Zlatá liga začíná opět v Oslo

  • 4
Praha - Začíná prestižní atletická Zlatá liga, stejně jako před rokem v Oslu. Oproti zvyklostem z posledních pěti let však bude mít pouze šest částí, vypadl závod v Monte Carlu. K podílu na vítězném jackpotu bude stačit vyhrát v jedné z dvanácti disciplin postupně v Oslu, Paříži, Římě, Berlíně, Curychu, Bruselu, a pak se zúčastnit Světového atletického finále, které se uskuteční 12. a 13. září. Komu se to podaří, získá podíl z jednoho milionu dolarů, dvojnásobek loňské částky. Prvního mítinku se v pátek v Oslu zúčastní také český tyčkař Adam Ptáček.

Jackpot byl navýšen z 50 kilogramů zlata v ceně přibližně 500 000 dolarů na dvojnásobek. Loni se o prémii podělili americká sprinterka Marion Jonesová, čtvrtkařka Ana Guevaraová z Mexika, marocký mílař Hicham El Guerrouj a Felix Sánchez z Dominikánské republiky, který nenašel přemožitele v běhu na 400 metrů
překážek.

Dvoudenní zářijové Světové atletické finále, které se uskuteční v Monaku, nahradí dosavadní finále Grand Prix IAAF.
 
Do letošní Zlaté ligy bylo zařazeno šest mužských a šest ženských disciplín. Atleti mají šanci získat podíl z milionu v běhu na 100, 800, 3000/5000 metrů a 110 metrů překážek, ve skoku o tyči a v hodu oštěpem, atletky budou bojovat o šest vítězství v řadě v bězích na 100, 800, 1500 metrů a 400 metrů překážek, ve
skoku do výšky a v trojskoku.

Finanční odměny dostane osm atletů v každém závodu, výše ocenění je dstupňována podle rozdělení disciplín na Premium, Classic a Promotional. Vítěz disciplíny
Premium dostane 15 000 eur a nejlepší v Classic si přijde na 7500 eur.
 
Zatímco loni kralovali celému seriálu čtyři atleti, letos nemusí vyhrát všechny díly Zlaté ligy nikdo. Z disciplín loňských vítězů je do seriálu zařazena pouze stovka žen, Jonesová je však na mateřské dovolené.

Šanci má vytrvalec Haile Gebrselassie z Etiopie, jemuž ale střídání běhů na 5000 a 3000 metrů nebude příliš vyhovovat. V Oslu poběží světový rekordman "pětku" letos poprvé.

Ani kvalitní ruský oštěpař Sergej Makarov nemusí všechny mítinky vyhrát, neboť v Paříži a v Římě bude házet i světový rekordman Jan Železný.
 
Dramatickou podívanou slibuje výška žen. Už pět skokanek letos pokořilo dva metry a v halové sezoně se přes magickou hranici dostalo dokonce šest výškařek.

Na mužské osmistovce se čeká boj Švýcara Andreho Buchera s Keňanem Wilfredem Bungeiem a Američanem Davidem Krummenackerem, mezi ženami se na dvě kola
utkají Maria Mutolaová z Mozambiku, Rakušanka Stephanie Grafová a Jolanda Čeplaková ze Slovinska.

Velkou šanci na jackpot bude mít turecká mílařka Süreyya Ayhanová, která loni ve svých čtyřech startech neprohrála.
 
Stařičký stadion Bislett v Oslo, jeden z nejznámějších v Evropě, zažije v pátek derniéru. Šestidráhový ovál pamatuje i páté místo Emila Zátopka v běhu na 5000 metrů na mistrovství Evropy v roce 1946, prvním velkém závodu pozdějšího čtyřnásobného olympijského vítěze.

Příští rok bude stánek, jenž ve své historii viděl celkem 61 světových rekordů, kompletně zmodernizován.

Jeden ze svých "svěťáků" tam hodil také oštěpař Jan Železný. Nejprve v roce 1990 výkonem 89,66 metru a o dva roky později poslal své náčiní téměř na dráhu k divákům. Tehdejší výkon 94,74 m však IAAF neuznala kvůli nepovolenému typu oštěpu.

Po Oslu bude Zlatá liga pokračovat 4. července v Paříži na stadionu St. Denis, dějišti srpnového mistrovství světa, třetí část je na programu 11. července v Římě. Berlínská Zlatá liga má pro letošní ročník výjimku a uskuteční se v neděli 10. srpna, neboť o dva dny dříve dostal přednost mítink Super Grand Prix v Londýně. Tradiční Weltklasse v Curychu je naplánována další týden opět v pátek 15. srpna, těsně před světovým šampionátem. Zlatá liga skončí 5. září v Bruselu, týden po pařížském mistrovství.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž