Českou jízdu nezastavily ani obhájkyně

• 17
Pyrgos - Ani obhájkyně titulu mistryň Evropy nezastavily vítězné tažení českých basketbalistek na ME v řeckém Pyrgosu. Svěřenky trenéra Bobrovského zdolaly Francii 85:73, když o svém dalším triumfu rozhodly především ve třetí čtvrtině. V ní si po nerozhodném poločasu vypracovaly třináctibodový náskok.

Jako jediné ve skupině A zůstávají Češky po čtyřech odehraných kolech bez porážky. O tom, z jaké příčky postoupí do čtvrtfinále rozhodně jejich středeční souboj s Polskem, který začne ve 20.30 SELČ.

Vstup do utkání vyšel lépe českému týmu, který těžil z lepšího podkošového doskakování a dobré spolupráce hlavně s pivotkou Blahůškovou. Slibný sedmibodový náskok ze sedmé minuty (13:6) ale český tým rychle ztratil.

Francouzky přitvrdily v obraně a rozhodující podíl na srovnání skóre měla Melainová,
která s jistotou proměnila trestné hody; navíc při bránění jejích riskantních průniků nasbírala Hamzová tři osobní chyby.

Třináctibodovou šňůrou v závěru první čtvrtiny získaly Francouzky pětibodový náskok 23:18, který se však bojovně hrajícímu českému týmu podařilo korigovat úspěšným průnikem Machové a tříbodovou střelou Pavlíčkové.

Zlepšeným doskakováním a hlavně bojovností získaly české basketbalistky v úvodu druhé čtvrtiny zpět šestibodový náskok, když se akce dirigentky týmu Hamzové dařilo zakončovat hlavně Veselé, Pavlíčkové a Blahůškové.

Kritický moment ale přišel po zranění Machové, která po souboji s Melainovou utrpěla tržnou ránu v obličeji. Trenér Bobrovský musel sáhnout k nouzovému řešení, do hry poslal rozehrávačku Uhrovou a poprvé na letošním mistrovství Evropy i Vítečkovou.

Jenže tato sestava nestačila na největší hráčské trumfy francouzského týmu a výsledkem byla poločasová remíza 38:38.

Po změně stran už nastoupil český tým opět v nejsilnějším složení i s Machovou a rychlou kombinační hrou získal postupně devítibodový náskok. Kromě dobré útočné hry měla na rozhodujícím zvratu největší podíl hlavně fyzická kondice českého týmu -
hráčky se i po ztracených míčích stačily bleskově vracet do obranného postavení a důrazem při bránění nepouštěly soupeřky do střeleckých pozic.

Francouzky viditelně znervózněly, chybovaly s výjimkou Melainové a Sauretové i v koncovce. Ovšem ani slibný šestnáctibodový náskok ještě neznamenal jistotu. Francouzky se v závěru ještě jednou pokusily o zvrat, největší nebezpečí hrozilo
z přesné střelby Sauretové z dvoubodového i tříbodového území. Jenže české hráčky taktickou hrou spojenou s vysokým herním nasazením náskok udržely.

"Hráčky zaslouží absolutorium za svůj výkon. O výsledku rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme fantasticky bránili a rychlými protiútoky získali důležitý náskok. V závěru už zkušené francouzské hráčky na naše méně zkušené nestačily," uvedl po zápase trenér Jan Bobrovský.

"Připadalo mi, že Francouzsky nastoupily do druhého poločasu méně koncentrované a potom už zápas nebyl tak obtížný," uvedla kapitánka Hana Machová, jež dohrála zápas s modřinou na obličeji.

Kompliment složil českému týmu po zápase i trenér Francouzek Alain Jardel. "Prohra mě nemrzí, neboť jsme prohráli s jedním z hlavních favoritů na medaili. Český tým hraje velice dobře v obraně, výborně doskakuje a přesně zakončuje. Nemá prostě slabinu," tvrdil trenér Jardel.

Česká republika - Francie 85:73 (23:25, 38:38, 66:53)
Body:
Blahůšková 22, Veselá 15, Hamzová 14, Machová a Pavlíčková po 12, Klimešová 7, Večeřová 3 - Melainová 19, Sauretová 19, Antibeová 12, Lesdemová 8, Le Dreanová, Lawsonová a Godinová po 4, Gomiová 3. Rozhodčí: De Coster (Belg.) a Jasevičius (Lit.). Fauly: 21:19. Trestné hody: 19/17 - 19/18. Trojky: 8:3. Diváci: 800.