Český dálkař Roman Novotný prošel úspěšně kvalifikací na halovém ME v Paříži.

Český dálkař Roman Novotný prošel úspěšně kvalifikací na halovém ME v Paříži. | foto: Profimedia.cz

Škrobáková skončila sedmá, tři české atlety čeká finále ME v sobotu

• 2
Překážkářka Lucie Škrobáková skončila ve finále HME v Paříži sedmá časem 8,10 sekundy. Titul získala Carolin Nytraová z Německa za 7,80. Další tři čeští atleti se představí ve finále v sobotu: dálkař Roman Novotný, výškař Jaroslav Bába a Denisa Rosolová na trati 400 metrů.

Naopak vyřazen byli další čtvrtkař Pavel Maslák, půlkařka Lenka Masná a dálkař Štěpán Wagner.

Roman Novotný obsadil výkonem 790 centimetrů v kvalifikaci sedmou pozici.

"Přitom to byl jen takový zajišťovací pokus," zhodnotil svůj první kvalifikační skok. V dalších sériích se už nezlepšil. "Nesedlo mi to, přitom ten přešlápnutý pokus byl daleko," komentoval třetí skok. "Ale ve finále by to mohlo vyjít," uvedl k sobotnímu závodu.

Páteční fotogalerie

ÚTOK V TEPLÁCÍCH. Česká vícebojařka Zuzana Hejnová při výškařské disciplíně pětibojařského mistrovství Evropy v Paříži.
TO SNAD NENÍ PRAVDA. Antoinette Nana Djimou Idaová z Francie nemůže uvěřit, že se stala halovou mistryní Evropy v pětiboji..
NA TRATI. Vícebojařky se na halovém mistrovství Evropy perou s poslední disciplínou - během na 800 metrů.
JSEM NEJLEPŠÍ. Překážkář Petr Svoboda se raduje z titulu halového mistra Evropy.

Kvalifikaci vyhrál halový světový rekordman a šampion v trojskoku Teddy Tamgho z Francie.

Škrobáková coby obhájkyně stříbrné medaile z Turína uspěla po dopoledních rozbězích i v semifinále, když se na čtvrtém postupovém místě ve svém běhu vypjala k nejlepšímu času v sezoně 8,00. Ze svého letošního maxima ubrala sedm setin, před dvěma lety brala stříbro za český rekord 7,95.

Finále se jí už ale tolik nepovedlo. Trať zdolala za 8,10 a obsadila sedmé místo. Z titulu se raduje Carolin Nytraová z Německa před Tiffany Ofiliovou z Velké Británie a  Christinou Vukicevicovou z Norska.

Do sobotních bojů o medaile postoupil výškař Bába, který byl jedním z osmi skokanů, kteří v kvalifikaci překonali 227 centimetrů. Bába absolvoval tři úspěšné skoky, čistý zápis měli i další čtyři jeho soupeři. "Ten povrch mi ale úplně neseděl, dlouho jsem se s nim srovnával, ale na 230 cm dneska asi bylo," prohlásil Bába.

České páteční úspěchy

Rosolová si bezpečně doběhla pro finále z druhého semifinálového běhu, ve kterém sice byla po seběhu do vnitřní dráhy až čtvrtá, ale v závěru jí zbyl dostatek sil na útok na postupovou pozici a čas 52,81. Rychlejší byla jen ruská favoritka Olesja Krasnomovecová (52,53). V prvním semifinále byly všechny běžkyně pomalejší.

"Šlo to asi rychleji rozběhnout, i když mě trochu tuhnou nohy," řekla po závodu Rosolová. V závěru ještě zrychlila, aby měla lepší dráhu pro finále. Vůbec poprvé v kariéře poběží tři čtvrtky ve dvou dnech. "Snad mě dají dohromady do zítra, máme na to 24 hodin," věřila běžkyně. S trenérkou dohodne taktiku, ale prý se spíš přizpůsobí podle průběhu finále. "Chci obhájit tabulkové místo," poukázala na svoji čtvrtou pozici v žebříčku. "Když to bude lepší, tak jen dobře," dodala.