ÚSMĚV PŘED ODLETEM. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková odletěla s českou výpravou na

ÚSMĚV PŘED ODLETEM. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková odletěla s českou výpravou na halové mistrovství světa v Istanbulu. | foto: ČTK

Pozor na první kroky. Atleti odletěli do Istanbulu otestovat povrch

  • 0
Šéftrenér Tomáš Dvořák zabalil do tašky zvoneček a zavelel: Odchod! Třináctičlenná česká výprava atletů vyrazila z pražského letiště v Ruzyni směr Istanbul, prodloužený víkend patří v atletickém kalendáři halovému světovému šampionátu. Turci se na něj připravili velkolepě - atletům postavili novou halu.

"V novém se vždycky závodí lépe," tvrdí Dvořák o multifunkční hale s názvem Ataköy Arena, která pojme 7 450 diváků.

Tréninkové zázemí najdou atleti ve vedlejším Domu Sinana Erdema, který už hostil mistrovství světa basketbalistů, tenisový Turnaj mistryň a na prosinec nabídne zázemí plaveckému šampionátu v krátkém bazénu. "Nová hala rostla pomalu, tak uvidíme, co nám připraví," řekl Dvořák o sportovním komplexu, který zatím vyzkoušeli pouze turečtí atleti v rámci národního šampionátu.

Tomáš Dvořák

Nejočekávanějším momentem pro závodníky budou první kroky po tamním povrchu. Podklad pod ním, pevný beton nebo pružná palubovka, můžou ovlivnit kvalitu výkonů.

"Po světě je pár hal, kde se běhají rychlé časy, a spousta krásných, kde se běhá pomalu," upozorňuje Dalibor Kupka, trenér Pavla Masláka. "Jelikož hala v Istanbulu je multifunkční, měla by tam být palubovková dráha. Ale není palubovka jako palubovka. Taky může každý metr pružit jinak."

Pružný povrch Čechům sedí

S českým rekordmanem v běhu na 400 m absolvovali závěrečnou přípravu v Chemnitzu. "Tamní dráha je poskládaná na palubovce, jako by měla být i v Istanbulu," myslí si Pavel Maslák. Raději má palubovku, ale paradoxně český rekord zaběhl v Gentu, kde je ovál položený na betonu.

Čechům pružné povrchy většinou vyhovují. "Zejména silovým typům, kteří se víc odrazí, to může pomoct," přemítá Dvořák. Výškař Jaroslav Bába bere pružnou palubovku všemi deseti. "Letos se mi na těchto površích víc dařilo," říká.

Výškař Jaroslav Bába

Z loňského evropského šampionátu pod střechou se vrátil se stříbrem, před mistrovstvím světa o medaili nemluví. Česká výprava odjela skromně, byť zacinkat může nejenom šéftrenérův zvoneček. Ale Bába by zatím na sebe nevsadil. "Teď bych to nedokázal říct, možná za dva tři dny," dodal. Až vyzkouší halu...

Královna evropské halové čtvrtky z loňské Paříže Denisa Rosolová řeší víc než povrch ostré lokty pro souboje s rychlými soupeřkami. A Jiřina Ptáčníková prý zůstane věrna svému rituálu - posbírat z povrchu v hale před závodem co nejvíc drobností.

Dělá to pokaždé. Odpadlé hřebíky z treter naskládá do pytlíku, připínáčky nebo sicherky si připne na tašku. Povrchem se příliš nezabývá. "Když je člověk připravený, žádný by mu neměl dělat problém," je přesvědčená sedmá žena letošních halových tabulek. I když...

"Furt tvrdím, že nemám ráda pružné povrchy a vyhovují mi ty tvrdé povrchy, ale většinu osobáků a dobrých výkonů mám skočených na pružných palubovkách," přiznává Ptáčníková. Vykopne ji v Istanbulu k medaili?

Česká nominace na halovém mistrovství světa

Muži: Pavel Maslák (400 a 4x400 m), Jakub Holuša (800 a 4x400 m), Jaroslav Bába (výška), Theodor Jareš, Josef Prorok, Petr Lichý, Václav Barák (všichni 4x400 m), Adam Sebastian Helcelet (sedmiboj).

Ženy: Kateřina Čechová (60 m), Denisa Rosolová (400 m), Lenka Masná (800 m), Lucie Škrobáková (60 m př.), Jiřina Ptáčníková (tyč).


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž