Kevin Ware (vpravo) z Brna využívá clony spoluhráče Stana Simpsona, brání ho...

Kevin Ware (vpravo) z Brna využívá clony spoluhráče Stana Simpsona, brání ho DeShawn Painter (vlevo) a Malcolm Canada z Ostravy. | foto: Jan Russnák / mmcité Brno

Vítěznou ligovou sérii Pardubic uťali basketbalisté USK

• 1
Basketbalisté USK Praha ukončili šestizápasovou sérii ligových výher Pardubic a ve 20. kole NBL porazili druhý tým tabulky 74:62. Východočeši, kteří ve čtvrtek přišli po porážce od Alby Fehérvár o šanci na postup do play-off ve FIBA Europe Cupu, prohráli v domácí soutěži teprve počtvrté v sezoně, naposledy byl nad jejich síly v listopadu Prostějov.

Pro USK byla výhra důležitá v boji o horní šestku týmů pro nadstavbovou část. Pražané o ní ve své hale na Folimance rozhodli ve třetí čtvrtině, v níž od poločasového stavu 33:35 šli do vedení 51:36.

Jaromír Bohačík se na třetím vítězství v řadě podílel 20 body. Ještě o jeden víc dal pardubický Dominez Burnett, ale neměl takovou podporu spoluhráčů, Pardubičtí také minuli devět šestek z dvaceti.

„V poločase jsem řekl hráčům, že takto nelze pokračovat a musíme zlepšit obranu a začít běhat. A v útoku stejně jako v obraně musíme hrát jako tým. To se podařilo změnit. Když jsme pak z vedení o dvanáct klesli na šest a Pardubice dotahovaly, nezačali jsme panikařit. To bylo klíčové,“ konstatoval trenér USK Mirsad Alilovič.

„Domácí hráli s ohromnou energií, hladem po vítězství a s chutí rvát se o každý míč. V tom nás přehrávali pod oběma koši jak v obraně, tak v útoku,“ řekl pardubický kouč Tomáš Bartošek.

V boji o skupinu A1 má nyní USK dvě kola před koncem základní části na šestém místě jednobodový náskok před Ústím nad Labem, s kterým se utká v příštím kole. Severočeši si pohoršili po porážce 84:88 v Jindřichově Hradci, za který Terrell Lipkins nastřílel 28 bodů.

Osmý Prostějov po obměně kádru utrpěl v Opavě dokonce už čtvrtou porážku za sebou (72:91) a už ho prakticky jistě čekají boje ve skupině A2.

Mistrovský Nymburk nezaváhal proti Svitavám a zvítězil 81:69, Děčín si pojistil třetí místo po triumfu 80:71 nad dosavadním sousedem v tabulce Kolínem.