Janis Adetokunbo se zkouší prosadit přes Blakea Griffina. | foto: AP

Janis urval rekord play off, Milwaukee se touží pomstít Bostonu

• 16
Basketbalisté Milwaukee Bucks jsou po Bostonu dalšími účastníky čtvrtfinále play off NBA a stejně jako Celtics zvládli postoupit bez jediného zaváhání. Čtvrtý zápas v Detroitu vyhráli 127:104. Postoupit v nejkratším možném čase mohl i Houston, ten ale prohrál v Utahu 91:107. Jazz tak snížili sérii na 1:3.

Detroit potřeboval zvítězit, aby ještě odvrátil konec sezony, a tak na nejlepší tým základní části od začátku vletěl a v první čtvrtině si vypracoval náskok až 12 bodů.

Vedení si udržoval až do třetí čtvrtiny, pak ale zavelel Janis Adetokunbo a nastartoval obrat. Spolu s Erikem Bledsoem táhl úsek 23:4, která ve čtvrté čtvrtině definitivně zlomila odpor Pistons.

Hvězdný Řek celkem nastřílel 41 bodů (nový osobní rekord v play off), k tomu přidal devět doskoků a čtyři bloky. Stačilo mu na to necelých 32 minut na hřišti.

Milwaukee soupeře přehrálo na blocích 10:1. Do čtvrtfinále postoupilo poprvé od roku 2001. A 4:0 vyhrálo sérii naposledy v roce 1983.

„Pamatuji si mé první play off v roce 2015. Chicago nás tehdy v prvním kole vyřadilo v šestém zápase, když vyhrálo snad o 50 bodů. Kde jsme byli tehdy a kde jsme teď, to je neskutečný rozdíl,“ řekl Adetokunbo.

23.dubna 2019 v 06:15, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 20:57

THE GREEK FREAK @Giannis_An34 becomes the 1st player to score 40+ PTS in an #NBAPlayoffs game in less than 32 minutes! #FearTheDeer https://t.co/wlZil1m24y

Naopak Detroit vypadl potřetí za sebou v prvním kole bez jediného vítězství. Celkem prohrál 14 zápasů play off v řadě, což je nový rekord NBA. Naposledy uspěl v roce 2008. V dalším kole se Milwaukee utká s Bostonem, který vyřadil 4:0 Indianu.

Bucks a Celtics se loni utkali v prvním kole, série skončila 4:3 pro Boston. Oba celky si udržely domácí neporazitelnost. Tentokrát se však bude začínat v Milwaukee.

Co se nepovedlo Detroitu, zvládl doma Utah. Ten sice rovněž neudržel vedení o 14 bodů z první čtvrtiny a ve třetí části pustil Houston do vedení, pak ale dokázal opět zabrat a odehrál téměř ideální čtvrtou čtvrtinu, ve které Rockets a jejich hvězdu Jamese Hardena zcela vymazal.

Harden sice nastřílel 30 bodů, ale v poslední čtvrtině jen pět. Jeho tým nasbíral za poslední čtvrtku pouhých 12 bodů, zatímco sám Donovan Mitchell z Utahu dal za posledních 12 minut 19 bodů. Houston celkem nastřílel nejméně bodů od prosince, kdy dal také Utahu jen 91 bodů.

„Už jsme zjistili, jak na ně. Musíme pokračovat v týmovém basketbale, jaký jsme hráli dnes, a uvidíme, co série ještě přinese. Teď jedeme vyhrát do Houstonu,“ řekl Mitchell, který celkem zaznamenal 31 bodů. Jae Crowder přidal 23 bodů a Ricky Rubio 18 bodů a 11 asistencí.

Basketbalová NBA: 1. kolo play off