Pavla Rybová si na domácí titul počkala

Praha - Metr a čtvrt. To je rozdíl mezi úspěšně splněným limitem Pavly Rybové pro HMS a základní výškou na halovém MČR. Když se Rybová připravovala na svůj první pokus, z dvanácti účastnic zůstaly v soutěži jen tři. Od prvního skoku uplynulo sto minut. Rybová ale splnila roli favoritky a získala domácí titul.

Dvacátého února v Jablonci nad Nisou skočila Pavla Rybová limit pro HMS ve Valencii. Přesto o čtyři dny později na mistrovství ČR nechyběla.

"Vůbec jsem neuvažovala o tom, že bych v Praze nestartovala," říkala po skončení tyčkařského maratonu Rybová.

Ani vždy přítomná možnost zranění a ztráta účasti ve Valencii její rozhodnutí nemohla změnit. "Já mám své bývalé zranění pod kontrolou, mimo závody se nijak nepřetěžuji a v probíhající halové sezoně už není nad čím přemýšlet," vysvětluje česká šampionka. "Buď to člověk nějak doskáče, nebo nedoskáče."

Atletka navíc každým dalším startem doplňuje chybějící rutinu z promeškaných závodů. "Když jsem skokanské zkušenosti, které je potřeba před každou sezonou obnovovat, nestihla nabýt před závody, musím je získávat v závodech. Takže pro mě je každý start ohromně důležitý, abych já vládla nad tyčema, ne tyč nade mnou."

Zkušenou reprezentantku na cestě k mistrovskému titulu nezastavilo ani dlouhé čekání na první pokus v soutěži. Základní výška v soutěži byla 322 cm, Rybová si za základ zvolila centimetrů 412. Devět soupeřek už bylo zpět z dresů v soupravách, když se Pavla připravovala na první skok.

"Při závodech v Česku jsem na to zvyklá," potvrdila atletka Dukly Praha. "Obecně je to těžké, ale každý závod se odvíjí jinak. Když přijedu na závody, kde je třeba Isinbajevová, skáče se základ 430 cm a nastupuji hned po rozcvičení. Tady jsem nastupovala po hodině a půl nebo dvou hodinách od rozcvičení. Podle typu závodu se prostě musím umět přizpůsobit. Za ta léta už jsem ale na oboje zvyklá."

Rybová se na ploše dostala i částečně do křížku s rozhodčími, kteří jí místo 430 cm dali na stojany výšku 440 cm. Razantně si sjednala nápravu a laťku napoprvé zdolala. "To byla asi jejich nedoslýchavost. To nebyl takový problém, laťku snížili a bylo to," hovořila po závodě už smířlivě.

Pokus o nejlepší letošní výkon 450 cm už Rybové nevyšel. Nadějně vypadal především třetí pokus. Svěřenkyně Boleslava Patery je jiného názoru. "Pro mě a trenéra byly nadějné všechny tři pokusy," hodnotila Rybová.

"Chápu, že z hlediště vypadal nejlépe právě ten třetí pokus. Divák hodnotí pouze to, jak se člověk pohybuje před nebo nad laťkou. Pro nás je nejdůležitější zvládnout dobře rozběh a tyč. Pro vás jsem první dva pokusy prošla a vypadaly beznadějně, ale mě naplnily optimismem, že mohu skákat na dlouhých tvrdých tyčích. A když tyto tyče zvládnu, mám našlápnuto k vysokým výškám."

To by určitě zkušené atletce každý přál. Třeba hned na šampionátu ve Valencii. S jakým cílem či přáním odjede Pavla Rybová na mistrovství světa? "Budu se soustředit na kvalifikaci, kde mi asi nezbude nic jiného, než předvést své letošní maximum a pokusit se tak probojovat do finále."

Česká tyčkařka Pavla Rybová.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž