Světová atletika doping dobře zná

Praha - Pokud se potvrdí dopink u českého koulaře Miroslava Mence, bude to pro bývalého olympionika v jeho třiceti letech nejspíše znamenat konec kariéry. V historii atletiky by nebyl zdaleka prvním sportovcem, jehož závodní činnost skončila vinou dopinku. V této souvislosti si múžete přečíst přehled nejznámějších případů, kdy atleti museli ukončit kariéru kvůli dopinku.

Ben Johnson
Asi nejslavnější dopinkový hříšník. Poprvé byl přistižen na olympiádě v Soulu 1988, kde vyhrál běh na 100 metrů. K vítězství si ale pomohl užíváním anabolických steroidů a byl následně diskvalifikován. O pět let později se provinil při závodech v Montrealu a byl potrestán doživotně, což po několika odvoláních definitivně potvrdila IAAF v roce 1999.

Taťjana Samolenková-Dorovskichová
Ukrajinská běžkyně, olympijská vítězka ze Soulu 1988 (3000 m) a trojnásobná mistryně světa (1987 - 1500 i 3000 m, 1991 - 3000 m). Sotva čtrnáct dní před MS 1993 ve Stuttgartu jí bylo prokázáno užití zakázaného stanozololu. IAAF Dorovskichovou potrestala čtyřletým trestem, což znamenalo pro jednatřicetiletou atletku konec kariéry.

Sandra Farmerová-Patricková
Jedna z nejlepších amerických běžkyň na 400 m překážek. Na OH v Barceloně získala stříbrnou medaili, stejně jako o rok později na MS ve Stuttgartu, v roce 1993 se stala celkovou vítězkou Grand Prix. V květnu 1997 byla potrestána čtyřletým zákazem startu za neobyčejně vysokou hladinu mužského hormonu testosteronu, což pro čtyřiatřicetiletou závodnici znamenalo konec kariéry.

Randy Barnes
Americký koulař, který vyhrál olympijské hry v Atlantě 1996 a vlastní dvě medaile z mistrovství světa. Přistižen při dopinku byl již v roce 1990 (testosteron), po odhalení anabolického steroidu androstendiol v létě 1998 IAAF navrhla
doživotní trest. Od té doby nezávodil.

Mike Stulce
Další americký koulař. V roce 1990 byl za užití nedovoleného prostředku potrestán zákazem startu na dva roky, návrat oslavil na olympiádě v Barceloně 1992, kde získal zlatou medaili. O rok později se v Torontu stal také halovým mistrem světa, ale o pět měsíců později na otevřeném MS ve Stuttgartu byl doživotně diskvalifikován za užívání anabolik.

Cotrell John Hunter
Opět americký koulař. Manžel úspěšné sprinterky Marion Jonesové získal stříbro na halovém mistrovství světa 1995 v Barceloně, pak se dvakrát radoval na šampionátech pod širým nebem. V Aténách 1997 vybojoval bronz, a před dvěma roky v Seville se stal mistrem světa. Svoji sbírku však už nerozšíří, v březnu letošního roku byl potrestán za pozitivní test na nandrolon a okamžitě po verdiktu ukončil kariéru.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž