České hráčky neztratily ve skupině ani bod

• 9
Tursa - České basketbalistky prošly na mistrovství Evropy v Turecku základní skupinou bez zaváhání. V pěti zápasech neztratily ani bod, v posledním pátém utkání porazily lotyšskou reprezentaci 76:45. Do dalších bojů tak postoupily suverénně z prvního místa a po dni volna je v pátek čeká čtvrtfinále.

Soupeřem českých basketbalistek v pátečním čtvrtfinále mistrovství Evropy v Ankaře bude od 19.30 domácí Turecko. Turkyně skončily čtvrté ve skupině B, české reprezentantky vyhrály bez porážky skupinu A.

Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Litva - Polsko, Španělsko - Lotyšsko a Rusko - Francie.

Hned od začátku zápasu české basketbalistky rázně odmítly jakékoli předběžné kalkulace o tom, že si mohou dovolit prohrát až o 18 bodů, a přesto postoupí z prvního místa.

"Měly jsme z utkání trochu obavy, neboť v předcházejícím zápase proti Řecku odvedlo Lotyšsko perfektní výkon. Byl jsem hlavně překvapen, že naše i menší hráčky soupeřky předčily nejen v rychlosti, ale také v doskakování," řekl po utkání novinářům trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský.

Do utkání vstoupil český tým s razancí a důrazem v obraně. Po vedoucím koši Němcové sice trojkou otočila výsledek poprvé a naposledy v utkání Jansoneová, ale české hráčky už žádnou další naději svým soupeřkám, které v úterý jasně přehrály Řecko, nedaly.

"Mohu být spokojen, že se nám opět vrátila herní pohoda a výkonnost, kterou jsme předvedli hned v prvním utkání proti Francii," dodal Bobrovský.

Rychlé protiútoky s přehledem zakončovala vedle Němcové, Veselé a Kulichové hlavně Vítečková, která v první čtvrtině střelecky zářila nejen z tříbodového, ale i dvoubodového území.

Po osmi minutách vedly už české basketbalistky 23:7 a Lotyšky působily na hřišti často doslova bezradně.

Pokud se soupeřky odvážily do podkošového prostoru, stačily české hráčky jejich střelecké pokusy blokovat. Proto také lotyšská koncovka měla v prvním poločase pouze osmnáctiprocentní úspěšnost a také střelkyně z tříbodového území české basketbalistky pečlivě bránily.

V poločase už měl český tým osmadvacetibodový náskok. Po změně stran sice pokračovaly české hráčky v pohodovém basketbalu, pod dojmem vysokého vedení už ale hra ztratila tempo z prvního poločasu a Lotyšky alespoň částečně srovnaly krok. Stačily už ale pouze přibrzdit další narůstání náskoku.

Trenér Jan Bobrovský dal postupně příležitost všem hráčkám z lavičky, na rozehrávce se vedle sebe objevily v závěrečné čtvrtině Borecká s Uhrovou. Smůlu měla pivotka Kulichová, pro kterou šest minut před koncem kvůli zbytečným osobním chybám utkání skončilo.

Spokojenost s výkonem i výsledkem vyslovila také kapitánka týmu Hana Machová. "Nevyhovuje nám, když je soupeř slabý, nebo se snaží o zpomalovací hru. Lotyšky mají podobný herní styl jako my. Sázejí na útočné pojetí, rychle dopředu, hodně střílejí. Pohlídaly jsme si doskakování a výsledek se dostavil," řekla Machová.

Přiznala, že se soupeřek trochu obávala. "Lotyšky mají mladý a dost drzý tým. Po rychlém začátku jsme jim ale nedaly šanci, aby se chytly. Musím ale říci, že soupeřky hrály dost zákeřně, po doskocích chytaly za ruce a v osobních soubojích žďuchaly do protihráček," řekla Machová.

Skupina A:

Česko - Lotyšsko 76:45 (25:12, 46:18, 62:35)
Nejvíce bodů:
Vítečková 18, Pavlíčková 15, Veselá 10, Kulichová 10, Němcová 6, Machová 5, Mokrošová 4, Večeřová 3, Borecká 3, Uhrová 2 - Teilaneová 12, Jekabsoneová 12, Kublinová 6, Basková 6. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Mrdak (SČH). Fauly: 16:11. Trestné hody: 13/8 - 11/7. Trojky: 6:2. Diváci: 550.

Polsko - Řecko 59:49 (35:29)
Bibrzycká 19, Krupská-Tyszkiewiczová 12, Karpiňská 11 - Samorukovová 16, Maltsiová 15, Sarekguová 12.

Francie - Německo 79:48 (38:31)
Godinová 14, Antibeová 13, Dijonová 12, Dumercová 10 - Frölichová 12, Askampová 9.