V roce 2008 coby patnáctiletá s rodiči uprchla z Etiopie do Nizozemska. O pět let později tam dostala občanství. A nyní pro svoji novou zemi vybojovala v Dauhá dvě zlaté medaile, když vítězně zvládla unikátní kombinaci 10 000 metrů - 1500 metrů.
Žádná jiná žena ani muž nemají z Dauhá v individuálních disciplínách dva světové tituly.
Jenže Hassanová také byla do minulé neděle svěřenkyní čerstvě usvědčeného dopingového čaroděje Alberta Salazara. A toto spojení ji v Kataru neustále pronásledovalo.
„Jsem čistá a pevně věřím v čistotu sportu,“ argumentuje. „Závodím od roku 2012. Byla jsem rychlá ještě před příchodem ke kouči Salazarovi. Uměla jsem osmistovku za 1:58 a patnáctistovku za 3:56. Postupně jsem se zlepšovala, proč byste mi neměli věřit? Dokážete si představit, kolikrát jsem byla testována?“
Přidává, že ke kontroverznímu portlandskému kouči přešla až v roce 2015, kdy už probíhalo vyšetřování. „Neměla jsem ani nejmenší ponětí, že by s jeho skupinou mělo být něco v nepořádku.“
Hassanová o sobě tvrdí, že odmalička byla tvrdohlavé dítě. Což se později projevovalo i její vzdorovitostí ve škole.
„Milovala jsem hodiny tělocviku, na nich jsem měla vždy stoprocentní docházku. Ale otravovaly mě umělecké předměty, kreslení, hudba. Nenacházela jsem v nich žádný smysl. Vždycky jsem říkala učitelům: Nechci na ně chodit, v životě se uměním živit nebudu.“
KOMENTÁŘ: Čaroděj Salazar a doping, to je i varování pro sponzory |
Později otevřeně sdělovala své názory i na mnohem závažnější témata. Když Donald Trump v roce 2017 omezil možnost cestování pro občany ze sedmi muslimských zemí, tak se coby muslimka trénující v USA v rozhovoru pro britský list Guardian ozvala: „Trumpovo chování vůči muslimům je špatné. Je velmi smutné a bolestivé, co dělá. V Nizozemsku se k nim chovají mnohem lépe. Přála bych si, aby se Trump ke každému choval jako sám k sobě.“
V Nizozemsku původně měla být zdravotní sestrou, chodila na zdravotní školu, ale v roce 2011 se přihlásila k půlmaratonu v Eindhovenu.
Senzačně ho vyhrála.
Od té doby začal její atletický vzestup. V roce 2014 se poprvé stala mistryní Evropy, v roce 2016 i halovou mistryní světa.
V Dauhá se tentokrát po triumfu na 10 000 metrů rozhodovala, zda jako svoji druhou trať poběží 5000 metrů, nebo 1500 metrů. Vybrala si tu kratší. A v sobotním finále dominovala v šestém čase historie a evropském rekordu 3:51,95 a s druhým největším náskokem na patnáctistovce v historii mistrovství světa - 2,77 sekundy.
„Patnáctistovka je náročnější fyzicky, zato desítka psychicky,“ porovnávala své dva zlaté běhy.
Psychicky náročný pro ni byl po Salazarově vyhnání ze šampionátu celý poslední týden.
„Najednou jsem si pokládala otázky jako: Příští rok je olympiáda, co mám teď dělat? Mám hned hledat nového kouče? Mám změnit trénink? S kým se mám poradit?“
Načež vyčinila Americké antidopingové asociaci USADA, že zveřejnění Salazarova odsouzení v průběhu mistrovství světa bylo vůči ní značně neetické, jelikož narušilo její koncentraci na nejdůležitější závody roku.
Vždycky říkala, co si myslí.