SUVERÉN. Daniel Orálek vyhrál všech sedm etap, každý z terénních maratonů zvládl za méně než tři hodiny a 22 minut.

SUVERÉN. Daniel Orálek vyhrál všech sedm etap, každý z terénních maratonů zvládl za méně než tři hodiny a 22 minut. | foto: archiv Daniela Orálka

Jak předběhnout vytrvalce Orálka? Musel by se ztratit

  • 0
Sedm maratonů za sedm dní? Pro někoho nepředstavitelná dřina, pro Daniela Orálka ani důvod, proč si brát volno v práci. Známý vytrvalec z Moravské Slavie Brno pojal Moravský UltraMaraton jako příjemný trénink a s převahou jej vyhrál.

Boj se sebou samým a o druhé místo v celkovém pořadí. Takový je Moravský UltraMaraton (MUM), pokud se nejmenujete Daniel Orálek.

Ten má v posledních letech vítězství „předplacené“, byť on sám namítá: „Tak to určitě není, můžu se například ztratit. Už se mi stalo, že mi u šipky vypnul mozek a běžel jsem dva kilometry opačným směrem, než jsem na to přišel.“

Zabloudění nebo atentát, to jsou nejspíš jediné faktory, které by mohly vytáhlého běžce z Brna připravit o prvenství. Letos byla dokonce v jedné z etap připravena speciální výzva - doběhnout na kopec poblíž startu rychleji než Orálek. „Šlo hlavně o to, aby lidé měli představu, jak rychle se běhá ultramaraton.“

Daniel Orálek

Ukázalo se, že rychle: na vrchol se dřív než hlavní favorit vydrápal pouze Michal Kovář. Tedy muž, který celý MUM dokončil na druhém místě přes hodinu a čtvrt za Orálkem, jehož souhrnný čas činil 23 hodin, 3 minuty a 4 vteřiny a zároveň vyhrál všech sedm etap.

Ty se konaly od neděle 29. června do minulé soboty na jižní Moravě s cílem vždy v Lomnici u Tišnova, běhalo se převážně v terénu a pokaždé s vydatným převýšením. Díky tomu se akce může pyšnit přízviskem nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod v Česku.

Nejen tím je ovšem MUM výjimečný. „Je krásný také atmosférou, která je stále na rodinné úrovni. A rovněž svým nádherným prostředím, ve kterém má člověk radost z toho, že běží,“ popisuje Orálek, který se podílí i na organizaci.

Ta zajišťuje občerstvení i ubytování ve škole, to se však suveréna posledních let netýkalo. „Mám to blízko domů, takže jsem každý den po etapě odjel a ráno šel do práce,“ přibližuje 44letý programátor, který se po šichtě znovu vydal na trať.

Přehled nejlepších

Muži:
Daniel Orálek 23:03:04
Michal Kovář 24:20:59
Josef Cacek 24:47:58

Ženy:
Zdeňka Komárková 30:01:47
Sigrid Hoffmannová 34:08:07
Justyna Grzelaková 35:40:24

Takto urazil za týden skoro 300 kilometrů. A na rozdíl od ostatních nepoznal při běhu vážnější krizi. „Stát se to může, pak třeba na chvilku zpomalím,“ líčí.

„Ale ani u dalších účastníků se většinou nejedná o nic dramatického. Problémy mají spíš ti, kteří přijdou jen na jednu etapu a jsou méně připravení. Ti, co absolvují celý týden, to většinou zvládají dobře.“ Někteří běžci dokonce díky bohatému občerstvení podél štrek přibrali na váze.

Výsledková listina registruje celkem 172 účastníků, všechny etapy jich řádně zvládlo 41. Orálek pokaždé stihl maraton za méně než tři hodiny a 22 minut, třeba 74leté německé legendě Hansi Joachimu Meyerovi zabraly přes šest hodin.

Co takový záběr udělá s tělem? V případě Orálka skoro nic, pauzu od běhání si dal jen den po závodě. „Pro mě to byl takový hezký trénink,“ říká muž, který už zvládl výzvy jako Badwater Ultramarathon, což je víc než dvousetkilometrový závod v Údolí smrti. „Ještě si rozmyslím, kam se vydám dál. Ale mým cílem není vyhledávat ty nejdrsnější závody vůbec. Jsem běžec, ne horská koza, takže některé trailové akce absolvovat nebudu,“ oznamuje Orálek.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž