První atletické přikázání zní: Bolt nadevše

Usain Bolt | foto: AP

24 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Od berlínského starosty Woweraita dostal včera Usain Bolt za odměnu kus berlínské zdi. "Ještě nevím, co s ním udělám. Doufal jsem, že to bude malej kousek a ne tohle," uchichtl se. Co si také počít s kvádrem širokým3,6 metru, vysokým 1,2 metru a vážícím skoro tři tuny? Kdyby si ho "přibalil" do letadla, zaplatí za nadváhu 130 tisíc dolarů.

Pravda, může si to dovolit. Jen v Berlíně jich za tři zlaté medaile a dva světové rekordy vydělal 335 tisíc, tedy 5,9 milionu korun. Především tu však převrátil sportovní svět naruby. Bolt nadevše, tak zní první přikázání současné atletiky.

Když v pátek slavil 23. narozeniny, zapěl mu "Happy birthday" celý Olympijský stadion. Rozběh štafety tehdy nechal na kumpánech z týmu. Dlouho se vyspal, k obědu se nacpal kuřecími nugetami, pak prohnal po dálnici vypůjčené stříbrné ferrari s otevřenou střechou. To byl dárek od šéfa jeho ochranky.

Hyperaktivitu řešil lékař

Během necelých dvou let se z talentovaného jamajského sprintera stala celosvětová superstar, která polarizuje davy.

Teenageři ječí, když předvádí svá gesta a taneční kreace. "Superhrdina jako komický August, toť nová tvář atletiky," říká naopak sportovní filozof Günter Gebauer. Jedno je jisté: svými výkony zamířil do krajiny atletických legend. Byť sám Bolt namítá: "Ještě jí nejsem. To nejde za dva roky. Zas a znovu musím být šampionem."

Osobnosti české atletiky se přesto pro MF DNES shodly: Jamajčan je legendou už dnes. Třicet let stahovali nejlepší sprinteři na stovce desetinu z rekordu 10,00 na 9,90. Bolt sám srazil 16 setin za 15 měsíců! Devět. Pět. Osm. Když tato tři čísla zazářila minulou neděli na časomíře, berlínský stadion se ocitl v extázi.

Co to má být? "Ten běh přivedl atlety do stavu erotického vzrušení," psal list Der Tagesspiegel. "Usain, to je Zázrak," tvrdí Allyson Félixová, světová šampionka na 200metrů. "Je Davidem Copperfieldem atletické dráhy. Nenechává sice zmizet slona ani rozřezat mladou ženu, zato odstraňuje časové hranice," napsal Berliner Zeitung.

Jak to vše kdysi začalo? V Trelawny, vesničce na severozápadě Jamajky. Matka Jennifer, tehdy švadlena, si s malým Usainem nevěděla rady. "Jako dítě byl tak hyperaktivní.

Ale lékař řekl: Je to O. K." Otec Wellesley, jenž na malé rodinné plantáži pěstoval kávu a vlastnil obchůdek se smíšeným zbožím, tudíž stanovil pro syna tvrdá pravidla. "Usain je dodržoval, měl strach z mé hole," vypráví.

"Občas jsem ji musel použít. Rodiče na Jamajce drží děti zkrátka. Byl jsem krátce v USA a tam mě šokovalo, jak děti rozmazlují." Otec dělal, co mohl, aby vydělal dost peněz na synovu střední školu.

A Usain sportoval, aby vybil energii. Hrál kriket, basketbal, fotbal. Než začal závodně běhat... Před prvním startem na školním mistrovství Jamajky ho trenér musel hledat. Byl tak nervózní, že se kouči schoval. "Pak jsem vyhrál. Na stadionu bylo 33 tisíc lidí. Ten závod mě napumpoval sebevědomím." Dnes si Bolt užívá sám sebe v centru dění.

"Dokáže se vcítit do závodu," líčí Wallace Spearmon, bronzový z dvoustovky. "Jen se na něj podívejte před startem. Vychutnává si každého člověka křičícího jeho jméno. I proto je pak tak šíleně rychlý." Berlín nabídl desítky příhod, které to dokazují.

Svolávací místnost před finálovým závodem stovky. Bolt objevuje na stropě pavouka. S Asafou Powellem se ho usilovně snaží chytit, dokonce o něm začne zpívat píseň. Start stovky. Nahne se ke kameře a nahlas říká: "Let’s go." Tak jdeme na to. Pak zaklekne do bloků a udělá 41 kroků k času snů. Půlnoc po finále stovky.

U prodejny McDonalds v centru města zastavuje černý mikrobus, vystupují z něj čtyři Jamajčané a vhrnou se dovnitř. Bolt mezi nimi. Hosté začínají tleskat, gratulují mu. Objedná si šest kuřecích nuget. Každá z nich obsahuje 13 gramů tuku. "Po závodě mi prospívají," tvrdí.

V hotelu snídá každý den vajíčka, palačinky a chleba, obědvá sladké brambory. "Jsme flexibilní, začneme mu připravovat i nugety," slibuje záhy místní šéfkuchař.

Na stupních vítězů dělá Bolt Powellovi parohy, stejně jako při tiskové konferenci Spearmonovi. Na rozcvičení doráží ležérně v plážových kraťasech a botách. Před startem hraje počítačové hry a domino.
Než dojde na vyhlášení dvoustovky, na stadionu se půl hodiny ochotně podepisuje. Maskotu Berlinovi odstartuje stovku a chechtá se, když medvěd padne už před cílem.

Odneseme tě až domů

Kdykoliv stojí na startu finále, celý stadion si stoupá. Když ve štafetě nepřekoná světový rekord, tribunami proletí vlna zklamání.

Jamajčan si zuje tretry a odchází bos. "Strašně mě totiž tlačily." Při tiskové konferenci si nasadí novou kšiltovku štítem dozadu, cenovka mu visí přes oči. "Jste zklamaný, že nemáte další rekord?" ptají se ho.

"Mám další zlatou medaili, to stačí, ne? Jsem moc šťastný. O to víc, že jsem tak unavený. Nebyl jsem tu v nejlepší formě, ale povedlo se mi skvělé mistrovství." Nebyl v nejlepší formě??? "No jo. V Pekingu jsem ji měl mnohem lepší. Tady už umírám. Těch běhů bylo moc."

Také vás napadá, co asi nastane, až opět ve formě bude? Ale na to teď Bolt nemyslí. Na co tedy? "Jak dokončím sezonu, poletím domů, udělám si prázdniny, budu chodit do klubů, na pláž." Doma v Kingstonu, v jejich novém domě, na něj čeká přítelkyně Mitzy, která říká: "Naše láska je úplně normální a taková zůstane. Žádný rekord Usaina nezmění. Nikdy neměl ani potíže s jinými ženami."

Ale dá se to vůbec říci o muži, jemuž jamajská ministryně sportu slibuje u letadla červený koberec a kterému Jamajčané do Berlína vzkazují: "Od letiště až do tvého domu tě odneseme na ramenou!"? Což nebude jen tak. Boltovi běžně trvá v Kingstonu cesta z letiště domů půl hodiny autem. A to je podobně rychlým řidičem jako sprinterem...

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ze snu udělej cíl. O běžeckém závodu kolem nejvyšší hory Evropy

Když onu sobotu časně ráno nasedal Tomáš Šafránek v Chamonix do autobusu, byla ještě tma. Jakmile ale projeli tunelem...

První maraton pod dvě hodiny. Kipchoge prolomil historickou bariéru

Jako první procházka člověka po Měsíci... Tak vnímal Eliud Kipchoge svůj sen a dříve zdánlivě neuskutečnitelný kousek...

Oštěpařka Ogrodníková opouští Černého, bude ji trénovat Železný

Oštěpařská vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková se bude připravovat ve skupině světového rekordmana Jana Železného....

Nechtění Keňané i lovestory. Vokolo priglu slaví deset let

Kdyby před deseti lety věděl, co organizování závodu obnáší, volil by Petr Božek přesně opačnou cestu, než jakou se...

Najdete na iDNES.cz