasová 8. Fauly: 16:12. Trestné hody: 6/6 - 7/6. Trojky: 5:5. Doskoky: 50:30.

Castors Braine - Orenburg 69:71
Villeneuve - Polkowice 45:48
Schio - Bourges 55:66

Skupina B:

Dynamo Kursk - Fenerbahce Istanbul 64:63 (za hosty Vaughnová 6 bodů, 1 doskok, 1 asistence)
Riga - Carolo 93:62
Salamanca - Šoproň 70:78
Hatay - Olympiakos Pireus 71:55